torek, 18. junij 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

FORUM PZS (zapisi iz stare spletne strani)

kamping

K2: četrtek, 12. januar 2006, ob 17.15 uri; ogledov: 0
-: lepo pozdravljeni -: glede na to da nas je letosnja zima obdarila z obilico snegu, sploh ne dvomim da ste ga veseli, zanima me slednje, kako pogosta je kaksna tura ki traja vec dni pri nas in da se pri tem ne spi v kocah ? -: kdo zainteresiran ? -: lp gregor

Odgovori

K2: četrtek, 12. januar 2006, ob 17.15 uri
-: lepo pozdravljeni -: glede na to da nas je letosnja zima obdarila z obilico snegu, sploh ne dvomim da ste ga veseli, zanima me slednje, kako pogosta je kaksna tura ki traja vec dni pri nas in da se pri tem ne spi v kocah ? -: kdo zainteresiran ? -: lp gregor
Rožle: petek, 13. januar 2006, ob 0.36 uri
kdo zainteresiran ?
A razumem prav, da vabiš na zimsko bivakiranje v hribih? Mene bi zanimalo le vabilo kakšne predstavnice nešnejšega spola. Pri tako nizkih temperaturah bi bilo preživeti noč hudo intimna zadeva. :lol:
marfi: petek, 13. januar 2006, ob 0.39 uri
Torej. Poleti grem zelo redko v gore za en dan in zelo redko prespim v koči. Za pozimi pa imamo naštudirano bivakirnje v igluju, vendar še nismo prišli do realizacije. Menda sploh ni tako slabo.
Scooby: petek, 13. januar 2006, ob 8.43 uri
Do sedaj še nisem prživel noči zunaj pozimi. Smo pa ene par let nazaj na Veliki planini naredili skoraj taprav iglu (iz snezenih kock) in v njem prelezali nekaj popoldanskih uric. :D V kaksni boljsi spalki bi se cisto lepo dalo preziveti noc.
miro: četrtek, 17. avgust 2006, ob 11.40 uri
Torej. Poleti grem zelo redko v gore za en dan in zelo redko prespim v koči. Za pozimi pa imamo naštudirano bivakirnje v igluju, vendar še nismo prišli do realizacije. Menda sploh ni tako slabo.
Marfi prosim te za nasvet:konec tedna bi šel za 2 dni nekam ,da se malo skrijem pred civilizscijo,zato mi izdaj skrivnost kako prespiš na prostem(ali enostavno potegneš vrečo iz nahrbtnika in zalegneš ali si prpraviš kakšen bivak) Èe imaš pa kakšno mesto ,ki si ga že večkrat uporabil in se ga upaš izdati se toplo priporočam LP MIro :?:
xerox: četrtek, 17. avgust 2006, ob 12. uri
Joža Èop je rekel, da je najlažje, če se uležeš na trebuh in se pokriješ z ritjo! :lol:
marfi: četrtek, 17. avgust 2006, ob 13.34 uri
Ponavadi vzamem vrečo iz nahrbtnika in no dam na armafleks, za vsak slučaj pa imam zraven še zelo tanko plastično folijo cca 4 x 6 metrov in 2 x 6 metrov tankega štrikca, kar popolnoma zadošča za zaščito pred roso ali dežjem. Prepričan sem, da te ta vikend v kaverni pod Lipnikom na sedlu z Ruševo glavo nihče ne bo (z)motil. [URL=http://img213.imageshack.us/my.php?image=lipnikk1is4.jpg][img:e5f9f10a9d]http://img213.imageshack.us/img213/4623/lipnikk1is4.th.jpg[/img:e5f9f10a9d][/URL] [URL=http://img213.imageshack.us/my.php?image=lipnikk2yp3.jpg][img:e5f9f10a9d]http://img213.imageshack.us/img213/8341/lipnikk2yp3.th.jpg[/img:e5f9f10a9d][/URL]
poppy--: nedelja, 24. september 2006, ob 21.03 uri
Ali je mogoče kdo imel izkušnjo, da ga je nevihta ulovila ravno pri kakšnem bivaku? So planinci varni v bivakih v primeru neviht?
primoz: ponedeljek, 25. september 2006, ob 9. uri
Kovinski bivaki so ponavadi ozemljeni, le dotikat se jih ne smeš, ko okrog švigajo strele
Rožle: ponedeljek, 25. september 2006, ob 11.16 uri
O zaščiti pred strelo je na Gore in ljudje nekaj pisal Tomazin. Tam je bilo zapisano tudi, da so majhni bivaki nevarni, kar pa ne drži. Kovinski bivak je celo boljša faradayeva kletka, kot avtomobil, v primeru udara strele pa tok steče po površini, tako da si v njem načeloma varen. Seveda pa med nevihto v bivaku ni pametno biti preveč firbčen, razen če si dobro namazan s kremo za sončenje pa da "pocrniš a ne izgoriš" ko tišiš nos skozi okno ali vrata, tok pa potem steče tudi preko tebe. :D
slovan: ponedeljek, 25. september 2006, ob 13.28 uri
Kako varne pa so pred strelo votline? Iztok Tomazin v članku [url=http://www.gore-ljudje.net/objave_view.php?pid=6792] Strela v gorah[/url] (gore-ljudje.net) pravi, da so velike votline varne, majhne pa še bolj nevarne kot odprta območja. Kako se ugotavlja primernost votline? Priporočila v planinskih vodnikih so glede varnosti votlin različna. Npr. v enem piše, da votlina v steni Kogla dobro zatočišče, Mihelič pa po drugi strani pravi, da votline niso primerne. Kaj je bolj pravilno?
alan: ponedeljek, 25. september 2006, ob 14.28 uri
Za varno votlino velja dovolj velika votlina (v vseh smereh), tako da je človek lahko dovolj oddaljen od vhoda v votlino ter od vseh sten in stropa, ker s tem preprečimo, da bi skozi nas stekel zemeljski tok. Ta pa je v gorah zaradi mokrih skal še posebej izrazit.
slovan: ponedeljek, 25. september 2006, ob 17.16 uri
Za varno votlino velja dovolj velika votlina (v vseh smereh), tako da je človek lahko dovolj oddaljen od vhoda v votlino ter od vseh sten in stropa, ker s tem preprečimo, da bi skozi nas stekel zemeljski tok. Ta pa je v gorah zaradi mokrih skal še posebej izrazit.
Koliko približno znašajo te razdalje v metrih? Hvala.
alan: ponedeljek, 25. september 2006, ob 18.08 uri
Par metrov. Ne bi znal povedati točno koliko (mislim da 2-3m), vendar mislim, da sem v eni gorniški knjigi zasledil te razdalje v enotah višine človeka. Mislim, da je bilo to v Miheličevi Hoja in plezanje v gorah. Ne vem pa, kako je bila ta razdalja določena.
Rožle: ponedeljek, 25. september 2006, ob 22.25 uri
Koliko približno znašajo te razdalje v metrih? Hvala.
Takole prosto po Pitu Schubertu so te razdalje: Najmanj 1/2 telesne dolžine od vhoda v votlino in enako tudi od stropa votline, pa kar najmanj celo telesno dolžino od sten votline. Sicer pa je v knjigi Pita Schuberta Nevarnosti v gorah streli posvečeno 18 strani koristnega branja, pa kakšna stvar ne sovpada povsem z člankom objavljenim na GL. Neumno se je učiti na lastnih napakah, zato so v omenjeni knjigi z nemško natančnostjo analizirani vzroki različnih nesreč, zelo dobro pa so opisani tudi postopki, da do njih nebi prišlo. Omenjena knjiga bi morala biti obvezno čtivo vsakega planinca, ker resnično sili k razmišljanju.
alan: ponedeljek, 25. september 2006, ob 23.48 uri
Takole prosto po Pitu Schubertu so te razdalje: Najmanj 1/2 telesne dolžine od vhoda v votlino in enako tudi od stropa votline, pa kar najmanj celo telesno dolžino od sten votline.
Točno to sem imel v mislih... :idea:
xmovc: torek, 26. september 2006, ob 10. uri
Neumno se je učiti na lastnih napakah, zato so v omenjeni knjigi z nemško natančnostjo analizirani vzroki različnih nesreč...
Opremljeni s konkretnimi fotografijami :!:
Filip: torek, 26. september 2006, ob 10.34 uri
Omenjena knjiga bi morala biti obvezno čtivo vsakega planinca, ker resnično sili k razmišljanju.
Èe naj bi bila obvezno čtivo, bi jo bilo treba najprej še enkrat prevesti v slovenščino in ustrezno prirediti.
Rožle: torek, 26. september 2006, ob 11.04 uri
V marsikateri od knjig o hoji in plezanju v gorah je napisano samo, kako mora kakšna stvar biti, v knjigi Pita Schuberta je pa razloženo tudi zakaj mora biti tako. Res so določeni prizori na fotografijah ne ravno lepi na pogled, ampak še vedno bolje kaj takega gledat v knjigi in od tega kaj odnest, kot pa kaj takega doživet v živo. O kakovosti prevoda pa ne morem sodit. Nisem "od foha".
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024

Iskanje v forumu


Išči v temi

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
Teme v forumu
Stanje v gorah
Dejavnosti
Splošno
Spletna stran PZS
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih