sobota, 25. maj 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

FORUM PZS (zapisi iz stare spletne strani)

Špik

Anonymous: četrtek, 26. avgust 2004, ob 13.34 uri; ogledov: 0
S kolegi se nameravamo odpraviti na Špik, vsi se rekreativno ukvarjamo s športnim plezanjem in kar precej hodimo po zavarovanih plezalnih poteh. Zanima me kater pristop na Špik je najatraktivnejši. Hvala za odgovor in lep pozdrav

Odgovori

Anonymous: četrtek, 26. avgust 2004, ob 13.34 uri
S kolegi se nameravamo odpraviti na Špik, vsi se rekreativno ukvarjamo s športnim plezanjem in kar precej hodimo po zavarovanih plezalnih poteh. Zanima me kater pristop na Špik je najatraktivnejši. Hvala za odgovor in lep pozdrav
Tejtej: četrtek, 26. avgust 2004, ob 14.08 uri
Na Špik gresta dve markirani poti iz Krnice. Nobeni ne bi mogel reči plezalna, na najbolj izpostavljenem prehodu iz Lipnice je nekaj malega klinov in kaka zajla. Poti sta kar dolgi, vendar nobene ne bi opisal kot atraktivne. V Habjanovem vodničku "Manj znane poti..." je opisan še pristop na Frdamane police (nemarkirano, zelo zahtevno), vendar tam še nisem bil. Najprivlačnejša na Špiku je gotovo severna stena, oglej si alpinistične smeri v kaksnem vodniku. Vendar, če se ukvarjaš s plezanjem v plezališčih, to zagotovo ni stena, v kateri bi prvič resneje plezal v gorah.
xmovc: četrtek, 26. avgust 2004, ob 16.11 uri
Se popolnoma strinjam s predhodnikom. Dodam mogoče še to, da je pot skozi Kačji graben bolj primerna za sestop, saj je pod vrhom Špika kar dolgo melišče, ki zna biti pri hoji navkreber zoprno. Precej strmi (skozi Kačji graben še nekoliko bolj) sta obe, pri vzponu na sam vrh, pa je priporočljiva čelada saj je s sedla med Lipnico in Špikom pot na vrh zelo krušljiva in strma (nezavarovano), zato kakšen projektil ni izključen. Za vzpon sem prejšnji teden porabil 3,5h (iz Krnice), za sestop 2,5h. V Kačjem grabnu velja, kot že ime pove, biti pozoren na kače! Atraktiven pa je predvsem razgled z vrha (na Martuljek, Škrlatico, Oltar, Beljak....)
Anonymous: petek, 27. avgust 2004, ob 9.26 uri
Predhodnik je dobro povedal: prek Lipnice gor, po Kačjem grabnu dol. Pot prek Lipnice je "odprta", razgledna, dokaj raznovrstna, res lepa, plezanja pa res skoraj ni. Skoz Kačji graben imaš v zgornjem delu dolgo melišče (ki malo olajša sestop, v pristopu bi pa zame bilo prava nočna mora), nadaljevanje navzdol je pa v glavnem skozi gozd, tako da kaj dosti ne vidiš (v primerjavi s potjo čez Lipnico). Èelade bi skoraj ne bilo treba omenjati, v visokogorju je obvezna (če se imamo radi), torej tudi na poti na Špik.
Anonymous: petek, 27. avgust 2004, ob 13.07 uri
Kot so povedali predhodniki. Pri sestopu v Kačji graben se nekje v zg tretjini melišča ocepi skoraj potka proti že omenjenim Policam. Od odcepa slabe pol ure - najprej po potki, potem čez veliko travnato zaplato in navrhu še malo lepega , lahkega grebenskega plezanja. Bila prejšnji teden. Irena
Anonymous: nedelja, 29. avgust 2004, ob 12.08 uri
S kolegi se nameravamo odpraviti na Špik, vsi se rekreativno ukvarjamo s športnim plezanjem in kar precej hodimo po zavarovanih plezalnih poteh. Zanima me kater pristop na Špik je najatraktivnejši.
Èe se ukvarjate s športnim plezanjem, probajte dobit kakšnega gorskega vodnika ali alpinista, da vas popelje čez S steno, recimo po Dibonovi smeri. Poti po južni strani so dolge in ne preveč atraktivne.
Anonymous: nedelja, 29. avgust 2004, ob 12.22 uri
Ja, Špik ne slovi po lepem, atraktivnem pristopu. Šoder v Kačjem grabno še navzdol ni ne vem kako prijeten, posebno spodnja goščava, ko melišče že ponikne.
kzupanc: ponedeljek, 30. avgust 2004, ob 11.22 uri
Moja ocena je, da je Špik čez Lipnico zelo lepa malo zahtevna tura z zelo lepimi razgledi. Tudi sam pristop na vrh Špika je čisto spodoben. Seveda pa za tiste, ki so vajeni plezanja, to ni zanimivo. Povratek skozi Kačji graben pa je res precej mučen, sploh če smo že utrujeni. Strmina je namreč tudi skozi gozd v spodnjem delu kar velika. Vedno, ko iz Gozd Martuljka zagledaš drzno Špikovo ostrico, ti srce zaigra ob misli, kje si že bil. Tako je mnenje bolj redkega obiskovalca gora. Mislim, da je Špik vredno obiskati in da je po svoje sreča, da je od juga tako lahko dostopen.
Anonymous: torek, 31. avgust 2004, ob 11.55 uri
Vsi predhodniki govorijo o vzponu na Špik od Koče v Krnici in sestopu skozi Kačji graben. Jaz sem šla obratno in mi je bilo zelo všeč. Res je Kačji graben zelo strm, tudi tisto melišče ni najhuje premagati, sestop v dolino do Koče v Krnici pa je daljša in nekoliko bolj položna. Ta pot je bolj primerna za tiste, ki jih bolijo kolena.
primoz: četrtek, 28. september 2006, ob 20.52 uri
Oj, 2 vprašanji! -kolk se hodi s Špika na Ferdamane police? -se s F. polic sestopi čez kačji graben ali se da kje drugje? hvala Primož
marfi: četrtek, 28. september 2006, ob 21.10 uri
Via normale gre skozi Kačji graben. S Špika se v pol ure spustiš na melišče proti Kačjemu grabnu in se nato v naslednje pol ure po stezici in žlebu vzpneš na škrbino med Špikom in Frdamanimi policami ter naprej na vrh. Vir: V. Habjan, [url=http://www.sidarta.si/gornistvo/manj-znane-poti-slovenskih-gora.html]Manj znane poti[/url] ...
Tejtej: četrtek, 28. september 2006, ob 21.17 uri
Oj, 2 vprašanji! -kolk se hodi s Špika na Ferdamane police? -se s F. polic sestopi čez kačji graben ali se da kje drugje?
Hoje je za manj kot uro, ker je večino spusta s Špika do odcepa za police melišče. Spust skozi Kačji graben je najlažji in najkrajši. Sem pa lani prvič Špik sprobal po njem navzgor (in ob tem skočil na police) in potem dol čez Lipnico. [url=http://tejtej.moj-album.com/album/1471502/]slike[/url] Ostali spusti s polic so možni samo z vrvjo.
primoz: četrtek, 28. september 2006, ob 21.35 uri
HVALA! Povej jutri kako je šlo! Primož
Filip: petek, 29. september 2006, ob 7. uri
Vsi predhodniki govorijo o vzponu na Špik od Koče v Krnici in sestopu skozi Kačji graben. Jaz sem šla obratno in mi je bilo zelo všeč.
Tudi meni. Še ena pozitivna točka te smeri je korito pred kočo v Krnici, kjer po turi nate čakajo raznovrstna okrepčila - od navadne vode preko hmeljnih napitkov do ognjene vode.
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024

Iskanje v forumu


Išči v temi

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
Teme v forumu
Stanje v gorah
Dejavnosti
Splošno
Spletna stran PZS
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih