petek, 19. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

SPOROČILA ZA MEDIJE  

14. 9. 2011, ogledov: 1632

Ne velike stene, volja, motivacija in delo so potrebni za uspeh

Danes, 14. septembra, so se na novinarski konferenci na Planinski zvezi Slovenije predstavili najboljši slovenski športni plezalci te sezone: Mina Markovič, zmagovalka treh tekem za svetovni pokal (SP) v težavnosti (Chamonix, 13. julij, Xining, 3. september, in Changzhi, 8. september) in zmagovalka tekme za SP v balvanskem plezanju (München, 20. avgust); potem Maja Vidmar, zmagovalka tekme SP v francoskem Brianconu (30. julij), Klemen Bečan, letos dvakrat srebrni na tekmah svetovnega pokala v balvanskem plezanju (Dunaj, 14. maj, in kanadski Canmore, 28. maj), ter svetovna prvaka z mladinskega svetovnega prvenstva Imst 2011 mladinec Jure Raztresen (ki je lanskoletnemu kadetskemu naslov svetovnega prvaka dodal še mladinskega) in kadet Domen Škofic.
Spregovorili so o svojih začetkih, dosedanjih dosežkih, delu, o poteku treningov, o pripravah, odličnem vzdušju v ekipi ... ter o pričakovanjih in delu vnaprej.
Na novinarski konferenci so sodelovali tudi načelnik Komisije za športno plezanje PZS in selektor slovenske mladinske reprezentance Borut Kavzar, selektor slovenske članske reprezentance Simon Margon, Minin in Juretov trener Roman Krajnik, strokovni sodelavec Komisije za športno plezanje PZS Tomo Česen, vse pa je v uvodu pozdravil podpredsednik Planinske zveze Slovenije Borut Peršolja, ki je poudaril, da je športno plezanje še posebno dobrodošla rekreacija, saj je primerna za najmlajše nadebudneže kot za odrasle srednjih in več let. Otroci v plezanju najdejo igro, željo po raziskovanju, veselje, možnost druženja s prijatelji .... Tomo Česen, ki je bil v začetku osemdesetih let prejšnjega stoletja med začetniki športnega plezanja pri nas in tekmovalec na prvi tekmi v športnem plezanju pri nas (leta 1988 v Ospu), je pritrdil podpredsedniku PZS, saj je »plezanje je izredno lepa rekreacija, dogaja se v naravi, lahko se z njim ukvarjaš večji del življenja in pri tem vedno najdeš izzive, ni samo tekmovalni šport. Je zelo poceni, športno aktivnost plezanje združuje s potovanjem, spoznavanjem sveta in ljudi ... Odlika športnega plezanja so prvinsko gibanje v naravi, druženje in seveda možnost napredka za vsakega plezalca posebej.«

Vsi sodelujoči športni plezalci, 17-letni Domen, doma iz okolice Radovljice, dijak 3. letnika športnega oddelka Gimnazije Jesenice, 18-letni Škofjeločan Jure, dijak 4. letnika Tehniškega šolskega centra Kranj, 23-letna Ptujčanka Mina, študentka 4. letnika psihologije, 25-letna Škofjeločanka Maja, študentka multimedije in zaposlena v Slovenski vojski, ter 29-letni Tržičan Klemen Bečan, zaposlen v Slovenski vojski, so dejali, da se jim še ni zgodilo, da bi v nekem trenutku hoteli prenehati plezati. Plezanje jim pomeni način življenja, je del njih, njihovega vsakdana in stila življenja. Ni edina stvar v njihovem življenju, ki ji posvečajo pozornost, vendar pa je zagotovo tista, ki jih osrečuje, izpopolnjuje in daje možnost napredka.

Letošnji uspehi slovenskih športnih plezalcev in plezalk, članov slovenske mladinske in članske reprezentance, potrjujejo dobro, načrtno in vztrajno delo reprezentanc, trenerjev in seveda samih plezalcev, njihovo močno motiviranost, voljo za delo in željo biti najboljši na svetu. Načrtno delo je pomembno, za to skrbijo usposobljeni strokovni delavci (po - s strani Strokovnega sveta RS v športu - verificiranih programih usposabljanja Komisije za športno plezanje PZS). Po zadnjih podatkih za leto 2011 je registriranih 45 športnoplezalnih odsekov, v njih deluje 22 trenerjev, 14 inštruktorjev 2 (za dolge športne smeri), 137 inštruktorjev in 18 vaditeljev. O porastu športnega plezanja v Sloveniji govorijo tudi zgovorne številke registriranih športnih plezalcev (še več pa se jih s športnim plezanjem ukvarja ljubiteljsko): 2548 za leto 2008, 3009 za leto 2009, 3119 za leto 2010, za leto 2011 pa bo znano na začetku 2012. Tomo Česen, strokovni sodelavec Komisije za športno plezanje PZS pravi, da »je porast športnega plezanja za zadnjih 5 let v povprečju nekje med 10 in 15 %. Pa tudi sicer je eden izmed športov v Sloveniji, ki je v zadnjih 10 letih naredil ogromni napredek in se lahko pohvali z izjemnimi rezultati

Na vprašanje o primanjkljaju velikih umetnih sten, potrebnih za treniranje, pa je Mina Markovič, ena redkih, ki zmaguje na SP tako v težavnosti kot v balvanih, tudi najboljša slovenska športna plezalka za leto 2010 in vodilna v letošnjem svetovnem pokalu v težavnosti, za konec dejala: »Drži, pogrešamo jih. Toda brez takih trenerjev, kot jih imamo mi, ki nam pripravijo odlične smeri za treninge, skrbijo za naš napredek in nas spremljajo, ne bi bilo nič. Kako so trenerji pomembni, vidimo tudi ponekod v tujini, kamor hodimo trenirat in kjer imajo odlične stene, a nimajo trenerjev, ki bi delali s plezalci. Zato res pohvala in zahvala našim trenerjem. Ne torej velike stene, volja, motivacija in delo so potrebni.«

Zdenka Mihelič

Dokument: sporocilo za medije-najboljsi slovenski sp.plezalci.pdf (211,37 KB)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med sporočili


Datum  

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise

Kontaktna oseba
Predstavnica PZS za odnose z javnostmi:
Manca Ogrin
T: + 386 (0)40 352 665
E: pr@pzs.si
IZBERI
Znaki in logotipi
Kontaktna oseba
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih