sobota, 15. junij 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

FORUM PZS (zapisi iz stare spletne strani)

Brez naslova

Tomaž: nedelja, 1. oktober 2006, ob 13.17 uri; ogledov: 0
Sicer ni v naših gorah, ampak markacija je pa vseeno zanimiva! :lol: :lol: [img:0e2099120a]http://www.moj-album.com/slike/1266364/ROAij_D5fETetuA7.v.jpg[/img:0e2099120a]

Odgovori

Plezalec: četrtek, 8. september 2005, ob 23.55 uri
Zanima me kaj bi odgovorili glede te teme o novih markiranih poti v Sloveniji? Da li bi želeli da se gradijo in markirajo nove poti do manj znanih vrhov? :lol:
marfi: petek, 9. september 2005, ob 1.07 uri
Absolutno proti! Sem za ohranjanje obstoječih poti in mogoče celo opuščanje markacij na nekaterih obstoječih poteh.
emšovka: petek, 9. september 2005, ob 1.19 uri
8) se popolnoma strinjam z marfijem
spleza: petek, 9. september 2005, ob 1.32 uri
Ah,seveda.
Slavko: petek, 9. september 2005, ob 9.38 uri
Ne sam markirat z buldožerjem pot nardit pa hajd zavtom do vrha
nina1: petek, 9. september 2005, ob 11.29 uri
Mislim, da je železja in markacij v naših hribih dovolj.
Plezalec: petek, 9. september 2005, ob 12.07 uri
Potem se tudi jaz strinjam z vami. Sem proti markiranju novih smeri v gorah.
marfi: petek, 9. september 2005, ob 12.20 uri
Èe bi bili za označevanje, se pa ne bi strinjal?
Tomaž: petek, 9. september 2005, ob 21.21 uri
in mogoče celo opuščanje markacij na nekaterih obstoječih poteh.
Ja, in kako to doseči?
Renato: petek, 9. september 2005, ob 23.46 uri
Jaz sem za označevanje novih poti v gorah,posebej v Julijcih. :P Želel pa bi da se markira pot na Kukovo Špico,Veliko in Malo Ponco,Dovški križ in do bivaka 1 in 2. Še bolj bi blo da se naredijo nekatere ferate v Martuljkovi skupini kot v sosednji Italiji. 8)
marfi: petek, 9. september 2005, ob 23.48 uri
Da bi samo opustil markiranje, je premalo. Neobnovljene markacije so vidne še po dolgih letih. Npr. bivša markirana pot z Velikih na Male Pode v Kamniških ali srednja pot Kredarica - Staničeva. Tudi pod Lemežem se še najde zelo stare markacije in še marsikje. Namerna opustitev markiranja bi morala biti izvedena z akcijo demarkiranja, vendar temeljito in ne samo s prekrivanjem s sivo barvo (Briceljk, okolica Podpeči) ali z izsekavanjem markacij, ker je to vandalizem. Najbrž bi pomagalo kako četkanje, ne vem, mogoče tudi kakšna druga metoda. Pred nekaj leti je na Krnskem jezeru neki gospod ponujal svoje fotografije za razglednice. Nekako je pogovor nanesel na slabo označene nemarkirane poti v najnovejših topografskih kartah Geodetskega zavoda, katerega predstavnik je bil. Menda so poti izpustili namenoma, da ne bi kdo pomotoma zašel nanje. To se mi zdi narobe, vendar je en od načinov za postopno opustitev poti. Èe je ni na karti, si niti ne moremo planirati ture po tej poti, če je že od prej ne poznamo. Ugotovili smo, da je trend v bodočnosti opuščanje markiranja - markirane naj bi bile le glavne "prometnice". Vse ostale poti pa bi sicer bile vzdrževane, tisti, ki bi znal hoditi po njih, bi šel, ostali bi si pa najeli vodnika. Žal ugotavljam, da kar precej ljudi, ki se giblje po gorskem svetu, dejansko hodi od markacije do markacije in ne po poti, ki je umeščena v prostor. Potem niti ni čudno, da se izgubijo, ko zaidejo z markacij, saj se ne znajo vrniti nazaj nanje. Odsotnost markacij bi take ljudi odvrnila od poti ali prisilila, da opazujejo okolico, ker ne bi imeli potuhe.
spleza: sobota, 10. september 2005, ob 0.17 uri
Dobro povedano,Marfi.
Mitja: sobota, 10. september 2005, ob 0.18 uri
Dobro povedano,Marfi.
...še lepše napisano. :mrgreen:
Plezalec: sobota, 10. september 2005, ob 0.19 uri
Tako je Marfi. :lol: Jaz se pa popolnoma strinjam z Marfijem. Te manj znane poti ni treba markirati,ampak sam odkrivati manj znane dolinice in vrhove. Nemarkirane smeri z časom postajajo bolj prehodne,le če jih kakšna neurja ne odnesejo. Kdo pa ne zna hoditi po brezpotju,pa naj tam ne zahaja. :evil:
Tomaž: sobota, 10. september 2005, ob 13.13 uri
Želel pa bi da se markira pot na Kukovo Špico,Veliko in Malo Ponco,Dovški križ in do bivaka 1 in 2.
Da niti ne bi kdo na to pomislil oz. izvedel! :evil: Že sedaj lahko vsak turist pride kamorkoli v hribe...
dracic: sobota, 10. september 2005, ob 14.01 uri
Tudi jaz sem proti. Morda le kakšen nepomemben griček, ki niti nima razgleda. To kar je pa napisal Renato pa, da se niti slučajno ne bi kdo drznil. Martuljška skupina je še zadnji kotiček naših visokih gora, kjer še ni prodrla civilizacija. Èe bi se to zgodilo, da bi markirali pot recimo na Ponco bi z leti hitro "zrasle" od na novo markirane poti, novi lepo shojeni pristopi na vse bližnje vrhove. In tudi te poti bi z leti hitro zagledale rdečo barvo. Veliko prej je treba poskrbeti, da bodo zdajšnje markirane poti ostale markirane in, da tiste, ki že propadajo obnovijo. Najprej seveda na Bovškem. Sem pa tudi za eno izjemo, da bi se pot na Briceljk obnovilo. :idea:
Plezalec: sobota, 10. september 2005, ob 14.18 uri
Tudi jaz se strinjam da se obnovi pot na Briceljk. In si ne želim da se gradijo nove poti , ker že mamo dosti markiranih poti. :evil: Slabše vidne in zbledele markacije naj se znova obarvajo.
Slavko: sobota, 10. september 2005, ob 21.36 uri
Jaz sem za označevanje novih poti v gorah,posebej v Julijcih. :P Želel pa bi da se markira pot na Kukovo Špico,Veliko in Malo Ponco,Dovški križ in do bivaka 1 in 2. Še bolj bi blo da se naredijo nekatere ferate v Martuljkovi skupini kot v sosednji Italiji. 8)
Absolutno proti!!!
pismo1: sobota, 10. september 2005, ob 22.19 uri
Èe smem še malce z moje strani. Ne hodim ravno veliko po brezpotjih, še manj po zahtevnejših brezpotnih terenih. Vendar sem vseeno mnenja, da naj se novih poti ne bi delalo oz. markiralo, opremljalo z jeklenicami ipd. Že sedaj sem malce "jezen" na ljudi, ki si bližnjico še zbližajo. Na nekaterih mestih so to že ceste. Tudi Mesner je že pred leti dejal, da naj se prekine z ustvarjanjem vedno novih in novih opremljenih poti. Vzdrževati stare (in še te nekatere opustiti oz. ne na novo opremljati) in brezpotja pustiti tistim, ki imajo to radi oz. so tam sposobni plezati, hoditi itd. Vsakemu, kar mu gre in kar je sposoben. Prosim Vas, ne govorite o nekih žičnicah in vzpenjačah.
marfi: nedelja, 11. september 2005, ob 2.04 uri
Tistemu, ki hodi pred tabo, nalepi markacijo na nahrbtnik pa boš vedno hodil po markirani poti. :evil:
Renato: nedelja, 11. september 2005, ob 19.03 uri
Danes sem bil v Mojstrani,pa sem odšel z punco do Aljaževega doma,smo spili kakšno pivo in smo zares slišali od domačinov Alaževega doma da si tisti z Kredarice želijo markirati SLOVENSKO SMER v Triglavski steni. Da bo lažje prehodna. Pa tudi bodo postavili nekaj varoval Pred tem smo bili v Martuljku in smo srečali opice v gozdu, kr neverjetno 8)
Mitja: nedelja, 11. september 2005, ob 20.45 uri
Danes sem bil v Mojstrani,pa sem odšel z punco do Aljaževega doma,smo spili kakšno pivo in smo zares slišali od domačinov Alaževega doma...
Baba čula, baba rekla... [img:8d8832f4fe]http://link-to.mysmilies.info/misc/group_talk.gif[/img:8d8832f4fe]
Renato: nedelja, 11. september 2005, ob 21.04 uri
To je pa res.
Jani Bele: ponedeljek, 12. september 2005, ob 6.31 uri
Dela je že na dosedaj markiranih poteh veliko, če hočemo doseči stanje, s katerim se hvalimo. Zarjavele štange, krivi stebri, preluknjane, zvite in nečitljive table ( v stilu Po..čni.ov .om), packasti napisi na skalah, markacije, ki že desetletja niso videle nove barve, prenapolnjene, strgane vpisne knjige na vrhovih. Zanimivo, ampak po anketi PZS je markacijska dejavnost najbolj razvita dejavnost naših planinskih društev. Vidim, da smo skoraj vsi proti markiranju novih poti. Na žalost je mnogo teh namarkiranih poti že delno markiranih. Z izdajo raznih vodnikov po brezpotjih najdemo v včasih zadnjih, skritih romantičnih kotičkih naših gora trume lutajučih iskalcev.
mariborcan: ponedeljek, 12. september 2005, ob 19.03 uri
Cisto za zacetek: mislim, da se tega vprasanja ne sme obravnavati prevec splosno, ampak je potrebno pogledati vsak primer posebej. Vsekakor sem proti, da bi se markirali martuljski vrhovi (se posebej, ker je vecina dostopna vsakomur, ki ni povsem odvisen od markacij) ali pa recimo Repov kot ali... To pa seveda ne pomeni, da ne obstaja kje kaksen primer nemarkirane poti, za katero bi (iz taksnih ali drugacnih razlogov) podprl, da se jo markira. Podprl pa bi recimo tudi, ce bi se pri nas (po zgledu Avstrijcev - mimogrede, ce koga zadeva zanima in zna nemsko, ga vabim na naslov: [url]http://www.bergsteigen.at[/url]) odlocili zgraditi kaksno ferrato. Seveda s tem ne mislim, da bi jo zgradili v Martuljkovi skupini, cez severno steno Triglava, Travnika ali cez kaksno od klasicnih plezalnih smeri!!! Preprican sem, da bi se nasla kaksna stena, ki bi izpolnjevala pogoje za lepo ferrato (strmo plezanje v dobri skali ter po moznosti udoben dostop in sestop) in v kateri prisotnost ferrate nebi nikogar posebej motila. Plezanje po ferratah je vsekakor zanimiva oblika gornistva in za vse, ki iz taksnih ali drugacnih razlogov niso med alpinisti pa vseeno radi plezajo, zelo privlacna. In dejstvo je, da v Sloveniji taksnih poti nimamo. Imamo sicer kar lepo stevilo zavarovanih poti, ki pa so vecinoma omejene na to, da olajsajo pristop na vrh, dostikrat gre samo za zavarovane odseke med katerimi je tudi dosti hoje itd., ni pa njihov namen plezanje samo po sebi. Te poti so tudi dosti prevec bogate s pomagali (skobami, klini), ki sluzijo predvsem temu, da je vzpon cim lazji, in zato po tezavnosti ne nudijo pravega izziva. Nadalje so v mnogih primerih zavarovane tako, da niso primerne za samovarovanje (samo klini brez jeklenice, prestevilni vmesni klini na jeklenici, prevec napete jeklenice). Menim, da bi ena ali dve, najvec enih par (sploh ni potrebe, da bi, tako kot Avstrijci, kot po tekocm traku gradili taksne poti), ferrat popestrilo gornisko ponudbo pri nas in zelo razveselilo ljubitelje te vrste planinskega udejstvovanja. Vem, da bi v tem primeru nekateri (predvsem alpinisti) hitro skocili pokonci in protestirali proti temu, da se na tak nacin omogoci mnozicam ljudi dostop v steno, vendar se morate zavedati, da imajo tudi mnogi nealpinisti zeljo po plezanju, in zato menim, da je tak pogled (v stenah pustimo le plezalne smeri) pac nekoliko prevec egoisticen. Mislim da, ce bi pri nas zgradili za zacetek eno (in, ce bi se stvar obnesla, morda vsega skupaj dve ali tri) taksno pot (seveda z upostevanjem tega, kar sem ze napisal - nikakor ne v kaksni klasicni smeri ali steni ali v kaksnem skritem in do sedaj neobljudenem koticku gora), s tem nebi nikogar posebej motili (razen tistih, ki bi se bunili ze iz principa). Lahko pa bi se, ce bi se ljudstvu zdela gradnja povsem nove poti prevec drasticna, stvari morda lotili tudi drugace - namesto gradnje nove poti bi samo preuredili katero od ze obstojecih poti: odstranili dolocena pomagala (kline, skobe), ki niso povsem nujna za napredovanje, in pot uredili tako, da bi bila primerna za samovarovanje (nepretrgano varovanje z ne prevec napetimi jeklenicami brez prevec pogostih vmesnih klinov). Seveda bi morali upostevati, da je tak pristop lahko tudi nevaren, ce bi se na novo preurejene poti (ki bi bila sedaj seveda tezavnejsa) lotili planinci, ki nebi bili obvesceni o novem stanju in bi pricakovali, da je pot se vedno taksna, kot jo imajo v spominu. Taksno je pac moje razmisljanje o tej temi; mnogi se mogoce ne strinjate, ampak tako pac je - ljudje imamo pac na nekatere stvari razlicne poglede. Verjamem pa, da se nekateri tudi strinjate - vsaj glede na stevilo tem, ki se na tem forumu pojavljajo v zvezi z Via Italiano ali Via della Vito sklepam, da je tudi pri nas kar nekaj ljubiteljev takih poti. Mislim pa, da se tisti, ki se ne strinjate, ne rabite bati, da bi bile moje ideje uresnicene - vsaj zdi se mi, da se pri nas, vsaj se nekaj casa, takih poti ne bo gradilo... Cisto na koncu naj se dodam, da sem ze nekaj casa mislil napisati svoje mnenje o gradnji kake ferrate v Sloveniji in tudi ostale povabiti k diskusiji ter dodati tudi anketo na to temo. Zdaj je pac naneslo tako, da sem bral diskusijo v tej temi (ki je mogoce malo bolj splosna) in sem se razpisal kar v okviru te teme. Ce pa moderator meni, da je smiselno v ta namen odpreti novo temo, pa ga vabim, da jo odpre in del mojega prispevka, ki je vezan na gradnjo ferrat, prestavi tja. Se ena stvar, ki se mi zdi v povezavi z oznacevanjem poti vazna: ce je neka pot uradno markirana in kot taka opisana v vodnikih ter oznacena na zemljevidu, potem naj bo tudi stanje v naravi taksno. Uradno oznacene poti, ki pa so ze tako zarascene in/ali slabo oznacene (zbledele markacije), da jim je skoraj nemogoce slediti, so sramota, neprijetne za uporabo (planinec pac pricakuje normalno markirano pot) in lahko tudi nevarne (ce recimo zaidemo). Zarjavele štange, krivi stebri, preluknjane, zvite in nečitljive table ( v stilu Po..čni.ov .om), packasti napisi na skalah, markacije, ki že desetletja niso videle nove barve, prenapolnjene, strgane vpisne knjige na vrhovih.
Se strinjam. Ponekod je stanje (predvsem kar se tice oznacb smeri) res slabo. Te nove table, ki imajo gori reklamo za Telekom, se mi pa zdijo zelo dobre, vendar jih nazalost marsikje se ni. Najslabsi pa so, pomoje, napisi na skalah, ki so dostikrat slabo vidni, zbledeli,... in nasploh ne izgledajo tako lepo kot kaksna licna tablica ter jih (se posebej, ce so napisi na tleh) dosti lazje spregledamo. Dodatno je se to, da lahko na tablici na dosti manjsi prostor spravimo dosti vec informacij (poleg smeri se recimo cas hoje, tezavnost, vmesne tocke na poti). Z izdajo raznih vodnikov po brezpotjih najdemo v včasih zadnjih, skritih romantičnih kotičkih naših gora trume lutajučih iskalcev.
Hja, nimamo pac vsi take srece, da bi poznali poznavalce, ki bi nam razkazali te skrite koticke, in smo tako pac odvisni od vodnikov. In, ce si prvic na neki neoznaceni poti ali brezpotju, pac vcasih ne najdes takoj prave poti. Tako upam, da si imel pri "trumah lutajucih iskalcev" v mislih ne dovolj izkusene in neprimerno opremljene planince, ki zavijejo na neko brezpotje, brez da bi vedeli, v kaj se podajajo. Kajti v nasprotnem primeru, torej ce si zelel povedati, da vsi tisti, ki nimamo taksne srece in se sele na povabilo vodnika odpravimo iskat te skrite in romanticne koticke, tam nimamo kaj iskati, lahko pridem samo do ugotovitve, da zelis te koticke ohraniti samo zase in za par izbrancev, ki jih najdejo tudi brez uporabe vodnikov, kar pa ni samo egoisticno, ampak tudi nepravicno, kajti narava je od nas vseh in vsak ima enako pravico uzivati v njenih lepotah, ne glede na to, na kak nacin jih najde. Seveda pa naj se tja odpravljajo samo tisti, ki so dorasli tezavam na teh poteh. Je pa tvoj strah, da bi zaradi vodnikov nastala prevelika guzva, vsaj po mojem mnenju, neupravicen - tako za primer naj povem, da sem nazadnje bil na Oltarju in Mali Martuljski Ponci, ki se oba pojavljata v vodnikih, in glede na vpisni knjigi nebi rekel, da sta pogosto obiskana. O kakih trumah tu res nebi govoril... Pozdrav s Stajerske!
pismo1: ponedeljek, 12. september 2005, ob 20.26 uri
Ce pa moderator meni, da je smiselno v ta namen odpreti novo temo, pa ga vabim, da jo odpre in del mojega prispevka, ki je vezan na gradnjo ferrat, prestavi tja.
Vsekakor moderator (BTW moderatorju je ime Rok) meni (osebno mnenje), da ne bi bilo napačno odpreti novo temo (imamo tudi zelo čudne teme). Najbolje pa je, da sam odpreš temo in dodaš anketo, če misliš, da je potrebna. Menim, da je to odlična tema za naš forum. Ob njej se lahko mnenja o zanimivi temi krešejo. Upam, da na takem nivoju, kot do sedaj pod to temo in brez nalaganja raznoraznega balasta.
xmovc: ponedeljek, 12. september 2005, ob 20.41 uri
Ne, ne, [cenzurirano] res ni potrebna :oops: Takole je, dokler so markirana pota zadostila moji duši sem imel pač zemljevid in tam izbiral cilje. Ko pa se ti "zalušta" brezpotij in nemarkiranih poti so tu številni vodniki, ki poskrbijo za "markacije". Večina opisov poti je po mojem mnenju podana tako, da kljub vsemu terja nekaj iznajdljivosti, podana so kvečjemu ključna mesta. Jani me bo sicer imel za lutalico, vendar ko sem iskal npr. pot za Kurji vrh, se je opis ključnega mesta precej razlikoval od dejanskega stanja, zato sem pač 3x obrnil. Trum pa v takih predelih ponavadi res nisem srečal. Kaj ni tudi "lutanje" eden izmed ciljev takih poti :? :oops: Jaz vsekakor uživam v njem ali kot pravi naš jezikoslovec Filip e zaideš, je običajno še bolj zanimivo, več vidiš, kot če bi šel po pravi poti
Jani Bele: torek, 13. september 2005, ob 7.14 uri
Na začetku takih vodnikov ponavadi piše: po teh poteh naj se podajajo le tisti, ki so si s svojim zahajanjem v gore pridobili potrebne izkušnje. Mnogi uvoda ponavadi ne preberejo. Pred dvema letoma sem nad bivakom II srečal lepo število planincev, za katere je bil omenjeni izraz kar primeren. Večina jih je pogledovala in se tudi odpravljala na Dovški križ, nekaj na Oltar. Podobna situacija je bila čez nekaj tednov na Gulcah - večina na Kukovo, ostali na Škrnatarico. Rušenje kamenja, praskanje po skalah, izvajanje gibov, ki s plezanjem niso imeli nobene zveze - težko bi me kdo prepričal, da so bili pripravljeni na tak vzpon. Nekdo poreče - so pač nabirali izkušnje. Slaba uteha. Pri tem je treba vedeti, da so pristopi na omenjene vrhove označeni s I.težavnostno stopnjo, ki je nevarna predvsem zaradi krušljivosti. Da stvari le niso tako nedolžne, je pokazala dolgotrajna debata o Repovem kotu. Nisem pa čisto proti takim vodnikom - tudi sam pogosto posežem po njih.
emšovka: torek, 13. september 2005, ob 10.03 uri
dokler hodiš po markiranih poteh, gledaš, kje je naslednja markacija, in si izgubljen, če hodi nekaj metrov "na slepo". prehod na neoznačene poti seveda pomeni na začetku "lutanje", saj se šele privajaš na opazovanje okolice v smislu prehodnosti. nikoli se mi ni zdelo, da je v tem kaj slabega, pač obrneš, če ne najdeš prehoda. tako dobivaš izkušnje in spoznavaš sebe, svoje fizične in psihične moči. postajaš izkušen in zrel za brezpotja.
marfi: torek, 13. september 2005, ob 13.55 uri
Razlika med hojo po markirani poti in brezpotju je v dodani dimenziji, saj (markirana) pot poteka skozi prostor po neki namišljeni črti, brezpotje pa je za gornika velika ploskev, na kateri išče svojo idealno črto. To lahko išče sam ali s pomočjo ustnih oz. zapisanih napotkov.
Filip: torek, 13. september 2005, ob 14.38 uri
men se zdi, da ko hodiš po brezpotju, je tko kot bi šel po gobe
sla: sreda, 14. september 2005, ob 7.59 uri
A po gobe v prenesenem pomenu? Sicer pa pravega brezpotja sploh ni. Èe drugega ne, naletiš na gamsje stečine (tudi to je pot, saj te lahko prav udobno kam pripelje).
Filip: sreda, 14. september 2005, ob 8.21 uri
A po gobe v prenesenem pomenu?
ja, al pa magari v prinesenem
mariborcan: sreda, 14. september 2005, ob 12.59 uri
Razlika med hojo po markirani poti in brezpotju je v dodani dimenziji, saj (markirana) pot poteka skozi prostor po neki namišljeni črti, brezpotje pa je za gornika velika ploskev, na kateri išče svojo idealno črto. To lahko išče sam ali s pomočjo ustnih oz. zapisanih napotkov.
Pravo brezpotje je ze kar tezko najt. Tudi na turah, ki so v vodnikih oznacene kot brezpotje, marsikje naletimo na shojene stezice - neoznacene poti oziroma v skalnatem svetu (kje bolj tezko shodimo stezico) na stevilne mozice. Dovski kriz, Oltar, Kukova spica,... glede na vodnike vsi veljajo za brezpotja, pa to niso. Primer pravega brezpotja je za mene recimo varianta skozi dolino Med plazmi na Skrnatarico. Tam res nisem imel obcutka prisotnosti cloveka.
msimerl: sreda, 14. september 2005, ob 14.21 uri
V vsakem slučaju sem PROTI vsaki na novo delani poti v našem lepem plninskem svetu. Sem pa strogo za vzdrževanje in obnovo obstoječih že nadelanih poti, saj bi se z njihovimi opuščanji kaj hitro ponovila "afera" opuščanja ali obnove poti na Prisank (če se še spomnite so bili takrat izraženi "apetiti" po koriščenju oz. uslugah poklicnih vodnikov.
kluki: četrtek, 3. avgust 2006, ob 22.22 uri
Zakaj pa ne bi označili še kakšne nove poti.Vsaka že označena je bila nekoč na novo označena.Èe ne bi bilo označenih poti se nekateri "veterani" ne bi mogli nikjer natrenirati.Vsi začnemo na markiranih poteh.Vse skupaj se mi zdi malo sebično.
spleza: četrtek, 3. avgust 2006, ob 22.54 uri
Sicer pa pravega brezpotja sploh ni. Èe drugega ne, naletiš na gamsje stečine (tudi to je pot, saj te lahko prav udobno kam pripelje)
:lol: ...
Tomaž: nedelja, 1. oktober 2006, ob 13.17 uri
Sicer ni v naših gorah, ampak markacija je pa vseeno zanimiva! :lol: :lol: [img:0e2099120a]http://www.moj-album.com/slike/1266364/ROAij_D5fETetuA7.v.jpg[/img:0e2099120a]
mosovnik: četrtek, 5. oktober 2006, ob 9.26 uri
[b:93fd89a5bc]Kluki[/b:93fd89a5bc]:pa se še ti natreniraj na označenih poteh. Jih je veliko in za uspešen trening najrazličnejših težavnosti, torej za trening več kot dovolj. [b:93fd89a5bc]Ko pa boš globoko v sebi začutil, da si nekako prerasel "Knafeljca", [/b:93fd89a5bc]pa le zavij levo ali desno in malo navzgor od njega in poglej, kaj najdeš za vogalom, pa pazi, da se ne spotakneš. Srečno !!!
tine: četrtek, 5. oktober 2006, ob 9.48 uri
No to, da zaviješ malo levo ali desno in pod sabo spremljaš stezo se meni ne zdi ravno nevem kakšno brezpotje. Res, da hodiš tam kjer ni poti vendar imaš malo stran stezo, ki ti pomaga pri orientaciji. Se pravi, da je od pravega brezpotja razlika v orientaciji, kjer se moraš zanesti na lastne izkušnje, iznajdljivost na kratko imeti moraš nos pri iskanju prehodov itd. Glede tega, da bi lahko markirali še kakšno pot. Mislim, da bi bilo to nespametno saj bi bilo v nekaj letih vse rdeče belo po naših hribih. Rae je to malo sebično ampak je bolje, da je tako. Kar malo poglejmo koliko je takih, ki gredo na pot in si mislijo, če je pa markirana je pa lahka pa nič se mi ne more naredit. Malo se spomnimo koliko je bilo letos nesreč v Repovem kotu. Sicer ni brezpotje je pa neoznačena zahtevna pot. Veliko ljudi zaide tja pa čeprav ni nikjer markacij. Se pravi, da mnogi še markacij ne znajo brat. Koliko bi bilo šele nesreč, če bi bilo markirano. Še več ljudi bi se odpravilo v tisti konec z mislijo, ki sem jo prej omenil. Dejstvo je, da si mnogi ne pridobijo nikakršnih informacij o turah oz. poteh na katere se podajajo. Vzemimo primer Jermanovih vrat oz. Kamniškega sedla, če bi si samo malo prebrali dostop do koče bi sigurno pisalo, da se je potrebno pri odcepu usmeriti v levo in ne v Repov kot. Kr pa si ne jih veliko pride v to dolino potem pa sprašujejo ali se gre tukaj na Kamniško sedlo. Ne vprašajo se pa kdaj so nazadnje videli markacijo. Pravega brezpotja pa dejansko ni nikjer več. Tudi razni dostopi na nekatere vrhove, ki so veljali za brezpotne sedaj to niso več saj nanje vodijo že dobro shojene in vidne poti. Zmeram več ljudi spoznava kako je to lepo in tako se delajo poti. Tine Tine
Marijana & Marko: četrtek, 5. oktober 2006, ob 10.19 uri
Pravega brezpotja pa dejansko ni nikjer več.
O čem ti to? :lol:
tine: četrtek, 5. oktober 2006, ob 11.04 uri
S tem sem mislil povedat, da je skoraj povsod že shojeno. Se pravi, četudi je kakšen dostop opisan kot brezpotje vidiš dosti možicev. Potem so tu tudi gamsje stečine. Pa tako kot ne moreš rečt, da greš po eni varianti kot prvopristopnik tudi ne moreš rečt, da je to že pot. Je pa res, če ni poti je to brezpotje. Ne me zdej narobe razumet, da sem proti možicem. Sem pa proti, da se postavljajo novi. Predvsem tam kjer je kakšno delikatno mesto. Potem se pa zgubljaš med množico le teh. Lep primer je sestop z Velike Rutarske Ponce. Sam s tem nimam težav. Se znam nekako orientiran in si zapomnim majhne detajle, ki mi še kako prav pridejo ob sestopu. So pa nekateri, ki se hvalijo, da so že nevem kolikokrat bili gor potem pa skoraj kličejo na pomoč, ker se ne znajdejo katera zajeda je najprimernejša za sestop. In to zato, ker ob sestopu vsak postavlja svoje možice na svoji varianti sestopa. Tine
slovan: četrtek, 5. oktober 2006, ob 12.16 uri
Mene bolj kot same markacije motijo cele tone železja, nameščene na markiranih poteh. Nekako se mi ne zdi naravno, da se lahko ob pomoči varoval povzpneš praktično na vsak vrh in to praktično po vsaki zamišljeni trasi. Tudi ni nobenega pravega občutka dosežka, če veš, da brez varoval ne bi prelezel niti 10 višinskih metrov. Sicer pa ima vsakdo, ki si želi novih markiranih poti pravico, da nekaj naredi v tej smeri. Tako [url=http://www.pzs.si/komisije_in_odbori/planinske_poti/obrazec_izjava_za%20odpiranje_nove_poti.doc]formalno[/url], kot tudi na lastno pest. Malo se spomnimo koliko je bilo letos nesreč v Repovem kotu.
A imaš mogoče kakšne konkretne podatke? Hvala.
Filip: četrtek, 5. oktober 2006, ob 12.22 uri
en hribček bom kupil bom potko nardil bom kline potaknil in zajlo razvil nove potke delat to me veseli in oznake risat svoje žive dni to me srčno veseli ...
Rožle: četrtek, 5. oktober 2006, ob 12.29 uri
Malo se spomnimo koliko je bilo letos nesreč v Repovem kotu.
Zaradi tega, ker je nekdo zgrešil pot, ena s smrtnim izidom. Na GL je v temi o bizarnem načinu označevanja poti na Kamniško sedlo nekdo napisal, da so letos kar trije umrli, ker so zašli v RK. To ne drži. Niso pa problematični tisti, ki v Repovem kotu iščejo Kamniško sedlo. Težji primerki tam sprašujejo po Kokrskem sedlu.
tine: četrtek, 5. oktober 2006, ob 13.21 uri
Glede markiranih poti in kupu železja na njih mislim, da ni nič spornega. Kdor se ni sposoben povzpeti na Triglav čez Steno še ne moremo rečt, da nima pravega občutka zadovoljstva, če se povzpne na vrh po normalni poti, kar je za nekatere že velik podvig in zato jih ne smemo gledati nič zaničevalno. Zmeram se nekaj hvalimo kje smo bili, kako hitro smo prišli tja pa nazaj, koliko visoko smo bili. Ali hodimo v hribe, da se hvalimo pred drugimi ali zase in svojo dušo. Èe pa brez železja nismo sposobni preplezati niti 10 metrov stene potem pač nismo sposobni za prosto plezanje in gremo pač po klinih. Zato mislim, da naj ostane markirano in zavarovano to kar pač je in naj se ne dela novih poti. Postavljanje možicev je pa res zelo delikatna stvar, kakor sem že prej napisal. Kdor je vsaj malo hodil po brezpotju ve kaj sem s tem mislil. Malo pa sta napisala tudi M&M. Tine
slovan: četrtek, 5. oktober 2006, ob 15.12 uri
Kdor se ni sposoben povzpeti na Triglav čez Steno še ne moremo rečt, da nima pravega občutka zadovoljstva, če se povzpne na vrh po normalni poti, kar je za nekatere že velik podvig in zato jih ne smemo gledati nič zaničevalno.
Sam se nisem sposoben povzpeti na Triglav čez Steno, pa nimam pravega občutka dosežka, če se povzpnem na vrh po normalni poti, zato ker tja brez vsega železja verjetno ne bi prilezel. Se pravi, tu ne gre za dilemo ali plezarija ali normalna pot ampak ali mi vzpon po zavarovani poti sploh nudi zadovoljstvo, če po tej isti poti brez železja ne bi zmogel niti 10 višinskih metrov? Sicer pa je bil glavni namen mojega predhodnega prispevka zastaviti vprašanje. Ob tem sem pač dodal še svoje mnenje glede markiranja.
Tomaž: četrtek, 5. oktober 2006, ob 17.09 uri
Pravega brezpotja pa dejansko ni nikjer več.
Lahko ti zagotovim, da se pošteno motiš! :lol:
marfi: četrtek, 5. oktober 2006, ob 17.26 uri
Ko zapade meter snega, je povsod brezpotje. :mrgreen:
Tomaž: četrtek, 5. oktober 2006, ob 20.17 uri
Ko zapade meter snega, je povsod brezpotje. :mrgreen:
Upam, da ga bo letos spet zapadlo ene 7 metrov :!: :D :D
tine: petek, 6. oktober 2006, ob 7.17 uri
Ja to je najlepše, ko res vidiš da pred teboj ni še nihče gazil ali hodil po snegu. Meni je najbolj všeč takrat, ko je trd ne zmrznjen sneg in dereze in cepin lepo primejo. Super. Tine
mosovnik: petek, 6. oktober 2006, ob 9.44 uri
Tine, pa ti ja menda ne rabim pojasnevati, kaj sem mislil s tem, ko sem napisal:malo levo, desno, navzgor itd. Dejstvo pač je, da ko nekdo preraste ali pa vsaj misli da je prerastel "Knafeljca", zaradi najrazličnejših vzgibov poizkusi tudi brezpotja, s tem svoje sposobnosti orientacije in pač vsega kar je potrebno pri tem. [b:1f688eb2b8]Srčno pa upam, da takšen nadebudnež vsaj parkrat zavije v te predele z izkušenim "brezpotnikom". [/b:1f688eb2b8] Kar pa se brezpotij tiče, da jih ni več, se pa ne bi strinjal, kakor tudi ne, da bi se odpirale nove poti. Možici so pa zelo praktična zadeva, če so postavljeni na "pravih" mestih. Jaz nisem postavil še nobenega, ker si enostavno ne upam "drezati" v že ustaljene smeri , ki jih označujejo že postavljeni možici. Sem pa že prenekaterega "povišal" za kakšen kamen. He,he! To delo sem si naložil pri lazenju skozi Hudi prask na Mrzlo goro, ko sem po nekem "brezveznem" plezanju, na nevem katerem roglju, po grebenu, naletel na možica, ki sva se ga z mojim petnajstletnim sinom zelo razveselila. Upam, da bodo ponavljalci sedaj že iz predhodnih rogljev zagledali prijazneža. :D :D :D
kluki: sreda, 18. julij 2007, ob 20.14 uri
Stanujem v bližini bolnice Jesenice in skoraj vsak dan pripelje helikopter kakšnega preveč korajžnega.
Rožle: sreda, 18. julij 2007, ob 22.43 uri
Stanujem v bližini bolnice Jesenice
Super. Potem obiskovalci tega foruma lahko računamo nate, da nas prideš obiskat, ko se znajdemo v kakšni takšni zoprni situaciji. :lol:
kluki: četrtek, 19. julij 2007, ob 20.39 uri
Rožle . Zelo si samozavesten.Vedi pa ,da je samozavest brez zdrave pameti pogubna formula.Prav rad te pridem obiskat,samo bojim se,da bi ti namesto soka in pomaranč ,moral prinesti svečko.Vzemi kot dobronamerno.Varen korak vsem,tudi tistim ,ki gredo radi malo levo in desno.Jaz se bom raje držal markiranih poti.
marfi: četrtek, 19. julij 2007, ob 21.03 uri
Pa pri tem ne pretiravaj, saj se največ nesreč zgodi ravno na markiranih poteh, precej nesreč na brezpotjih pa lahko pripišemo po markiranih stezah hodečim, ki so pot nekje zgrešili.
Rožle: četrtek, 19. julij 2007, ob 21.05 uri
Imaš prav. Varen korak tudi tebi.
kluki: četrtek, 19. julij 2007, ob 21.16 uri
To so izgovori ,da jim ni treba helikopterja plačat.
marfi: četrtek, 19. julij 2007, ob 21.23 uri
Kakorkoli, še vedno smo PROTI označevanju in markiranju novih poti v naših gorah. Več markacij, več izzivov, več možnosti za nesrečo.
Rožle: četrtek, 19. julij 2007, ob 21.35 uri
To so izgovori ,da jim ni treba helikopterja plačat.
Èe nisi izržreban, se je pač treba po svoje znajti. Tudi s kakšno predstavo za široke ljudske črede na Kredarici, kamor je seveda treba takšne ali drugačne glave naroda zvozit s helikopterjem. Pa zraven seveda tudi novinarje, da lahko posnamejo, kako se naši veljaki napihujejo kot žabe. Kluki, sem že mislil, da te skrbi za ponesrečene, pa vidim, da te v resnici žuli helikopter.
kluki: petek, 20. julij 2007, ob 22.40 uri
V kakšnem smislu naj bi me žulil? Èe misliš ,da me matra vožnja z njim,naj ti povem ,da sem se vozil že z vso floto ,ki jo premore naša država in to v vseh moročih vremenskih razmerah.Priznam,da nikoli nisem preveč užival(čeprav je razgled fantastičen),raje imam trdna tla pod nogami in dober oprijem.Rad pa tudi vem kam grem in kam bom prišel.
marfi: petek, 20. julij 2007, ob 22.46 uri
Manj nesreč, manj prevozov, manj hrupa ...
Rožle: sobota, 21. julij 2007, ob 0.22 uri
V kakšnem smislu naj bi me žulil?
Pač, ker se je mahanje z rotirajočim krilom v Sloveniji izkazalo za zelo učinkovito stvar za draženje ljudi...
CarpeDiem: sreda, 1. avgust 2007, ob 15.21 uri
Jaz pa nebi mev nič proti, če bi npr. nardil še kakšno pot na Brano, ki se mi zdi sicer zelo monotona, edin nekoliko se jo da popestrit s Šijo, to pa je tudi vse! :? Pot bi bila lahko speljana npr. od Pastircev direktno navzgor, ali kaj v tem stilu.
marfi: sreda, 1. avgust 2007, ob 15.30 uri
Po južni strani je menda zelo pestro. Predvsem zato, ker ni markacij. ;) Sicer pa - če ti je monotono, ne hodi gor.
šoni: sreda, 29. avgust 2007, ob 16.47 uri
tu je kar nekaj egoistov: kaj jaz nimam pravice priti na neko goro ker pač uživam v hoji in doseganju vrhov, nimam pa talenta da bi se gibal po terenu brez označb. dajte no mir, to je tako kot da se ljudje ki morajo sicer nositi očala ne bi smeli voziti avta z njimi- torej naj hodijo peš ??? narobe razmišljate, nismo (na srečo) vsi gorniki, nakateri smo pohodniki.
marfi: sreda, 29. avgust 2007, ob 16.57 uri
šoni, narobe razmišljaš. Ni vse za vse, ne glede na pravice. Saj bi, če tako gledaš, imeli pravico priti na vsak vrh tudi tisti, ki se radi vozijo, nimajo pa talenta ali zmožnosti za hojo. Mogoče pa boš v sebi odkril talent za najemanje vodnika.
mariborcan: sreda, 29. avgust 2007, ob 20.24 uri
Šoni, predlagam, da si za začetek pogledaš definicijo besede "pravica" - velika razlika je namreč med tem, kar imaš pravico storiti, in tem, kar moreš storiti! V Sloveniji seveda imaš pravico iti na katerikoli hrib želiš...in vedi, da ni povsod po svetu tako! Res je, da ne moreš povsod po markirani poti in da je ponekod potrebno neko dodatno znanje...ampak ne vem, kaj pa ti predlagaš? Da naj se markira vsak slovenski hrib? In kaj je z zahtevnejšimi hribi - tebi bi mogoče zadostovala zavarovana pot, kaj pa tisti, ki jim je to pretežko, ali oni nimajo pravice priti gor? Ali naj se za njih zgradijo stopnice in ograje? Kaj pa s tistimi, ki niso sposobni toliko prehoditi - naj se za njih zgradijo ceste ali žičnice? Kot (upam) vidiš, takšna logika enostavno nima meje. Torej je edina smiselna rešitev, da ne poskušaš znižati zahtevnosti gore, ampak da nekaj narediš pri sebi in povišaš svoje zmožnosti na nivo želenega hriba. Na tak način ne boš imel samo pravice, ampak tudi realno možnost, da prideš gor. Da pa to dosežeš pa imaš različne opcije (ki so tudi različno hitre): lahko sam postopoma pridobivaš izkušnje, lahko prosiš za pomoč kolega ali pa se vpišeš v kakšen tečaj, najbolj hitro in preprosto pa je, da najameš gorskega vodnika.
šoni: sreda, 29. avgust 2007, ob 21.44 uri
malo se mi zdi da bo šlo počasi v smeri komerciale:najemi in plačaj vodnika, tak je baje v evropi. npr.: par let sem se spravljal čez plemenice in prisojnik čez prednje okno in pa po hanzovi, bili so različni opisi, težavnosti, govorilo se je celo da bodo hanzovo pot opustili in boš šel le z vodnikom. no pa sem se ojunačil (hodim sam) in opremil kot za najtežje razmere in krenil, pa ni bilo problema, ali pa z leti več znam (30 let po hribih). enako je bilo z mrzlo goro: sedaj po par letih se mi zdi da je že povsem krotka, prvič pa sem šel z velikim strahom gor. je pa res da nimam talenta za iskanje prehodov, kaj vem kamionov, razov, .. itd, najraje sledim rdeče-beli piki- torej sem pohodnik. sedaj imam v načrtu vevnico in ponce , najverjetneje pa za prvič ne sam, al pa tudi če bom dost dolgo študiral in odlašal. ko sem šel letos po novi poti na cjanjik z društvom sem dejal: nikoli več tja gor, sedaj imam že drugo razmišljanje: še grem, vendar bolje pripravljen (roke) in v manjši skupini, me zopet vleče tja. zdaj pa dost in čao da ne povem preveč, me še kdo prepozna....
mariborcan: četrtek, 30. avgust 2007, ob 4.17 uri
malo se mi zdi da bo šlo počasi v smeri komerciale:najemi in plačaj vodnika, tak je baje v evropi.
Vodnik je pač ena od opcij (najbolj preprosta in najbolj hitra), noben pa ti ne brani, da si sam ne pridobiš izkušenj (kar je hitreje na kakšnem tečaju) in greš brez vodnika. Res je mogoče zadnje čase vodništvo postalo malo bolj popularno, ampak to zaradi tega, ker obstajajo ljudje, ki se prostovoljno odločajo za takšno preprosto (v tem smislu, da vse skrbi prepustijo vodniku) obliko obiskovanja hribov, in ne zato, ker bi kdorkoli ljudi silil v to (OK, tam glede Hanzove poti je malo dišalo po tem, ampak še iz tistega nič ni bilo). Sicer pa, če berem, kje vse si že bil, mislim, da ti ne bi smelo manjkati izkušenj, da poizkusiš s kakšnimi nemarkiranimi potmi. Ker mnoga "brezpotja" (ki so tako klasificirana v vodnikih) so v bistvu čisto lepe poti, le da ni markacij. Za prvič se je pač treba otresti strahu pred "zahtevno" orientacijo, ki jo omenjajo vodniki, in pač poizkusiti. Verjetno boš ugotovil, da sploh ni tako hudo.
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024

Iskanje v forumu


Išči v temi

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
Teme v forumu
Stanje v gorah
Dejavnosti
Splošno
Spletna stran PZS
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih