nedelja, 6. oktober 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

sreda, 24. julij 2024, ob 8. uri, ogledov: 614

Planinski vestnik julij & avgust | Velika himalajska pot

Planinska kultura | 
Odbor za založništvo in informiranje | 
Objavil(a): Manca Ogrin
Tokratna tema dvojne poletne številke Planinskega vestnika je Velika himalajska pot - ki sta jo mojstrsko ubesedila in s fotografijami začinila zakonca in naša vrhunska alpinista svetovnega kova Marija in Andrej Štremfelj. Pred tem sta Veliko himalajsko pot, dolgo kar 1700 kilometrov, lansko jesen tudi prehodila.

Intervju je tokrat z Matejo Gerečnik in Jeleno Justin, vodnicama Planinske zveze Slovenije, ki s svojo agencijo Hike & Cill popeljeta številne planince na zanimive poti. Drugi intervju je z naj alpinistom leta 2023 Gašperjem Pintarjem. Zelo zanimiv intervju športnega plezalca, ki je svojo plezalno pot nadaljeval tako uspešno, da danes pleza najzahtevnejše alpinistične smeri. O začetkih, mislih o gorah pa tudi o prihodnosti slovenskega alpinizma.

Raziskujemo naše gore, med njimi Donačko goro in Kamniško-Savinjske Alpe v spremstvu psičke. Pišemo o dogodivščini - planinskem izletu z dveh perspektiv, pa o gorskem reševanju in večeru pod vrhom Triglava, o prazniku srčnih planincev v Črni na Koroškem. Opozarjamo na varovanje narave ter na vreme poleti v visokogorju, v tem članku boste našli analizo podarkov z vremenske postaje na Kredarici. V rubriki zdravje objavljamo članek o vročinskem udaru - kdaj do njega pride, kako ga preprečiti, kako pomagati, če do njega pride. Objavljamo zanimiv članek iz zgodovine o prvih testih opreme, pa tudi pregled nesreč v gorah v letih 2022 in 2023, vozni red brezplačnega prevoza v dolino Vrata in o srečanju gorniških vasi v Lučah.

V rubriki Z nami na pot vas vabimo v Vzhodne Karnijske Alpe - na Monte Torre (1742 m), Monte Crostis (2250 m), Monte Pezzacul (2176 m), na Hochspitz (2580 m) in na Cimo Brica (2362 m).

Sledijo stalne rubrike: Planinčkov kotiček (tokrat o Bogatinovem zakladu), pisma bralcev, literatura, planinska organizacija in novice.

Želimo vam prijetno branje dvojne številke Planinskega vestnika, ki jo krasijo tudi odlične fotografije - tudi taka na treh straneh,
ter
srečno in varen korak na vseh vaših poteh!


PDF Uvodnik, kazalo

PV___nakup_junij_24


TEMA MESECA
Dobila sva veliko več

INTERVJU
Pogovor z Matejo Gerečnik in Jeleno Justin

NA TURO
V korak s samoto

NAŠE GORE
Donačka gora

IZLETI
Karnijske Alpe

PLANINČKOV KOTIČEK
Bogatinov zaklad ni za vsakogar

GORSKO REŠEVANJE
Večer pod vrhom Triglava

INTERVJU
Gašper Pintar

ZGODBA
Štiri tačke na skalah

DOGODIVŠČINA
Planinski izlet z dveh vidikov

VARSTVO NARAVE
S potovanja prinesimo spomin, in ne rastlin

ZGODOVINA
Naš prvi test opreme že leta 1895

PLANINSKI PRAZNIK
Srčni planinci v Črni na Koroškem

GORSKO REŠEVANJE
Nesreče v gorah v letih 2022 in 2023

ZAHODNI JULIJCI
Dvakrat na isti vrh

VREME
Vreme poleti v visokogorju

ZDRAVJE
Vročinski udar

PLANINSKA ORGANIZACIJA

planinska_trgovina_pzs_186x130
 

 
 Na obali z mislimi na gore

Ali poznate tisti občutek, ko se po dolgem času spet odpraviš v hribe - kako ti je? Vse je nekako drugače, bolj pristno, kot bi bil prvič tam. Kot takrat, ko si bil otrok in si se veselil vsakega koraka, vsakega pogleda, razgleda, saj je bil nov. Tako doživljamo hribe in gorsko naravo zaljubljenci v gore. Nekako tako sem se počutil letošnjega junija, ko sem se ponovno odpravil v gore po prehojenih 300 kilometrih portugalskega Camina (1). Svet, po katerem sem hodil tam, je seveda povsem drugačen, kot je naš alpski, saj hodiš ob obali in gričevju ob njej. Pa vendar so tudi to poti, ki jih hodimo. In tudi o takšnih poteh pišemo. Ne le o gorah, pač pa o hoji - kjerkoli. Takšna hoja je drugačna, je bolj meditativna, saj imaš veliko časa za razmišljanje, ni treba toliko gledati pod noge, saj svet ni nevaren za zdrs ali padec.

S takšnimi potmi, torej transverzalami, veznimi potmi, obhodnicami nisem imel nikakršnih izkušenj. Nekaj o tem seveda vem, imam nekaj tovrstnih knjig, o tem tudi pogosto pišemo. Ampak branje o tem je vse kaj drugega, kot je samo - stanje na terenu! Tam je treba le hoditi, hoditi ... Presenečen sem bil nad tem, koliko težav lahko povzroči hoja. Mislim predvsem fizičnih težav. Ko greš na sprehod, pač hodiš, dokler se ti da ali do nekega ne preveč oddaljenega cilja. Ko pa moraš vsak dan opraviti razdaljo med 20 in 30 kilometri, včasih celo več, ne gre več le za sprehod. S tako hojo se kot rečeno nikoli nisem ukvarjal. Šel sem na eno- ali večdnevno turo, kjer pa nisem meril kilometrov, ampak višinske metre. Ti so bili odločevalec, kako dolgo turo bom opravil. Tudi ure niso bile kriterij, saj so se mi nekatere najzahtevnejše ture zavlekle v 14 in tudi več ur. Zdaj je bil pa kriterij - število kilometrov.

Spoznanje, do katerega sem prišel na bolj ko ne ravninski poti z redkimi vzponi in hoji po gozdnih poteh, sicer pa je večina potekala po tlakovanih cestah, makadamu ali asfaltu, je, da je tudi za tovrstno aktivnost potrebna - dovolj velika telesna pripravljenost, in to že pred samim začetkom hoje. Nagledal sem se namreč toliko bolečih okončin, da kar nisem mogel verjeti. Verjetno vse to kaže, da je sodobni človek preveč zaseden. Mnogi so se le s težavo privlekli do mesta, ker smo prespali, tam pa so se komaj še premikali. Prediranja žuljev je bilo mnogo, mazanja okončin z raznimi žavbami, povijanja okončin v nedogled ... Vendar, presenečen sem bil nad neizmerno željo - nadaljevati pot! Volja ljudi je bila tista, ki me je res navdušila. Boleče izraze na poti so na cilju nadomestili srečni sijoči obrazi. Kaj podobnega sem videl le še na kakem vrhu po preplezani smeri. In to šteje.

Z zadnjo številko pred poletno sezono se za dva meseca poslavljamo. Smo že v intenzivnih pripravah na jesenske teme, ki nas čakajo in se jih veselimo. Pripravljamo se tudi na novo obliko revije v elektronski, e-verziji. Ta vam bo ob stalnem pomanjkanju časa prinesla revijo kamorkoli in kadarkoli boste utegnili. Naj bodo vaše poti takšne ali drugačne, obmorske ali gorske, želim vam predvsem veliko novih doživetij. Če boste kakšno od teh zapisali, ga lahko tudi objavimo. Pa srečno!

Vladimir Habjan

(1) Kaj je to v primerjavi s 1700 kilometri Great Himalaya Trail, o kateri pišemo v poletni temi.



Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih