torek, 21. maj 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

FORUM PZS (zapisi iz stare spletne strani)

Zlom gležnja

keber: torek, 10. april 2007, ob 13.27 uri; ogledov: 0
Ja, tudi to se mora zgleda zgoditi ob nepravem času. Moj je sicer bolj nenavaden glede lokacije - daleč stran v tropih 8) - sumil sem samo na zvitega, zato nisem iskal zdravnika in po dveh tednih sem brez večjih težav prehodil (no dobro, prešepal) v enem dnevu tudi do 15 km, po ravnem. Žal je rentgen po vrnitvi v Slovenijo pokazal zlom gležnja, zato imam sedaj gips za 10 dni - normalno je baje 6 tednov. Ali ima kdo od vas izkušnje z zlomljenim gležnjem (gotovo je kdo), namreč tale vreme strašno vabi v hribe, žal pa jaz za nekaj mesecev gotovo ostajam v dolini :cry: Koliko časa ste rabili, da ste spet štartali v hribe, predvsem one nekoliko bolj zahtevne, recimo vsaj 1000 ali 1500 višinskih metrov razlike v enem dnevu?

Odgovori

keber: torek, 10. april 2007, ob 13.27 uri
Ja, tudi to se mora zgleda zgoditi ob nepravem času. Moj je sicer bolj nenavaden glede lokacije - daleč stran v tropih 8) - sumil sem samo na zvitega, zato nisem iskal zdravnika in po dveh tednih sem brez večjih težav prehodil (no dobro, prešepal) v enem dnevu tudi do 15 km, po ravnem. Žal je rentgen po vrnitvi v Slovenijo pokazal zlom gležnja, zato imam sedaj gips za 10 dni - normalno je baje 6 tednov. Ali ima kdo od vas izkušnje z zlomljenim gležnjem (gotovo je kdo), namreč tale vreme strašno vabi v hribe, žal pa jaz za nekaj mesecev gotovo ostajam v dolini :cry: Koliko časa ste rabili, da ste spet štartali v hribe, predvsem one nekoliko bolj zahtevne, recimo vsaj 1000 ali 1500 višinskih metrov razlike v enem dnevu?
hari: torek, 10. april 2007, ob 14.08 uri
Nalomljen ali nabit mezinec na nogi slabih 5 - 6 tednov boli, potem pa po dveh tednih neha. :? Lahko hodiš komot. Dohtarji me niso videli. :lol:
pismo1: torek, 10. april 2007, ob 14.39 uri
Enega (gleženj namreč) sem si zvil in zdravil s povojem i počitkom. Še sedaj ni dober in še sedaj je malce otekel. :cry: Očitno se je slabo pozdravil, ker je od poškodbe že dve leti. Torej, dajte gor raje gips za tiste par tednov. 8) Pri hoji me ne ovira, seveda pa gledam da so čevlji trdi oz. da "držijo " gleženj. Èe sem peš in bos ter kje postrani stopim potem pa he bolečina prisotna. Ponavljam, bodite tečni, dajte raje slikati in nosite gips. Ne bo vam žal.
keber: torek, 10. april 2007, ob 15.47 uri
Za zvit gleženj se sploh ne sekiram, sem ga imel že 7-8x, je že po defaultu bolj mehek, kar moram preklemano pazit v hribih. Sedaj imam pa zlomljenega (razpoka je na rentgenski sliki kar konkretna), posledica nekoliko trdega pristanka na skali z višine slabega metra (ja, vse je mogoče ). Gips imam pravzaprav samo zato, da se kosti neovirano celijo, čeprav kot sem že omenil sem dnevno naredil toliko km kot v kar dobri dnevni planinski turi. Res me matra, koliko časa bom miroval, ker zdravniki radi pribijejo 3 ali pa celo 6 mesecev mirovanja, kar mi ni čisto všeč glede na moje letošnje planinske načrte.
Ovčka: torek, 10. april 2007, ob 18.28 uri
Res me matra, koliko časa bom miroval, ker zdravniki radi pribijejo 3 ali pa celo 6 mesecev mirovanja, kar mi ni čisto všeč glede na moje letošnje planinske načrte.
Verjami da je bolje počakati kak teden več in res počivati, da se ti vredu zaceli, če ne boš imel skozi probleme in ob utrujenosti oz pretirani obremenitvi gležnja bolečine, ki bodo sicer sčasoma minile in se zopet pojavile, itd... Je pa tudi odvisno od vsakega posameznika koliko časa se mu celi in kako ponavadi poteka celjenje (nekaterim se bo, kljub temu da so izredno previdni, slabo zacelil zlom) Upam, da se ti bo vse lepo izteklo! :D LP
borutmez: sobota, 21. april 2007, ob 19.48 uri
Kaj ti paše in kaj ne boš sam najbolje ugotovil. Mislim, da je bolje počakat kakšen dan več, ne teden :D , in potem začeti z lažjimi turami, po mehki podlagi, nič strmih spustov, predvsem pa visoki čevlji in morda še povoj. To sem jaz delal s sicer zvitim gležnjem pa je šlo čisto v redu. Predlagam ti pa po gipsu še kakšen vikend toplic ali morja, kar bo zdravljeneje sploh pospešilo. Pa važno, da si pozitivno naravnan, to tudi zelo pomaga.
mtbiker: ponedeljek, 20. avgust 2007, ob 15.22 uri
Da opišem še mojo izkušnjo (upam, da bo komu pomagalo): Pred dobrimi štirimi meseci sem si grdo zvil gleženj, tako da se mi je kar zavrtelo v glavi – ne toliko zaradi bolečine kot zaradi dejstva, da bom moral naslednje tedne počivati. Gleženj sem takoj obložil z ledom in odšel v ZD, kjer je rentgen na srečo pokazal, da ni nič zlomljenega, zato sem se z zdravnikom dogovoril, da mi ne da gipsa oz. longete. Naslednjih deset dni sem intenzivno počival (z berglami sem hodil le na WC in do mize :lol: ), sicer pa sem obolelo mesto hladil z ledom in ga mazal s Končevo mastjo (nočem delati reklame, ampak meni je dejansko pomagala). Nekajkrat na dan sem nalahno razgibaval gleženj tudi v topli slani vodi, s tem da sem ga vmes pomakal za par sekund v mrzlo vodo (dobro za prekrvavitev). Povijal sem ga ponoči, da je bila noga stabilna, ter v primeru, da sem moral narediti kakšen "večji" premik. Aja, pa prijatelj mi je delal akupunkturo. Na nogo sem začel polagoma stopati po 10 dnevih (po kontroli), vendar le do bolečin, po treh tednih pa sem začel goniti sobno kolo. Po točno mesecu dni je bilo z gležnjem že toliko v redu, da sem začel z lažjimi gorskimi MTB turami, kakšen teden dni kasneje pa sem "že" delal kratke pohodniške ture. Gleženj je sicer po končani turi vedno otekel, vendar bolečin ni bilo. Moram reči, da se je zadeva odlično pozdravila (že trkam na les) in da sedaj nimam nikakršnih težav ne pri teku in ne pri večurni hoji. Se bom pa v prihodnje vseeno raje izogibal športom, pri katerih prevladujejo sunkoviti gibi. Meni je počitek torej pomagal, prav tako se mi zdi, da se je gleženj precej bolje zdravil brez gipsa (longete) kot pa z njim (pred desetimi leti sem namreč dobil tako longeto kot gips, pa je bil rezultat bistveno slabši kot sedaj). Po mojem mnenju je važno tudi to, da se ne začne prehitro z aktivnostmi oziroma da se začne "po pameti". Za uvajanje gležnja v ponovno normalno delovanje je kolesarjenje odlična alternativa, še posebej za tiste, ki ne morejo biti pri miru. Sicer pomagajo tudi ostale vaje, ampak na kavču pač ne uživaš tako kot v naravi. Pa čim manj podobnih pripetljajev!
Slavko: ponedeljek, 20. avgust 2007, ob 18.07 uri
Meni je celo zdravnik odsvetoval gips, da bo prej pozdravljen kot z gipsom in res je bilo tako.
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024

Iskanje v forumu


Išči v temi

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
Teme v forumu
Stanje v gorah
Dejavnosti
Splošno
Spletna stran PZS
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih