petek, 14. junij 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

FORUM PZS (zapisi iz stare spletne strani)

Aklimatizacija

Griha: petek, 24. marec 2006, ob 18.34 uri; ogledov: 0
Zanima me kako naj bi potekala aklimatizacija za vrhove višine ok 4000m. Se da kakorkoli pripomoči k aklimatizaciji v Sloveniji, ali dnevi na višini 2500m-2800m nimajo pomena za bivanje ok 4000m? Zanima me zato, ker na 3300m nisem začutil še nikakršne resne spremembe razen malenkost večje zadihanosti. Glavobola, neke utrujenosti ni bilo slutiti. Predvsem me zanimajo osebne izkušnje in občutja pri višinski bolezni oz. z njo povezanih težav. Hvala!

Odgovori

Griha: petek, 24. marec 2006, ob 18.34 uri
Zanima me kako naj bi potekala aklimatizacija za vrhove višine ok 4000m. Se da kakorkoli pripomoči k aklimatizaciji v Sloveniji, ali dnevi na višini 2500m-2800m nimajo pomena za bivanje ok 4000m? Zanima me zato, ker na 3300m nisem začutil še nikakršne resne spremembe razen malenkost večje zadihanosti. Glavobola, neke utrujenosti ni bilo slutiti. Predvsem me zanimajo osebne izkušnje in občutja pri višinski bolezni oz. z njo povezanih težav. Hvala!
barby: petek, 24. marec 2006, ob 21.02 uri
Èe se boš zaposlil kot vajenec na Kredarici? Ja, ti bo gotovo koristilo. Sicer pa če na tistih višinah ki jih omenjaš nisi imel težev, jih tudi na 4000 verjetno ne boš imel. Res pa da lahko pridejo precej na hitro. Po mojem te zanima bolj za 5000, pa cvikaš da te bomo spraševali, kam greš in ti pol solili pamet. Brez zamere. Èe se ne bojiš kemije, pojdi k svoji zdravnici da ti predpiše DIAMOX, gre na recept in nima posebnih stranskih učinkov. To je samo za preventivo proti edemu na višinah, nič bati. Zapomni si le, da se za odpornost na višino rodiš, to nima veze s kondicijo. Beri Grošlja in podobne, ki so se v bazi prve dni valjali zaradi višinske, po prilagoditvi pa lezli na 8000 brez kisika. Pa kakšno kartico pošlji, ko se vrneš iz ... :D
Griha: sobota, 25. marec 2006, ob 10.30 uri
Hehe Barby, good point! :D Ubistvu imamo letos namen le preseči magično mejo 4000m, kako visoko nas bo poneslo pa bomo še videli. Više od 4810m prav gotovo ne. ;) Hvala za odgovor! Kartico dobiš!
Rožle: sobota, 25. marec 2006, ob 11.33 uri
Nikoli ne veš čisto zagotovo, kako se bo na višino odzivalo tvoje telo, četudi na določeni višini prej nisi imel težav. Mene je lansko leto na 3500m bolela glava, kar se mi do tedaj še ni zgodilo. Ampak, medicina dela čudeže - nalgesin sem posplaknil s pivom, pa je bilo takoj ok. Aklimatizacija za preseganje meje 4000 bi načeloma potekala takole. Teden ali dva prej greš na Eiger (3970 m) in potem ti kakšen Breithoren ne dela težav. :lol:
matej2: sobota, 25. marec 2006, ob 17.26 uri
Za 4000m po mojem ni problema. Spiš na 3000m, drugi dan pa na vrh. Barby, si ti res dobila recept za Diamox pri svoji zdravnici, al samo trosiš nepreverjene informacije? Veš mogoče v kateri lekarni ga imajo? V sloveniji namreč trenutno ni registriran.
tine: ponedeljek, 27. marec 2006, ob 10.37 uri
Dokler ne probaš kako se tvoje telo odziva na višino ne moreš vedeti kaj bo. Enim višina ne dela probleme, drugi pa imajo probleme že na 3000m. Pa tudi to ni pravilo. Lahko je enkrat vse OK drugič pa lahko nastopijo glavoboli itd. Zdaj najbolje se je pri vzponu povzpeti nekaj 100m više in se nato vrniti na kraj kjer misliš prespat pa bo lažje. Zraven pa še en teden prej opraviš kakšen vzpon tam okol 3500m pa bo spet lažje. Je pa zelo treba paziti na sonce, ker marsikoga boli glava pa ne zaradi višine ampak zaradi zelo močnega saonca in nezaščitene glave. Varianta je tudi hiter vzpon in sestop. Tine
sla: ponedeljek, 27. marec 2006, ob 10.53 uri
V Kranjski gori je "višinska soba", kjer umetno ustvarijo pogoje kot so na višini. Lahko sprobaš to zadevo in potem poročaj, če je delovalo. Drugače pa je najboljša metoda, da se vedno povzpneš še kakšnih 300 do 500 m višje kot je mesto, kjer prespiš. Pa seveda počasno pridobivanje višine. Je pa tako, da se eni lažje prilagodimo na višine, drugi pa se težje. Baje imamo ženske prednost pri višinskem prilagajanju :-) Aja - znaki začetka višinske bolezni so slabost, bolečine v glavi, bruhanje, na zelo visoki višini dvojni vid, zmedeno govorjenje, opotekanje,... Pa še moja najbolj čudna izkušnja. Ko smo sestopali z dobrih 5 jurjev, sem imela občutek, kot da nisem v svojem telesu. Točno sem se zavedala, kaj počnem, kako hodim, kako se navezujem na štrik, le da sem bila par metrov stran.... Mogoče pa je bil to samo vpljiv zelo močnega sonca...
barby: ponedeljek, 27. marec 2006, ob 13.39 uri
Res, Diamox sem dobla na recept, res da par let nazaj. Sicer pa sem o tem prebrala v nekem priročniku v angleščini, za afriške treke(Kenya, Kili), kjer ga priporočajo. Naslova se ne spomnim več, sem ga pa dobila v knjižnici. Zdravnica mi je Diamox predpisala brez pomislekov, ker nima posebnih stranskih učinkov(verjetno redči kri, deluje pa nekoliko diuretično). Zanimivo, tudi sama sem imela nad 5k podoben filing kot Sla, ki pa je ob spustu zelo hitro minil...
barby: torek, 28. marec 2006, ob 19.37 uri
Ja, tudi taki so bili že z nami. Do večerje so osvajali ženske, po večerji razlagali svoje glamurozne načrte, nato pa so se do pol noči za šankom hvalili o svojih podvigih. Ob dveh zjutraj ko je blo treba na pot, pa so izbruhali žolč v mrzlo noč in se zvalili nazaj spat. They finished their workout - and went out from the game! :oops:
matej2: sreda, 29. marec 2006, ob 15.29 uri
OK, bom še malo koristen. Moja izkušnja je, da do 4000m pri večini ni problemov. Razen zadihanosti seveda. Prvi znaki VB so glavobol, pomanjkanje apetita, slabost... Potem pa sledijo bruhanje, omotica, pomanjkanje volje, manjša razsodnost... Na začetku zgleda vse kot en pošten maček. Še en trik je, da vse skupaj pride z zamikom. Lahko si na vzponu kar v redu, potem te pa na sestopu nese. Preventiva: Predvsem si [b:7716646e3b]vzemi dovolj časa.[/b:7716646e3b] Mogoče vikend podaljšaš s kakim dnevom dopusta. Greš najprej npr. spat na 3000m potem se sprehodiš na 3700, spat nazaj na 3000 in tretji dan na vrh 4300 npr. Za prvič si izberi tehnično nezahteven vrh, z možnostjo hitrega spusta. [b:7716646e3b]Pij dovolj tekočine[/b:7716646e3b] (izotoničnih napitkov in vode, pir ni dobra izbira). Suh mrzel zrak, pospešeno dihanje, napor, aklimatizacija... vse pripomore k dehidraciji. Urin mora biti svetel. In ne se ustrašit, če boš bolj pogosto hodil na vodo. To spada k aklimatizaciji. Zdravljenje: [b:7716646e3b]Sestop.[/b:7716646e3b] Običajno vse muke izginejo po spustu za nekaj sto višinskih metrov. Tisti dan, ki bi ga porabil za nabavo Diamoxa, pa raje izkoristi za aklimatizacijo. Za te višine ga res ne potrebuješ. Srečno Griha, pa sporoči kako je šlo.
Rožle: sreda, 29. marec 2006, ob 18.20 uri
Da ne klatim samo neumnosti... Èe imaš le možnost, je dobro terden pred odhodom nad 4km obiskati kakšen hrib nad 3.5km, naprimer najvišjo slovensko goro Veliki Klek. Za to ne potrebuješ več kot dan prostega časa, je pa koristno, ker aklimatiziranost v enem tednu ne popusti, se pa lahko dovolj spočiješ. Varianta, da se greš dan ali dva pred vzponom aklimatizacijo je lahko dvorezen meč. Ni sicer nujno, ampak lahko boš aklimatiziran, vendar pa preutrujen. Je pa glavobol je itak ena od radosti malce večjih vičin in nekako spada zraven. Nikakor pa ni radost kakšen pljučni ali možganski endem. Na višini malo nad 4000m sicer ni pogost, vseeno pa obstaja kakšna malenkostna možnost.
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024

Iskanje v forumu


Išči v temi

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
Teme v forumu
Stanje v gorah
Dejavnosti
Splošno
Spletna stran PZS
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih