sreda, 22. maj 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

FORUM PZS (zapisi iz stare spletne strani)

Nabiranje zimskih izkušenj

rrok: sreda, 9. januar 2008, ob 19.34 uri; ogledov: 0
zdravo, zanima me katere vrhove priporočate za nabiranje zimskih izkušenj, torej začetniku? Še nikoli nisem zares uporabljal cepina in derez. Hodil bi s kolegom, ki je tudi turni smučar tako, da ne bi ravno sam lazil po gorah. So vrhovi, ki so imajo poletne dostope označene kot lahka označena pot v redu? Npr. Stol, Stenar, Kanjavec, Begunjščica, Viševnik, Èrna prst + Rodica,...itd. Najbrž sta Stenar in Kanjavec prezahtevna za začetek? Mogoče čudno vprašanje ampak bolje to, kot da se odpravim in se na sredini obrnem, ker bi bilo prezahtevno. LP Rok

Odgovori

rrok: sreda, 9. januar 2008, ob 19.34 uri
zdravo, zanima me katere vrhove priporočate za nabiranje zimskih izkušenj, torej začetniku? Še nikoli nisem zares uporabljal cepina in derez. Hodil bi s kolegom, ki je tudi turni smučar tako, da ne bi ravno sam lazil po gorah. So vrhovi, ki so imajo poletne dostope označene kot lahka označena pot v redu? Npr. Stol, Stenar, Kanjavec, Begunjščica, Viševnik, Èrna prst + Rodica,...itd. Najbrž sta Stenar in Kanjavec prezahtevna za začetek? Mogoče čudno vprašanje ampak bolje to, kot da se odpravim in se na sredini obrnem, ker bi bilo prezahtevno. LP Rok
igorz: sreda, 9. januar 2008, ob 20.29 uri
Nenavadno vprašanje. Nobenih izkušenj z derezami in cepinom, pa kar na dvatisočake. Pozimi je potrebno povsod računati na takšne razmere, da je so potrebne dereze ali cepin. Še bolj čudno je to, da bi hodila skupaj s turnim smučarjem. S smučmi bi še šlo, a kako boš napredoval peš po globokem snegu mi ni jasno, potreboval bi vsaj krplje, za sestop boš pa sevedo bistveno počasnejši od smučarja, skratka taka kombinacija je skoraj nemogoča, ali pa bo moral imeti tvoj prijatelj ogromno časa, da te bo čakal na vsakih nekaj zavojev. Predlagam, kakšen uvodni tečaj za hojo v gore pozimi. Pa seveda nabava potrebne opreme.
rrok: sreda, 9. januar 2008, ob 23.15 uri
Huh, malo sem narobe napisal :) Smuča ja, ampak bi šel peš. Samo hotel sem povedat, da nekaj pa vseeno zna in da ni prvič pozimi v gorah. Pozimi je potrebno povsod računati na takšne razmere, da je so potrebne dereze ali cepin.
Absolutno, nisem nikjer napisal ali vprašal, če je ta oprema potrebna. Nobenih izkušenj z derezami in cepinom, pa kar na dvatisočake
Vem, vem :oops: Imam občutek, da če bi začel precej nižje, recimo na 1500m ne bi bilo pravih razmer oz. so čisto drugačne ko prideš malo višje. A se konkretno motim? Zato pa sprašujem. V vsakem primeru se lahko obrneš na poti na dvatisočaka, če vidiš da je prenevarno. Nisem tak, da bi rinil z glavo skozi zid, ko se gre za take zadeve. Seveda bi prej potreniral zaustavljanje s cepinom in pravilno hojo z derezami. Lih berem Proti vrhovom, teortik pač :D Predlagam, kakšen uvodni tečaj za hojo v gore pozimi. Pa seveda nabava potrebne opreme.
19.1, sem dobil informacije in če bom imel čas (izpitno obdobje :() se ga bom definitivno udeležil. LP
Tejtej: četrtek, 10. januar 2008, ob 6.54 uri
Imam občutek, da če bi začel precej nižje, recimo na 1500m ne bi bilo pravih razmer oz. so čisto drugačne ko prideš malo višje. A se konkretno motim?
Nižji vrhovi znajo biti včasih prav zoprni, ker se sneg podnevi stali, ponoči pa zmrzne, tako da je včasih že pot na Šmarno goro ledenica, za katero rabiš dereze. Nam so v alpinistični šoli kazali tudi fotografije, ki kažejo, da bukov gozd ni prav nobeno zagotovilo, da se v njem ne prožijo plazovi. Skratka, prednosti nižjih vrhov pozimi so hitra vrnitev do izhodišča in praviloma manj snega. Oprema zanje pa je dostikrat čisto ista kot v visokogorju, zato ker so nevarnosti iste (led, plazovi, mraz, pomanjkanje časa zaradi kratkega dneva in počasnejše hoje). Razmere se ne spreminjajo samo z višino, ampak so odvisne tudi od pristopa (severni/južni), smeri vetra (spihana pobočja, zameti) in naklona pobočja. Mogoče sem kaj izpustil.
Filip: četrtek, 10. januar 2008, ob 7.29 uri
Od naštetih vrhov je najlažji Viševnik, nato Èrna prst ... seveda pa odvisno od konkretnih razmer.
spleza: četrtek, 10. januar 2008, ob 9.58 uri
Rrok, kaj pa kaj pravi tvoj kolega turni smučar na to? Si mu povedal za svoje (ne)izkušnje? 8)
borutmez: četrtek, 10. januar 2008, ob 14.40 uri
Sam bi ti predlagal kakšen Porezen ali še bolje gore nad Soriško planino. Pa probaj najprej z derezami malo hodit gor in dol kar po smučišču (ob robu seveda), ker se je tega treba malo privadit. naj ti ne bo žal zapravit kakšnega vikenda za prakso, glede na to, da teorijo že spoznavaš. Pa tam boš imel priložnost že videti kako izgleda sneg nad gozdno mejo (opasti, napihana in spihana območja,....) Pa počasi vse malo poglejta in preštudirajta skupaj s prijateljem, potem pa poiskusi še s kakim Viševnikom in Debelo pečjo. Po vsem tem in tečaju, ki ti ga res priporočam boš pa že videl kako in kaj in če te vse skupaj sploh še veseli, ker zimski hribi so ponavadi malo bolj pasji od poletnih (mraz, gaženje, led,..). Morda pa lahko poiskusiš še koga dobiti na forumu, da te vzame s sabo in ti še kaj razloži, recimo za pivo :D Morda bom imel jaz čas drug teden (med tednom). Kontaktiraj me na osebno sporočilo.
rrok: četrtek, 10. januar 2008, ob 15.39 uri
No, hvala za vse nasvete :) borutmez, hvala za povabilo. Na žalost sem trenutno v nabavi opreme in še nisem za "akcijo" :D Lp
BOR_KUM: četrtek, 10. januar 2008, ob 16.29 uri
Rok, opremo si je mogoče tudi izposoditi, dobrovoljnih povabil izkušenih gornikov pa niti ne ... Akcija! :idea:
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024

Iskanje v forumu


Išči v temi

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
Teme v forumu
Stanje v gorah
Dejavnosti
Splošno
Spletna stran PZS
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih