torek, 18. junij 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

FORUM PZS (zapisi iz stare spletne strani)

Kako je z bivakiranjem, npr. v julijcihč

MarE69: ponedeljek, 25. julij 2005, ob 9.16 uri; ogledov: 0
Ali je možno v naših hribih kar kjerkoli "zalegnit"? Obstaja možnost, da te preganja kakšen TNP ranger, če bi prespal kar kje ob poti namesto v kakšni prenatrpani koči? LP, Mare

Odgovori

MarE69: ponedeljek, 25. julij 2005, ob 9.16 uri
Ali je možno v naših hribih kar kjerkoli "zalegnit"? Obstaja možnost, da te preganja kakšen TNP ranger, če bi prespal kar kje ob poti namesto v kakšni prenatrpani koči? LP, Mare
Mitja: ponedeljek, 25. julij 2005, ob 9.42 uri
Velik del Julijcev leži znotraj TNP-ja. 34. točka 12.člena Zakona o TNP prepoveduje: obiskovalcem parka šotoriti, parkirati in puščati motorna vozila ali prikolice za bivanje zunaj za to določenih mest
. Ker drugih določil v zvezi s spanjem na prostem ni, si sam razlagam, da je prenočevanje v, recimo, spalni vreči, dovoljeno. Morda bo še najbolje, da se pozanimaš kar pri nadzornikih TNP-ja.
KGB: ponedeljek, 25. julij 2005, ob 17.53 uri
Èe imaš v mislih zgolj bivakirat, ti ne bo nihče težil. Tudi v primeru da imaš takšno srečo da naletiš na renðerje, si boš prislužil le opozorilo.
marfi: ponedeljek, 25. julij 2005, ob 20.12 uri
Bivakiranje je zasilno prenočevanje na prostem. Zasilno, ker ni v bližini nobene koče, ne pa takoj pod napuščem, ker je bolj poceni. Smatram, da zasilno bivakiraš lahko tudi v šotoru, če npr. prespiš nekje v Loški steni ali na Polovniku, nikakor pa ne v Vratih na parkirišču ali pri Bohinjskem jezeru. Se pravi - prenočiš in greš naprej.
MarE69: ponedeljek, 25. julij 2005, ob 21.40 uri
Se pravi - prenočiš in greš naprej.
Hvala. Sploh nisem imel v mislih pod kapom koče, ampak nekje "izven običajnega dosega".
marfi: ponedeljek, 25. julij 2005, ob 21.48 uri
Vem, da nisi tega mislil, ampak nekako sem se moral obregniti ob nekatere, ki spijo v bližini koč, ker jim je noter predrago, so pa v primeru slabega vremena takoj pod streho. Pustimo primere, ko v koči ni več prostora.
Mitja: ponedeljek, 25. julij 2005, ob 22.48 uri
Tudi v primeru da imaš takšno srečo da naletiš na renðerje, si boš prislužil le opozorilo.
Ni nujno, pravico, da te denarno kaznujejo, imajo, bi bilo pa zanimivo izvedeti, kolikokrat so se tega zaradi prenočevanja na prostem sploh poslužili.
marfi: ponedeljek, 25. julij 2005, ob 22.50 uri
Zakaj bi pa imeli to pravico?
Mitja: ponedeljek, 25. julij 2005, ob 22.57 uri
Da se razumeva, pravico imajo v širšem območju TNP-ja, ker jim Zakon o TNP to omogoča. Zakon je resda že davno odslužil svoje in ni prilagojen današnji situaciji, a vseeno, novega še nimamo, zato velja ta, sprejet pred 24-imi leti.
marfi: ponedeljek, 25. julij 2005, ob 23.06 uri
No, saj sem mislil tole - na podlagi česa te lahko kaznujejo. V 34. točki 12. člena Zakona o TNP ne piše nič o prepovedi bivakiranja, zato sem mislil, da obstaja kakšen krovni zakon (najbrž ja, ZON ali kateri podoben), na katerega se sklicuješ. Zanimivo, da so že pred osmimi leti imeli debato o spanju na prostem, pa do danes še ni bilo nobenega uradnega odgovora. Mogoče pa ga ni bilo zato, ker je dovoljeno, le da tega nočejo obešati ne veliki zvon. http://www.arnes.si/news/archive/si.rec.mountains/msg00101.html
Mitja: ponedeljek, 25. julij 2005, ob 23.35 uri
Po pravici napisano, nimam pojma, ali kateri zakon prepoveduje bivakiranje na prostem. Pravzaprav, je pomen besede "bivakiranje" tak, da verjetno nikoli ne bo prepovedano. Ločimo torej bivakiranje od "navadnega" prenočevanja na prostem (naj mi bo prizanešeno razlaganje slednjega). Mare je verjetno mislil na slednje. In v obstoječem Zakonu o TNP je v 23. členu moč najti stavek Naravovarstveni nadzornik ima pravico takoj na mestu terjati denarno kazen od tistih, ki jih zaloti pri prekršku iz 28. in 29.člena tega zakona.
Prepovedano je torej le šotoriti. Naj si vsak razlaga to, kakor ve in zna. Tako kot sem zapisal, je zakon dandanes povsem neustrezen, saj se razmer pred četrt stoletja ne da primerjati z današnjimi. To, da te lahko kaznujejo, je moja domneva, saj, če ne smeš šotoriti, potem verjetno niti prenočevati ne smeš na prostem (razen v skrajnih primerih). Nenazadnje, prenočevanje na prostem je prepovedano tudi v vseh narodnih parkih, ki se nahajajo v Alpah. Pa ne le tam. In ne le to. V mnogih od teh se je strogo prepovedano sprehajati izven območja označenih poti. Ampak, to je že nova tema.
emšovka: torek, 26. julij 2005, ob 0.54 uri
Jaz bivakiram, kadar moram - in prepoved ali dovoljenje na to nimata nobenega vpliva. To pomeni, da zaradi vremena, ko sem morala vedriti, namesto da bi hodila ali ko je bilo prevroče, pa sem naredila malo krajšo pot, kot sem planirala, ali..., prespim nekje pod borovčki ali pa samo pod zvezdami ali pod oblaki. Z dovoljenji se takrat pač ne obremenjujem. ( :oops: :P )
MarE69: torek, 26. julij 2005, ob 7.05 uri
To je tudi moja praksa. Vprašanje je bilo pa itak bolj na splošno. LP, Mare
Legija: sreda, 3. avgust 2005, ob 21.58 uri
...bivakiraš lahko (ogenj je sporen tudi pozimi, razen v ekstremnih sitacijah). Kdo te bo pa preganjal če si zalegnu pod ali pa v steni? Pa saj niso tako hudi ti naši nadzorniki.
krist2: nedelja, 7. avgust 2005, ob 22.58 uri
V TNP je bivakiranje dovoljeno, šotorenje pa je dovoljeno izven TNP.
mariborcan: ponedeljek, 8. avgust 2005, ob 2.51 uri
Eno vprasanje, mogoce malenkost iz teme: kako pa je pri nas s prenocevanjem v avtomobilu? Naj povem eno svojo izkusnjo, da bi lazje razumeli, kaj me zanima: lani sva bila z ocetom za 2 dni v Dolomitih. Ker sva prvi dan casovno zastavila malo prevec optimisticno, sva v San Martino, kjer sva nameravala prenociti, prisla sele okoli 23.00. Zapeljala sva do kampa, kjer pa je bilo seveda ze vse zaprto in tako nama ni preostalo drugega kot da sva parkirala na malo vecjem parkiriscu pri spodnji postaji neke sedeznice in kar v avtu prebila noc. Seveda sva celo noc prezivela v strahu, da se bo nasel kaksen nadzornik, policaj, ki bo opazil najino "pocetje" in nama zagnjavil, kar bi bilo v tuji drzavi in brez znanja jezika se posebno neprijetno. No, na sreco naju niso dobli in sva noc srecno prezivela; posebno dobro pa tako nisva spala, saj je avto za kaj takega pac prevec neudoben. Kako je torej s takim primerom v Sloveniji (in, ce kdo morda ve, tudi v Italiji)??? Naj dodam, da je bilo parkirisce, na katerem sva prenocevala, sicer sredi mesta; je pa tudi res, da je tisto obmocje (San Martino in skupina Pala), ce se ne motim, tudi nekaksen naravni park (podobno TNP?!?). Bi bilo pri nas kaznivo, ce bi parkiral pred trgovino v Mojstrani in prenocil v avtu? Kaj pa ce bi parkiral na parkiriscu v Vratih? Ali pa na Vrsicu?
roky-mb: torek, 28. februar 2006, ob 0.59 uri
Ja imam ravno takšne izkušnje kot sprašuje Mariborčan in sicer neprijetne. S kolegom sma prespala oziroma vsa hotela kar v avtu na parkirišču pred spodnjo postajo gondole na Vogel bilo je polet. Pa naju je po kakšnih dveh urah en moški, začel gnjavit, da tukaj ne smeva bit čez noč, ker je to privat lastnina in nevem kaj, nisva se hotela prepirat zato sva se odpeljala do Koče pri Savici, kjer so naju zjutraj zbudili drugi planinci, oziroma za ves avtobus jih je bilo, okrog osme ure, če ne bi verjetno še kakšno uro dalje spala :)
tine: torek, 28. februar 2006, ob 7.52 uri
Glede spanja izven koč in bivakov v TNP-ju. Mislim, da ni noben problem, če je suho vreme, da prespiš samo v spalki na armiču in v bivak vreči. Se je pa pametno umakniti malo od poti, če hodiš po markiranih poteh na brezpotnem terenu pa ni problema, da ne bi našel prostora za eno noč. Vse to je pogojeno dokler za sabo pustiš tako kot, da ni bilo nič. Se pravi ne puščaš smeti ne uničuješ narave... Èe bo tako te redarji ne bodo preganjali. Problematična pa so območja na bolj obljudenih predelih TNP-ja kamor zahajajo vse vrste ljudje. V bolj odročne in brezpotne predele pa zahajajo gorniki, ki so ozaveščeni vsaj upam čeprav se tudi tam pojavljajo takšni, ki jim je ekologija španska vas. Glede bivakov v naših gorah. Kot prvo je bivak namenjen bivakiranju v najnujnejših primerih. Zadnje čase pa se pojavlja, da so bivaki zastonj počitniške destinacije predvsem Èehov, ki jih okupirajo za cel teden. Me zanima kaj v takem primeru naredijo redarji. Sem imel pred parimi leti izkušnjo, ko sva se s sestro sestopala z Velike martuljške Ponce in sva malo nad odcepom markirane poti, ki pelje na Lipnico in Špik srečala večjo skupino čehov. Sprva sem mislil, da so zgrešili pot saj na tistem mestu močno zavije v levo. Po parih besedah pa sem ugotovil, da imajop namen priti do bivaka I. Spraševali so kje je kako je velik, ali se da kje v bližini prespati... Imel sem slab občutek, ker so bili že do tam vsi na koncu z močmi in velikimi nahrbtniki kot, da gredo v hribe za cel teden. Ali so prišli do bivaka ne vem. Še izkušnja glede bivakiranja v narodnem parku Ecrins v Južnih alpah v Franciji. Presenetilo me je dovoljenje, da je v parku dovoljeno postaviti šotor in bivakiranje vendar samo od 19 - 9 ure zjutraj, čez dan pa šotora ne sme biti nikjer. Rešitev je zelo pametna in se je gorniki in alpinisti tudi z veseljem držijo. Lp Tine
xmovc: torek, 28. februar 2006, ob 8.51 uri
Še izkušnja glede bivakiranja v narodnem parku Ecrins v Južnih alpah v Franciji. Presenetilo me je dovoljenje, da je v parku dovoljeno postaviti šotor in bivakiranje vendar samo od 19 - 9 ure zjutraj, čez dan pa šotora ne sme biti nikjer. Rešitev je zelo pametna in se je gorniki in alpinisti tudi z veseljem držijo.
Sam sem slišal nekoliko drugačno verzijo. Ker se tja pač (ponavadi) ne podajaš zgolj za 2 dni ampak iz istega izhodišča opraviš več vzponov se zna biti tole postavljanje in podiranje šotorov izkazati za mukotrpno. Menda da imajo ekipo, ki s helikopterjem kroži okoli in dviguje šotore Kam jih odlaga pa je zopet vprašanje za ekologe :?
tine: torek, 28. februar 2006, ob 12.50 uri
No sam glede tega odstranjevanja šotorov ne vem. Hotel sem samo povedat, da je na tablah jasno označeno, da je šotor lahko postavljen na označenih mestih pod snežno mejo nad njo pa tam kjer je varno od 19 - 9 ure zjutraj. Èez dan pa v parku ne sme biti nobenega šotora. Se pa strinjam, da tako daleč ne greš samo za dva dni. Je pač treba ture tako planirati, da ne spiš vedno na istem mestu. Sami smo prvo noč prespali na parkirišču in tam tudi postavili šotor. Res da ne ravno vsem na očeh in še to smo ga postavili, ko se je delal mrak in ga zgodaj zjutraj pospravili v avto ter opravili turo. Naslednji dan isto. Tretji dan pa smo se odpeljali v drugo dolino pod drugo goro, kjer smo koristili ugodnosti kempa, kjer tudi cene niso tako visoke glede na ugodje, ki ti ga nudi. Seveda če spiš v šotoru in potem od tam delaš ture. Lp Tine
Tomaž: petek, 28. april 2006, ob 22.20 uri
Kako je pa z bivakom Za Akom, a je odklenjen ali ne, če je kje se dobi ključ?
Vlajko: petek, 28. april 2006, ob 23.16 uri
Kako je pa z bivakom Za Akom, a je odklenjen ali ne, če je kje se dobi ključ?
Kadarkoli sem šel mimo, je bil odklenjen. 8)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024

Iskanje v forumu


Išči v temi

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
Teme v forumu
Stanje v gorah
Dejavnosti
Splošno
Spletna stran PZS
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih