|
NOVICE
četrtek, 3. marec 2022, ob 10.30 uri, ogledov: 1623 Red za zasluge Romanu Krajniku, trenerju Janje GarnbretŠportno plezanje | | Komisija za športno plezanje | | Plezalni klub Škofja Loka | | | Objavil(a): Manca Ogrin | | Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je 2. marca na posebni slovesnosti v Predsedniški palači petim športnim trenerjem vročil državna odlikovanja red za zasluge, ki so jih prejeli Marjan Fabjan, Andrej Hauptman, Franc Hvasti, Polona Sladič in Roman Krajnik, ki je prejel red za zasluge za izjemne dosežke na področju športa, ki jih potrjujejo vrhunski uspehi slovenskih in tujih športnih plezalk in plezalcev. | Za izjemne dosežke na področju športa, ki jih potrjujejo vrhunski uspehi slovenskih in tujih športnih plezalk in plezalcev, prejme Roman Krajnik red za zasluge.
Roman Krajnik se je s športnim plezanjem seznanil v Plezalnem klubu Škofja Loka, kamor ga je leta 1993 sošolka povabila, da bi se preizkusil kot plezalec, postal pa je trener. Tri leta pozneje je začel ljubiteljsko trenirati prijatelje, leta 1998 pa skupino nadobudnih otrok, med katerimi sta bili tudi sestri Maja in Katja Vidmar.
Vlogi trenerja in športnemu plezanju se je zapisal za vse življenje. "Plezanje je kot neke vrste ples. Je tudi bitka s samim seboj, koordinacija gibanja, moči," pripoveduje Roman Krajnik, ki ga ljubiteljsko izhodišče na poti do poklicnega trenerja ni nikoli oviralo. Pravzaprav je bilo pomembna prednost, saj je svoj naravni trenerski dar z vztrajnostjo in discipliniranostjo nadgradil v izjemno strokovnost. V devetdesetih letih prejšnjega stoletja je imela mlada država Slovenija le enega poklicnega trenerja športnega plezanja, Toma Česna, volja in želje plezalk in plezalcev po uspehih pa so bile močne.
Predsednik Borut Pahor je vročil red za zasluge Romanu Krajniku, Francu Hvastiju, Poloni Sladič, Marjanu Fabjanu in Andreju Hauptmanu (vir Urad predsednika/Nebojša Tejić/STA)
Leta 2000 je Roman Krajnik postal poklicni trener v Plezalnem klubu Škofja Loka, kjer je treniral vse generacije, od najmlajših plezalk in plezalcev do izkušenih, ki so pod njegovim vodstvom postajali vrhunski športni plezalci.
Z njihovimi uspehi je rasel njegov sloves: postalo je jasno, da gre za izjemnega trenerja. Škofjeloški klub je postal najboljši plezalni klub v državi, Roman Krajnik pa najprej trener slovenske mladinske reprezentance, pozneje pa selektor članske državne reprezentance v športnem plezanju. V tem času se je Mina Markovič pod njegovim vodstvom uvrstila v sam vrh svetovnega pokala, vidne uspehe doma in v svetovnem merilu pa so med drugimi dosegli tudi Maja Vidmar, Gregor Selak, Domen Škofic, Urban Primožič, Jure Raztresen, Gašper Pintar, Martin Bergant in Gregor Vezonik.
Njegov naravni dar za razumevanje športnega plezanja in izjemen posluh za trenerstvo so opazili tudi v tujini. Leta 2018 je odšel v Avstrijo, kjer je bil dve sezoni glavni trener državne reprezentance v športnem plezanju in na tem mestu prvi tujec. Tudi avstrijsko reprezentanco je popeljal do številnih uspehov, med drugim do zmage na svetovnem prvenstvu v Innsbrucku, Jakoba Schuberta do naslova dvakratnega svetovnega prvaka, Jessico Pilz pa do svetovne prvakinje in zmagovalke svetovnega pokala v kategoriji težavnost.
Od konca leta 2019 je Roman Krajnik trener najboljše športne plezalke na svetu, naše Janje Garnbret. Našla sta se dva perfekcionista, ki skupaj premikata meje mogočega. Pod vodstvom Romana Krajnika je Janja Garnbret v zadnjih letih postala sopomenka za športno plezanje. V ogrlico uspehov je nizala zmago za zmago in navadili smo se, da na svetu ni plezalke, ki bi lahko prekinila ta niz. Lani je na olimpijskih igrah v Tokiu postala prva olimpijska prvakinja v zgodovini športnega plezanja, ki je prav z njo in njenim trenerjem postalo olimpijska disciplina. Njuno je še eno prvenstvo: Janja je prva - in za zdaj edina - ženska na svetu, ki je preplezala steno naravnega plezališča, ocenjeno z najvišjo stopnjo težavnosti, 8c. In to kar dvakrat, v prvem poskusu, brez predhodne seznanitve s steno.
Janja Garnbret s trenerjem Romanom Krajnikom (Foto: Grega Valančič/Sportida)
Roman Krajnik pravi, da je vsak njegov tekmovalec poseben in da se je z vsakim naučil nekaj novega. Talent je pomemben, dodaja, najpomembnejši pa je vloženi trud, ki pomeni kar 90 odstotkov rezultata. V talentu trener nima svojega deleža, pri vsem drugem pa je lahko odločilen. To vlogo trenerja, mentorja in podpornika, prijatelja in sopotnika v dobrem in slabem, najlepše opišejo besede, ki jih je Janja Garnbret po zmagi na olimpijskih igrah napisala svojemu trenerju Romanu Krajniku: "Medaljo okoli vratu morda nosim jaz, a si ti razlog, da je bilo to sploh mogoče."
Roman Krajnik je izvrsten športni trener, ki je do zvezd pomagal priplezati številnim športnicam in športnikom v Sloveniji in na tujem. Z njegovo pomočjo je športno plezanje postalo priljubljen in uveljavljen šport, njegovi junaki in junakinje pa so vzorniki mladim ter navdih skupnosti.
Za izjemne dosežke, ki jih potrjujejo vrhunski uspehi športnih plezalk in plezalcev, Republika Slovenija Romanu Krajniku z državnim odlikovanjem izreka priznanje in hvaležnost.
Vir: Urad predsednika RS |
Komentarji | |
|
|
SOCIALNA OMREŽJA Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u. |
|
|