petek, 24. maj 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

FORUM PZS (zapisi iz stare spletne strani)

Jalovec

Ile: četrtek, 28. julij 2005, ob 12.29 uri; ogledov: 0
Živijo, sprašujem za nasvet s katere poti naj se lotim vzpona na Jalovec. Kot sem prebral v planinskem vodniku sta poti čez Kotovo sedlo in skozi ozebnik zelo zahtevni, vendar hkrati tudi najlepši. Ne vem, če je moje znanje ustrezno, zato kot primerjavo navajam, da mi je bila Jubilejna pot skozi zadnje okno od Prisanka do Pogačnikovega doma ena najlepših dosedaj (druge niso bile tko zahtevne, izključujoč Hanzovo pot na Malo Mojstrovko). Pa še to me zanima: ali je skozi ozebnik vedno potrebno imeti cepin in dereze, saj sem prebral, da se tam poleti sneg spremeni v led? Ile

Odgovori

Ile: četrtek, 28. julij 2005, ob 12.29 uri
Živijo, sprašujem za nasvet s katere poti naj se lotim vzpona na Jalovec. Kot sem prebral v planinskem vodniku sta poti čez Kotovo sedlo in skozi ozebnik zelo zahtevni, vendar hkrati tudi najlepši. Ne vem, če je moje znanje ustrezno, zato kot primerjavo navajam, da mi je bila Jubilejna pot skozi zadnje okno od Prisanka do Pogačnikovega doma ena najlepših dosedaj (druge niso bile tko zahtevne, izključujoč Hanzovo pot na Malo Mojstrovko). Pa še to me zanima: ali je skozi ozebnik vedno potrebno imeti cepin in dereze, saj sem prebral, da se tam poleti sneg spremeni v led? Ile
xmovc: četrtek, 28. julij 2005, ob 12.54 uri
V ozebniku je poleg ledu nevarno tudi padajoče kamenje. Brez cepina, derez in čelade se tja nikar ne podajaj. Pot s Kotovega sedla (do Kotovega sedla ni težav) sicer je zahtevna, vendar je potrebna predvsem pazljivost na policah pod vrhom, kjer ni kakšnega razkošja jeklenic, na policah pa je polno šodra (zoprno pri sestopu). Sneg tu že pred 3,4 tedni ni bil več problem. V začetku (ob vstopu) pa je bila, vsaj zame, prava uživancija. Po moje si "ready" za Jalovec. :oops: :lol: Lepa je tudi pot z Vršiča preko Goličice (za moj okus precej manj zahtevna kot s sedla, plezarija je tu le po klinih v Goličici, potlej je do roba ozebnika šoder). Proti Špički je vse šodrasto (police), vendar imajo dober štrudel (Zavetišče).
mariborcan: četrtek, 28. julij 2005, ob 13.11 uri
Ja, samo z Vrsica bo v teh dnevih verjetno zelo vroce... Mogoce je se najboljsa krozna varianta iz Tamarja: cez Kotovo sedlo gor in cez Skrbino dol ali pa obratno... Pot skozi Ozebnik pa ti nebi ravno priporocal...sej kakega plezanja tam ni (izkusnje z Jubilejne in Hanzove ti v Ozebniku ne koristijo kaj dosti)...bos pa imel tezave s strmim in trdim snegom...brez cepina in derez ter seveda tudi znanja, kako se ta oprema uporablja, ne hodi tja...no, celado pa tak mors met povsod...
jkocja4: četrtek, 28. julij 2005, ob 13.12 uri
Jaz priporočam pot z Vršiča mimo zavetišča. Pot zahteva plezalne spretnosti in je prav tako lepa in zelo zanimiva.
xmovc: četrtek, 28. julij 2005, ob 13.33 uri
Jaz priporočam pot z Vršiča mimo zavetišča. Pot zahteva plezalne spretnosti in je prav tako lepa in zelo zanimiva.
Drznil si bom en, mogoče neprimeren komentar. Kakšne plezalne spretnosti pot zahteva (razen tega, da ne prožiš šodra, ki ga je na pretek in dobrega ravnotežja na vršnem grebenu) in kaj je tako zelo zanimivega na tej poti? Se pa strinjam z mariborčanom, južni del bo sedajle (pre)vroč. :oops:
jjanez: četrtek, 28. julij 2005, ob 14.25 uri
Na podlagi mojih izkušenj predlagam krožno pot: vzpon preko Kotovega sedla (varovala so brezhibna), sestopi pa po južni strani po grebenu do Ozebnika in preko Goličice in Škrbine - prideš pod Ozebnik. Skozi Ozebnik pa priporočam iti pomladi (zgodaj zjutraj oz. ko je oblačno vreme). Jaz sem šel letos maja - sneg je bil mehak, tako da derez nisem rabil; za vsak slučaj sem imel cepin in seveda čelado, čeprav kamenje tisti dan ni padalo. Pa srečno pot na tej poti.
drago stupar: ponedeljek, 1. avgust 2005, ob 17.12 uri
Zanima me koji da put odaberem da najlakše doðem na Jalovec. Da li ima osiguranja dali su čvrsta i ima li puno mjesta bez osiguranja? Da li da idem od zavetišča ? Unaprijed hvala .
marfi: sreda, 3. avgust 2005, ob 21.39 uri
Si vmes pustil prostor za kako fotko?
Mitja: sreda, 3. avgust 2005, ob 21.56 uri
Prostor je namenjen bralcem, da zajamemo zrak.
marfi: sreda, 3. avgust 2005, ob 22.25 uri
Meni je pa Jalovec najlepši iz Loške Koritnice. Prvi dan vzpon do zavetišča čez Brežice in škrbino Za gradom, drugi dan pa vzpon na vrh in spust v dolino preko Kotovega sedla.
DBB: četrtek, 4. avgust 2005, ob 12.37 uri
Pozdravljeni, kar nekaj časa prebiram forum. Zdi se mi zelo koristen "pripomoček" pri načrtovanju planinskih tur . Glede na to,da sem novopečeni uporabnik tega foruma,bom izkoristila pristopni bonus,ter prosila Uživačico za dodatno informacijo glede Goličice. V soboto planiram na Jalovec po poti,ki jo opisuješ,nikjer pa nisem zasledila,ali je za sestop potrebno na vrh Goličice ali pot pelje pod vrhom.Kakšna je zahtevnost tega dela poti.
Vlajko: četrtek, 4. avgust 2005, ob 12.50 uri
... za sestop potrebno na vrh Goličice ali pot pelje pod vrhom.Kakšna je zahtevnost tega dela poti....
Tod sem hodil pred tremi leti in sicer v obratni smeri, zato mi morebitne trenutne poškodbe poti niso znane. Pot preči južno steno Goličice. Izpostavljenost je kar precejšnja, dobra varovala so na vseh nujnih mestih (seveda ni tako zavarovano kot npr. okoli Triglava). Spomnim se, da so bili to predvsem dobri klini, jeklenic pa malo. Samega prečenja Goličice je, če se prav spomnim, okoli četrt ure. 8) [b:3287c9c71e]Težavnost odseka:[/b:3287c9c71e] Meni je bil ta odsek uživaški in neproblematičen, gledano pragmatično pa po PZS razvrstitvi planinskih poti spada ta pot med [color=red:3287c9c71e]ZELO ZAHTEVNE[/color:3287c9c71e] - ta odsek pa je ključno mesto celotne poti.
DBB: četrtek, 4. avgust 2005, ob 14.33 uri
Zahvaljujem se ti za informacijo.Lani smo šli po 14 letih na Triglav (čez Plemenice),nadaljnih 140 let me ne vidi več (Plemenice izzuzete).
uživačica: četrtek, 4. avgust 2005, ob 23.04 uri
Zahvaljujem se ti za informacijo.Lani smo šli po 14 letih na Triglav (čez Plemenice),nadaljnih 140 let me ne vidi več (Plemenice izzuzete).
A Triglav te ne vidi več? Sem prav razumela? Zakaj pa ne? Kaj je bilo tako hudo?
DBB: petek, 5. avgust 2005, ob 8.20 uri
Sploh ne,bilo je tako grdo. V tako pretirano zavarovanih gorah sploh ne uživam,predvsem pa ne uživam med ljudmi,ki ne znajo spoštovati lepote gora.
xmovc: petek, 5. avgust 2005, ob 9.47 uri
Namig: na Triglav se podaj pozimi.
DBB: petek, 5. avgust 2005, ob 10.44 uri
Za zimske podvige nimam ne izkušenj ,ne opreme in zaenkrat niti želje. Mogoče bi jo dobila,če bi enkrst poskušala.Takrat bom z veseljem upoštevala tvoj namig.
bbrane: petek, 5. avgust 2005, ob 21.41 uri
se strinjam da je Goličica prava avantura za uživace,ki ne marajo klinov in jeklenic na vsakem koraku.Jaz sem sel po njej lani in sicer sestopal.Je precej izpostavljena in jo odsvetujem zacetnikom.
uživačica: petek, 5. avgust 2005, ob 23.55 uri
Sploh ne,bilo je tako grdo. V tako pretirano zavarovanih gorah sploh ne uživam,predvsem pa ne uživam med ljudmi,ki ne znajo spoštovati lepote gora.
Glede na to, kar si napisala, menim, da Jalovec zate ni primeren vzpon. Èe pa se boš v soboto vseeno odpravila, ti želim vso srečo, ko pa se vrneš nazaj, nam boš povedala, kako si ga doživela, a ne? Kaj pa vreme ta vikend, a ni nekam slabo napovedano?
krist2: nedelja, 7. avgust 2005, ob 23.24 uri
Jaz sem bil na Jalovcu po naslednji varianti: Vršič-Jalovec čez Goličico-Zavetišče pod Špičkom-Vršič Okoli 11 ur hoje. Kot ste že obdelali je pot čez Goličico precej zahtevna-potrebno je nekaj izkušenj, pot po grebenu na Jalovec je na 2 mestih res zelo zožana in nezavarovana - marsikdo gre po teh delih po vseh štirih. Tudi spust proti Špičku je izpostavljen. Nasploh je Jalovec dokaj slabo zavarovan. Po moje samo za izkušene. Èelada obvezna!!!
DBB: ponedeljek, 8. avgust 2005, ob 12.47 uri
V soboto sem bila na Jalovcu (iz zavetišča pod Špičko),sestop čez Goličico v zadnjo Trento. Glede na Montaž in Vrbanove špice je Jalovec dokaj "krotka gora", za moje pojme dovolj zavarovana,sestop čez Goličico pa mi je predstavljal resnični užitek. Vremenska napoved je bila za petek in soboto zelo dobra,v nasprotnem primeru se v gore ne odpravljam.
bbrane: ponedeljek, 8. avgust 2005, ob 19.43 uri
Iz razgovorov,ki sem jih imel z nekaterimi ljudmi,ki sem jih srecal na Jalovcu je ta pot namerno nezavarovana zaradi vodicev in sicer z ekonomskih razlogov.
BOR_KUM: torek, 9. avgust 2005, ob 11.20 uri
..., sestop čez Goličico v zadnjo Trento. Glede na Montaž in Vrbanove špice je Jalovec dokaj "krotka gora", za moje pojme dovolj zavarovana,sestop čez Goličico pa mi je predstavljal resnični užitek.
Tu se pa res lahko vidi kako subjektivno doživljamo gore! O Montažu ne bi sodil - ni napisano katera pot je bila uporabljena! O primerjavi "teže" poti na/z Jalovca (predvsem spust čez Goličico) in edine planinske poti čez Vrbanovi špici pa moram v prid "objektivnosti" le napisati svoje mnenje, ki se pridružuje opisom in ocenam v vodnikih. Pot čez Vrbanovi špici je po obnovi in povečanju količine varovalnih naprav lažja (v obe smeri) in bolj zavarovana kot katerakoli pot na Jalovec! Občutku užitka pri sestopu se pridružujem :lol: !
DBB: torek, 9. avgust 2005, ob 12.56 uri
Mislim,da so prispevki na forumu bolj ali manj subjektivni.Za objektivno oceno zahtevnosti planinskih poti imamo na voljo obilico literature. No,mogoče pa imam o forumu napačno mnenje . Tudi tebi lep pozdrav.
jjanez: torek, 9. avgust 2005, ob 13.04 uri
Sam sem omenil, da sem šel na Jalovec čez Kotovo sedlo, sestopil pa čez Goličico in Škrbino. To varianto sem izbral po naključju, zdi pa se mi lažja od obratne smeri. Ko sem bil na vrhu, sem se nameraval vrniti po isti poti čez Kotovo sedlo pa moram pošteno priznati. da sem se kar malo ustrašil nezavarovanega dela kjer je grušč - to je bil zame daleč najtežji del (za sestop), čeprav se moraš pri poti čez Goličico pošteno skoncentrirati. Glede primerjave poti na Jalovec in prečenje Vrbanovih špic pa je moje mnenje sledeče: pot čez Vrbanove špice se mi zdi zelo atraktivna, na obeh poteh je precej riskantnih mest in mislim, da sta obe poti bolj "nevarni" kot npr.Hanzova na Prisojnik.
bbrane: petek, 12. avgust 2005, ob 18.39 uri
janez se strinjam,da je povratek z Jalovca cez Kotovo sedlo zelo nevarna ravno zaradi grusca in izpostavljenosti.Tudi sam sem jo ucvrl z Jalovca proti Golicici .Ni me sram priznati.da sem se malo ustrasil ceprav sem dal ze dosti zahtevnih tur skozi.Meni osebno so i bile Hanzova in Kopiscarjeva na Prisojnik lazje kot sestop z Jalovca cez Kotovo sedlo.Se strinam,da ture vsak dozivlja subjektivno in sicer za nekatere je lazje za druge spet tezje.Vazno je ,da se ne gremo junake in ,da drugim bralcem podamo prave informacije in nas ne sme biti sram priznati ,da nas je kdaj strah.Zelo vsec so mi prispevki, kjer pohodniki opisejo svoje obcutke na doloceni turi in se ne hvalijo kaksni junaki so.l.p.
uživačica: petek, 12. avgust 2005, ob 23.54 uri
Zelo vsec so mi prispevki, kjer pohodniki opisejo svoje obcutke na doloceni turi in se ne hvalijo kaksni junaki so.l.p.
No, bbrane, potem pa ti je bil moj prispevek všeč :D
nena: četrtek, 18. avgust 2005, ob 19.15 uri
Zanima me zadnje stanje (če je kdo bil ) Vršič-Jalovec čez Špička, vseeno po kateri smeri ? Èez Goličico bi šla gor pa na Špička nazaj dol?? LP! Nena
Filip: petek, 19. avgust 2005, ob 7.17 uri
A nisi rekla, da vseeno, po kateri smeri?
nena: petek, 19. avgust 2005, ob 19.17 uri
Postavljaš neumna vprašanja namesto da bi dal pameten odgovor, bolj podrobno preberi od začetka do konca ! LP!
bbrane: četrtek, 25. avgust 2005, ob 22.47 uri
NENA Ce bos opravila turo z Vrisca cez Gollicico do Jalovca(vrh) in nato nazaj do Spicke ,kjer lahko prenocis bos veliko dozivela..Golicica ponuja zelo velik uzitek pri vzpenjanju tako ,da ti jo priporocam. Ce pa bos sestopala po njej svetujem veliko previdnosti.Varovala so samo na najnujnejsih mestih. Lepo turo zelim. Lep pozdrav iz primorske.
nena: četrtek, 1. september 2005, ob 19.22 uri
Ja sem opravila zadevo : Vršič, Špička, Jalovec, sestop čez škrbino in nazaj na Vršič v 10-ih urah s postanki. Dopoldan jasno potem pa sem morala hitet ker sem komaj prišla do avta ko se je pošteno ulilo. Skupina hrvatov je šla šele gor in to čez škrbino pa na Špičko, kako se je bliskalo, upam da so se premislili in šli prvo v kočo ! LP!
DASO: nedelja, 19. februar 2006, ob 20.28 uri
ZANIMA ME KAJ ŠE SODI K OPREMI ZA NA JALOVEC ÈEZ ZAVETIŠÈE POD ŠPIÈKOM V POLETNEM ÈASU ( POLEG ÈELADE )
jurel: nedelja, 19. februar 2006, ob 20.44 uri
Zadostna zaloga vode, na poti je namreč ne boš našel. Èe greš v zgodnjem poletju, ni odveč če vzameš s seboj še cepin, saj na prečki nad Loškim grabnom rad obleži sneg dlje časa. Dve leti nazaj ga je bilo še konec julija kar precej.
DASO: nedelja, 19. februar 2006, ob 20.51 uri
IN PLEZALNI DELI - SO ZAHTEVNI?
jurel: ponedeljek, 20. februar 2006, ob 7.54 uri
Stopnja zahevnosti je zelo subjektivena ocena. Pot sama po sebi ni preveč zahtevna. Je pa dejstvo, da ni najbolje označena. Sem sem kar nekajkrat zašel izven označene poti. Še najbolj zahtevna se mi zdi, da je prečka nad Loškim grabnom. Poleg tega pa je celotna pot precej popeskana, tako da le previdno.
xmovc: ponedeljek, 20. februar 2006, ob 9.02 uri
Po mojem mnenju je za višine in izpostavljenosti nevajenega še najzahtevnejši vršni greben, ki je še posebno zanimiv v močnem vetru. Drugače kakšnih silnih plezalnih delov na tej poti ne boš našel. Meni osebno se ta dostop na Jalovec še najmanj dopade. Kot je že Jure povedal, pa je na celotni poti precej grušča in je potrebna pazljivost.
Andraž: sreda, 15. marec 2006, ob 15.59 uri
Mene zanimajo podrobnosti na plezalnih delih poti na Jalovec (s Trente) Ali mi lahko kdo pove kaj več o tem Kako izkušen gornik moraš biti da greš na Jalovec (s Trente)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024

Iskanje v forumu


Išči v temi

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
Teme v forumu
Stanje v gorah
Dejavnosti
Splošno
Spletna stran PZS
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih