PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


četrtek, 14. februar 2013, ob 0. uri

Zlati cepin 2013 – ŽIRIJA znana, med žiranti Silvo Karo!

21. podelitev Zlatega cepina Piolets d'Or za najboljši, najpomembnejši alpinistični vzpon na svetu v letu 2012 bo potekala od 3. do 6. aprila 2013 v francoskem Chamonixu in Courmayeurju (Italija). In znana je MEDNARODNA ŽIRIJA, čast in hkrati veliko, odgovorno nalogo biti med žiranti je dobil tudi SILVO KARO, naš vrhunski alpinist.
V letu 2012 sta Zlati cepin prejela naša Luka Stražar in Nejc Marčič za smer Sanjači zlatih jam, poleg te smeri pa je bila nominirana še ena slovenska smer: Raz zaupanja odprave Kitajska 2011 v Xuelian Nort East.

V letu 2012 so, pravijo v organizacijskem odboru Zlatega cepina 2013, videli izjemne vzpone v gorskih območjih po vsem svetu, vključno s Patagonijo, z Aljasko, Alpami, Karakorumom in Himalajo. Kot se pogosto zgodi, je tudi tokrat tako - številne odprave so s svojimi vzponi pokazale odličen slog in visokimi vrednotami (etičnimi, medsebojnimi, naravovarstvenimi ...), tako da bo tudi letos izbira težka. Medtem ko je uspeh odprave velikokrat odvisen od pogojev, vremena in časa/časovne uskladitve, pa ne smejo odprave podcenjevati srčnosti, drznosti in poguma, radovednosti in talenta plezalcev v odpravi. Vzponi leta 2012 - tudi izvrstni SLOVENSKI - dokazujejo, da vse skupaj odlično usklajujejo in upoštevajo različne generacije lanskoletnih alpinističnih odprav. Širši izbor poteka vse od lanskega leta, sedaj pa je izbrana mednarodna žirija, ki bo med vsemi vzponi izbrala nominirane vzpone za najvišjo nagrado v svetu alpinizma, alpinističnega Oskarja - Zlati cepin 2013.

Mednarodno žirijo sestavljajo:
Stephen Venables, predsednik žirije, britanski alpinist, ki ga smatrajo za utemeljitelja alpskega načina plezanja, kar je populariziral s svojo knjigo 'Himalaya Alpine-Style' (Arthaud, 1996, in Andy Fanshawe). Udeležil se je številnih odprav Hindu Kush (Afghanistan/Pakistan, 1977), Kishtwar Shivling (India, 1983), Solu Tower (Pakistan, 1987), Kusum Kanguru (Nepal, 1991), Panch Chuli V (India, 1992), Peru, Bolivia, Patagonia in Južna Gruzija.

Silvo Karo, eden najboljših alpinistov, rešil številne 'probleme', kot je Bhagirathi III (India, Garhwal, 1990), izjemne smeri je splezal v Patagoniji, med njimi novo smer v Vzhodni steni Cerro Torreja (Hudičeva zajeda) in druge številne izvrstne vzpone na Cerro Torre, prvenstveni vzponi na Torre Egger in Fitz Roy; v Pakistanu je leta 2006 v enem dnevu splezal smer Eternal Flame na Trango ...

Katsutaka Yokoyama, japonski alpinist, plezal že po celem svetu, njegovi vzponi so prav tako odlični, leta 2011 sta Katsutaka in soplezalec Yasushi Okada prejela Zlati cepin za vzpon v Jugovzhodni steni  Mount Logan (5959 m, Kanada).

Gerlinde Kaltenbrunner, avstrijska alpinistka, ki je kot prva ženska preplezala vseh 14 osemtisočakov brez uporabe dodatnega kisika.

POGOVOR: Vrhunskega alpinista Silva Kara, ki bo v letošnji žiriji skupaj s so-žiranti odločal o Zlatem cepinu 2013, smo povprašali o njegovi vlogi in o vzponih.

Kakšne naloge čaka žirijo v naslednjem obdobju?
»V žiriji nisem prvič, v njej sem bil že leta 2005, ko sta Steve House in Vince Anderson prejela Zlati cepin za Nanga Parbat. Nehvaležna vloga odločanja je to. Lani je bilo opravljenih res veliko odličnih vzponov od razpona nadmorske višine 2000 m do prek 8000 m, cepin je eden in težko jih je primerjati med seboj. Sam sem pred leti predlagal idejo o treh kategorijah cepinov: do 3000 m, med 3000-6000 m in nad 6000 m. Na letošnjem izboru bo prav gotovo nekaj novosti - kar pa seveda še ne smem razkriti.«

Meniš, da bo izbira med vzponi 2012 težka?
»Če bi obstajal »meter« za merjene alpinističnih dosežkov, bi izbor lahko opravila že tajnica organizacije v Chamonixu. Ocenjevanje in vrednotenje je bilo vedno težavno, saj je težko nekomu dati cepin, ki je na primer vozil smuk, drugemu, ki se je loteval tehnično malo bolj zahtevnega slaloma pa ne, pa čeprav sta oba zmagovalca. Torej nisi najboljši na svetu, če si prejel Zlati cepin, bolj vidim tu lepo promocijo alpinizma v smeri ohranjanja pionirskega duha. Mlajšim prejemnikom pa je odprta lažja pot za nadaljevanje kariere.«

Pomen Zlatega cepina je najboljše opisal lanskoletni predsednik strokovne žirije Michael Kennedy: »Podelitev nagrade Zlati cepin strokovna žirija ne vidi kot tekmovanje, ampak kot praznovanje alpinizma, predanosti, vrednot. Z našo odločitvijo za najboljši, najpomembnejši alpinistični vzpon na svetu želimo navdušiti vse mlade alpiniste po vsem svetu, da pristopajo k alpinizmu in plezanju s strastjo, s spoštovanjem do gora, narave, soplezalcev ter s ponižnostjo, skromnostjo. Alpinizem ni tekmovanje, alpinizem se rodi v srcu, ki iz njega izhaja.«

Prejemnik Zlatega cepina za življenjske dosežke
Peti prejemnik Zlatega cepina za življenjske dosežke na področju alpinizma, ki se od lani imenuje Nagrada Walterja Bonattija - Bonattiju v spomin, bo prejel po prvem prejemniku Walterju Bonattiju, ter Reinholdu Messnerju in Dougu Scottu, francoskemu alpinistu Robertu Paragotu avstrijski alpinist Kurt Diemberger z izjemnim opusom smeri v Alpah in drugod posvetu, tudi v Himalaji (Gešrbrum II, K2, Broad Peak, Everest, Makalu, Manaslu ...). Več na povezavi.

FOTOGALERIJA s podelitve 2012 (Zlati cepin smeri Sanjači zlatih jam - Luka Stražar, Nejc Marčič), foto Zdenka Mihelič
Poleg njiju je Zlati cepin 2012 dobila tudi ameriška naveza Mark Richey, Steve Swenson in Freddie Wilkinson za smer The Old Breed (1700 m: WI4 in M3) v Saser Kangri II (7518 m), Indija.  

Dosedanji prejemniki Zlatega cepina

Slovenski prejemniki Zlatega cepina:
prvi Zlati cepin na sploh je šel v roke Slovencema Marku Prezlju in Andreju Štremflju za prvenstveni vzpon po južnem stebru osemtisočaka Kangčendzenge (8476 m) leta 1991.
leta 1997 sta ga prejela Tomaž Humar in Vanja Furlan za novo smer v SZ steni Ama Dablam (6812m) v Nepalu. 
leta 2007 je nagrado Zlati cepin že drugič prejel Marko Prezelj, in sicer skupaj z Borisom Lorenčičemza preplezano novo smer v stebru Čomolharija (7326 m) leta 2006.
- istega leta (2007) je prejel Zlati cepin po mnenju občinstva še Pavle Kozjek.
leta 2012 sta Zlati cepin za smer Sanjači zlatih jam v letu 2011 prejela Luka Stražar in Nejc Marčič.
Še več pa je bilo predlaganih in nominiranih alpinističnih vzponov naših alpinistov (Prezelj in Štremfelj sta bila nominirana leta 1996 za vzpon v Patagoniji leta 1995, Prezelj je bil nominiran tudi leta 2002 (za vzpon v 2001), Humar pa za leti 1999 in 2004).
Leta 2012 je bil za 20. Zlati cepin poleg z Zlatim cepinom nagrajene smeri Sanjači zlatih jam nominiran tudi vzpon v Xuelian North East (smer Raz zaupanja, plezali Aleš Holc, Peter Juvan, Igor Kremser).

Zdenka Mihelič
-------------------------------------------
Preberite tudi:
Kmalu znani nominiranci za Zlati cepin 2013 - Piolets d'Or 2013
https://www.pzs.si/novice.php?pid=7864 29. 4. 2024