Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

SPOROČILA ZA MEDIJE

23. 9. 2014, ogledov: 1954

Janja Garnbret svetovna mladinska prvakinja v športnem plezanju, Martin Bergant bronast med mladinci

Na mladinskem svetovnem prvenstvu v težavnosti in hitrostnem plezanju, ki med 19. in 24. septembrom poteka v novokaledonski Noumei, je Janja Garnbret kot edina tekmovalka finalnega nastopa dosegla vrh smeri in postala nova mladinska svetovna prvakinja v športnem plezanju v kategoriji starejših deklic. Uspeh slovenske mladinske reprezentance je z odličnim 3. mestom dopolnil Martin Bergant.

Slovenske barve pod budnim očesom selektorja mladinske reprezentance Anžeta Štremflja v glavnem mestu Nove Kaledonije zastopa četverica: tri dekleta, Janja Garnbret (starejše deklice), Katja Kadič (mladinke) in Tjaša Slemenšek (starejše deklice), ter v moški konkurenci Martin Bergant v kategoriji mladincev.

Garnbretova svetovna mladinska prvakinja v težavnosti
V sobotnih kvalifikacijah v težavnosti so se vsi reprezentanti uvrstili v polfinalni nastop, Janja Garnbret in Martin Bergant sta si soplezalkami oz. soplezalci delila prvo mesto, Katja Kadič je dosegla 5. rezultat kvalifikacij, Tjaša Slemenšek pa 13. Polfinalni nastopi so prinesli tričetrtinsko uspešnost. Med devet najboljših, kolikor se jih uvrsti v finalni del tekmovanja, je uspelo priplezati Janji Garnbret kot edini tekmovalki v kategoriji starejših deklic z osvojenim vrhom smeri in prvim mestom med konkurentkami. Tjaši Slemenšek sta v isti kategoriji do napredovanja v finale zmanjkala dva giba, uspešnejša sta bila Martin Bergant, ki je polfinalni nastop končal kot tretji med mladinci in Katja Kadič, sedma med mladinkami.

V torek, 22. septembra, je Janja Garnbret kot edina tekmovalka finalnega nastopa dosegla vrh smeri in tako dobesedno pometla s konkurenco ter postala nova mladinska svetovna prvakinja v športnem plezanju v kategoriji starejših deklic. Janja je v smer krenila zelo odločno. Z brezhibnim tehniko in učinkovitimi gibi je z lahkoto opravila tudi z najtežjimi deli smeri, ki so predhodnicam povzročali veliko preglavic. Nekaj gibov pred vrhom je imela še toliko moči, da je lahko z mahanjem navdušeni množici gledalcev jasno nakazala željo po še glasnejšem navijanju.

»Pred finalno smerjo nisem bila skoraj nič živčna in vanjo sem vstopila popolnoma sproščeno. Med plezanjem sem zelo uživala in odplezala tako, kot znam. Še posebno mi je bilo všeč navijanje
občinstva, kar mi je dalo še dodatno moč. Zelo sem vesela zmage in veselim se novih izzivov v prihodnje,«
je po suvereni zmagi povedala Janja Garnbret, ki je s tem rezultatom dokazala, da ji trenutno na svetu ni para, zato že nestrpno pričakujemo njene boje v višjih kategorijah. Vsekakor ima ogromno potenciala in je na dobri poti, da ponovi uspehe starejših slovenskih športnih plezalk, ki nas z odličnimi rezultati razvajajo že leta.

»Janja je na svetovnem prvenstvu v Noumei vse smeri preplezala do vrha. V polfinalu in finalu je bila edina, ki je vpela zadnji komplet in tako brez težav osvojila prvo mesto. Vesel sem rezultata in ji čestitam,« je bil zadovoljen Anže Štremfelj, selektor mladinske reprezentance, katere uspeh sta dopolnila Martin Bergant z odličnim 3. mestom v kategoriji mladincev in Katja Kadič, sedma med mladinkami. Tjaša Slemenšek je v Noumei med starejšimi deklicami osvojila 12. mesto.

FOTOGRAFIJE z mladinskega svetovnega prvenstva Noumea 2014 dodajamo v priponki. Vir: slovenska mladinska reprezentanca v športnem plezanju.

Dodatne informacije:

Matej Planko, generalni sekretar PZS, 040 161 352, matej.planko@pzs.si

Dokument: pzs_noumea_janja garnbret svetovna mladinska prvakinja.pdf (479,01 KB)