ZVEZA
SLOVENIJE

sobota, 13. julij 2013, ob 0. uri

Mina Markovič nova evropska podprvakinja v športnem plezanju!

Od 11. do 13. julija 2013 je v francoskem Chamonixu potekalo evropsko prvenstvo v težavnostnem plezanju, na katerem smo Slovenci zopet stopili na najvišje stopničke. Naša najboljša športna plezalka in aktualna dvakratna zaporedna skupna zmagovalka svetovnega pokala v težavnosti in kombinaciji Mina Markovič je dosegla 2. mesto, njen uspeh pa je s 4. mestom dopolnila Maja Vidmar.
Chamonix je evropsko prvenstvo gostilo drugič v zgodovini, na 11. prvenstvu Evrope so imeli upravičeno visoka pričakovanja tudi Slovenci. In Mina in Maja sta pričakovanja upravičili: Mina je postala nova podprvakinja stare celine v težavnostnem plezanju, Maja pa je po napetem finalu končala prvenstvo kot 4., z enakim rezultatom v finalu kot Mina in Francozinja Hélène Janicot, vendar je o uvrstitvi odločalo poprejšnje plezanje v polfinalu.

Vodji slovenske odprave v priljubljenem zimskošportnem in alpinističnem središču ob vznožju masiva Mont Blanca selektor slovenske članske reprezentance v športnem plezanju Simon Margon in trener Roman Krajnik sta sestavila ekipo, v kateri so bili poleg naše prve favoritinje Mine Markovič še Maja Vidmar, Tina Šušteršič, Jure Raztresen ter debitanti na evropskih prvenstvih Sergej Epih, Domen Škofic in Martin Bergant.
V ekipi zaradi slabše forme ni bilo nosilca dveh kolajn z EP Klemna Bečana, ki se ni kvalificiral niti na naslednji dve tekmi svetovnega pokala v težavnosti v Brianconu (19. in 20. julija) in Imstu (9. in 10. avgusta). Tik pred zdajci je že zagotovljen nastop na letošnji najpomembnejši tekmi zaradi poškodbe prsta na roki odpovedal Urban Primožič.

Po zelo uspešnih kvalifikacijah, kjer se je od sedmerice naših v današnji polfinalni del 26 najboljših športnih plezalcev oz. plezalk uvrstilo kar 6 slovenskih tekmovalcev (vsa tri dekleta in trije fantje, zunaj polfinala je ostal le Jure Raztresen na 28. mestu) - kar je že pomenilo nov največji ekipni slovenski uspeh, sta se v nocojšnji finale uvrstili le najboljši naši športni plezalki: Mina Markovič kot 1. po polfinalu (skupaj v vodstvu z Avstrijko Magdaleno Röck) in Maja Vidmar kot 3. po polfinalu (skupaj še s tremi tekmovalkami). V polfinalu so ostali Domen Škofic, deseti po kvalifikacijah, ki je prvenstvo končal na 11. mestu, še ne polnoletni Martin Bergant je zasedel končno 22. mesto (po kvalifikacijah je bil 19.), Sergej Epih pa je bil nazadnje 24. od 26 polfinalistov. Zadnja slovenska predstavnica v polfinalu Tina Šušteršič je po 20. mestu v kvalifikacijah zasedla končno 25. mesto.

Letošnje evropsko prvenstvo je sicer izpeljano v dveh delih, najprej sta bili sedaj v Chamonixu na sporedu težavnost in hitrost (kjer Slovenci ne tekmujemo), v težavnosti je tekma predstavljala tudi prvo tekmo  v sezoni, konec avgusta in v začetku septembra (31. 8.-1. 9. 2013) pa bo še evropsko prvenstvo v balvanih v nizozemskem Eindhovnu, ki bo skupaj s Chamonixem štelo za naslove v kombinaciji, za katero se bo kot edina Slovenka potegovala Mina Markovič.

Mino v začetku avgusta (3.-4. 8. 2013) kot tudi edino slovensko športno plezalko čaka še nastop na svetovnih igrah v kolumbijskem Caliju.

KSP_PZS_EP_Chamonix2013_podelitev_zemske_Mina2_foto_splet
Mina na stopničkah, foto splet

REZULTATI:
ženske (Vir: IFSC)
1. Dinara FAKHRITDINOVA (RUS)
2. Mina MARKOVIČ (SLO)

28. Jure Raztresen (SLO)

Chamonix, kjer so bile leta 1924 prve zimske olimpijske igre v zgodovini, je Slovencem dobro znan, saj je tradicionalna postaja karavane svetovnega pokala v športnem plezanju, kjer Slovenci dosegajo vedno odlične rezultate. Chamonix, izjemno alpsko mesto, so preplavili plezalci in navijači širne Evrope. V Živo pa so si lahko gledalci ogledali prenos celotnega prvenstva prek spletne strani IFSC, www.ifsc-climbing.org.

Še podatki o dobitnikih medalj z zadnjega evropskega prvenstva v športnem plezanju leta 2010 v Innsbrucku in Imstu (AVT) in slovenske uvrstitve.
    MOŠKI:                               ŽENSKE: