ponedeljek, 14. oktober 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

petek, 27. september 2024, ob 18. uri, ogledov: 356

Planinski vestnik | iz soseščine: soteskanje v Furlaniji in planinarjenje po Cresu

Planinska kultura | 
Odbor za založništvo in informiranje | 
Objavil(a): Matej Ogorevc
Tema septembrske številke je drugačno doživljanje gora - podajamo se na soteskanje po Furlaniji. Soteskanje je dejavnost, ki se danes vse bolj uveljavlja v svetu, čeprav sta se posebna tehnika in oprema, ki olajšata gibanje po ozkih vodnatih strugah, razvili dokaj pozno. Temo krasijo izjemne fotografije.

Intervju je v stilu tokratne teme: Mitjev sogovornik je bil Pascal Van Duin, katerega dom je Lombardija v severozahodni Italiji. Pascal je gorski vodnik, vodnik soteskanja, jamar in predvsem navdušenec nad raziskovanjem nedotaknjenih globin domačih Alp, pa tudi drugod po svetu.

Tudi mi se potepamo, z Damirjem gremo na vrh sredi Atlasa - na Jebel Toubkal, navduši nas Dušanova zgodba o gorah in ljubezni, pretrese pa Mojčin zapis o reševanju in o srečanju s tujcem. Katja spodbuja na hribarije z otroki in poda kup super namigov za motivacijo otrok, Tina piše o skupini Nockberge, biosfernem parku na avstrijskem Koroškem, Simona pa razmišlja, kako smo nekoč drugače hodili v hribe in kaj nas gore učijo. Saša deli z nami čudovito darilo - za abrahama čez Triglavsko steno po Kratki nemški smeri, v zgodovini Marija Mojca piše o znanem gorniku, tiskarju in založniku Otomarju von Bambergu in o pionirju na področju varstva narave Albinu Belarju, idejnemu očetu Triglavskega narodnega parka. Klemen in Iva pišeta o Gran Paradisu, Anja o Jugovem stebru in izjemnem doživetju, Miha pa o dveh desetletjih Nature 2000. Sprašujemo se tudi, ali je že čisto realno in možno iti v hribe brez avtomobila.

V rubriki Z nami na pot vas Mojca Stritar Kučuk vabi na Cres, kot pravi: naj hrvaški otok. Gremo na Sis (639 m), pa v zaliv Sveti Blaž (0 m), na Helm (482 m) in Babino (288 m).

Sledijo stalne rubrike: kolumna, strip (o Frischaufovem domu na Okrešlju), literatura, alpinizem, novice in v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika
ter srečno in varen korak na vseh vaših poteh!

PDF Uvodnik, kazalo

9_24_PV___nakup


TEMA MESECA
Soteska nje po Furlaniji

TUJINA
V sneg okovan vrh sredi atlasa

ZGODBA
Francelj je bos!

SREČANJE
Tujec

Z NAMI NA POT
Naj ... hrvaški otok

V GORE Z OTROKI
Pejmo v hribe in hribarije na poti

DOŽIVETJA
Sožitje v kulturni krajini

KOLUMNA
Prizor iz alpskega življenja

RAZMIŠLJANJE
Nekoč smo v hribe hodili drugače

DOŽIVETJA
Za abrahama čez triglavsko steno

ZGODOVINA
Gornik, tiskar in založnik

ZGODOVINA
O pionirju na področju varstva narave

STRIP
Frischaufov dom na Okrešlju

GRAN PARADISO
Disneyland v hribih

DOŽIVETJE
Ljubezen je tista

VARSTVO NARAVE
V hribe brez avtomobila?

NARAVA
Dve desetletji Nature 2000

LITERATURA

ALPINIZEM

NOVICE

V SPOMIN

planinska_trgovina_pzs_186x130









 
 
 Zakaj pisati

Se vam vsaj včasih ne zazdi, da smo ljudje pretirano nagnjeni k skrajnostim? In to na vseh mogočih področjih in v vseh mogočih situacijah. Tudi ko gre za pisanje in branje o planinarjenju, turnem smučanju, plezanju ..., s čimer mislim tako na knjige kot časopise, revije in spletne objave.

Mogoče lahko iz tega izvzamemo knjige, predvsem leposlovne, in se najprej ustavimo pri Planinskem vestniku. Kmalu bo star 130 let. Namen njegovega izhajanja je še vedno enak kot leta 1895, le da razširjen, ne objavlja le "zanimljivih predavanj in različnih planinoslovnih spisov in slik", ampak tudi vzgaja, informira in je vestni kronist. Za človeka, ki ga zanima hribovska zgodovina, je Vestnik zagotovo najpomembnejši in najbolj verodostojen vir informacij. A če se omejim na približno zadnji dve desetletji, se je število avtorjev prispevkov zmanjšalo, čeprav je snovi za pisanje znatno več kot včasih. Več je tudi morebitnih piscev, ki pa zaradi različnih razlogov svojih zgodb ne želijo shraniti na papir.

Zagotovo je tako na padec števila prispevkov v reviji kot naročnikov nanjo vplivalo rojstvo svetovnega spleta, ki je s sabo prineslo nove načine komunikacije in širjenja informacij. Planinska in alpinistična društva so postavila svoje spletne strani in člani smo opisovali svoje hribovske dogodivščine ali vsaj objavljali fotografije z nekaj informacijami in z veseljem prebirali zgodbe drugih.

Z nastankom in priljubljenostjo družbenih omrežij so tiste strani vedno redkeje postregle z novimi zgodbami, saj je bilo laže in hitreje na primer na Facebooku objaviti nekaj slik in napisati nekaj besed o sobotni turi. Ampak počasi smo z objavami vedno bolj skromnih - in žal pogosto tudi jezikovnih - skrpucal o vseh mogočih in nemogočih podvigih v hribih krepko skrenili s poti zmernosti. Tako zelo, da so nas na to morali začeti opozarjati gorski reševalci. A gonja proti tej nezmernosti je bila očitno še preveč učinkovita in dosegli smo drugo skrajnost: objav skoraj ni več ali pa so zelo redke. Pa še te večinoma niso prav nič zgovorne - fotografija ali dve, včasih dodamo še ime gore, smeri, poti ... Namesto da bi bili naši zapisi malce bolj samokritični, objektivno informativni (vsekakor tudi subjektivni, a le doživljajsko), smo se raje začeli skrivati. Ali pa kljub temu ... Vsekakor tudi zato, ker se pojavlja vedno več nergaških komentatorjev in pokroviteljskih mnenj o na primer "nepomembni štirici", ki jo je v Nad Šitom glavi preplezal alpinist, ki med letom s težavo nabere deset vzponov. Jasno, saj ima službo z zoprnim delovnim časom in še na "fuš" dela, ker treningi, ki so si jih izbrali otroci, pač niso poceni.

Da ne bom še sama zašla v skrajnost, moram tole razpredanje malce omiliti, saj tako v Planinskem vestniku kot na društvenih spletnih straneh in družbenih omrežjih še vedno lahko beremo o dogodivščinah - ne le o samih vzponih - dobimo informacije in navdih za kako turo, na katero nismo pomislili. A vendar težnje žal kažejo, da bo tega vedno manj, kar se vidi tudi v načeloma vedno višji starosti piscev in v odsotnosti želje ali potrebe po tem, da bi tisti, ki ima o čem pisati, to tudi napisal. Čeprav je sam požiral zgodbe starih alpinistov, rad citira Zaplotnikove misli, brska po arhivu Planinskega vestnika, ko išče informacije v zapisih predhodnikov, ali konec koncev z veseljem sprejme podporo Planinske zveze Slovenije, ko gre na tabor ali odpravo. "Nima pa časa" svojih doživetij zaviti v besede in jih shraniti za tiste, ki bi nekoč tako kot on ob prebiranju njegovih zgodb bili navezani na nevidno in brezčasno vrv z njim.

"Ferajnovske četrtke" so nadomestile "ferajnovske" spletne strani, a na marsikateri se le občasno pojavijo zapisi treh članov društva, ki se izmenjavajo in včasih kaj napišejo, samo da stran ne zamre.

Družbena omrežja so odlična pogruntavščina, le to moramo vedeti, kaj početi z njimi. In če tisti alpinist, ki zaradi "fušanja" komaj najde čas za krajšo štirico, ki mu bo zagotovo prinesla več radosti kot onemu, ki nekajkrat na teden trenira za hribovske sedmice, na Facebooku zasledi, da so razmere v Skritem slapu v Tamarju dobre, bo na seznam lahko dodal enajsti vzpon.

Zakaj torej objavljati na spletu? Ker je lahko koristno in ni narobe. Ker ga za to tudi imamo in uporabljamo. Tako delimo informacije in tako jih dobimo. Tega se navadno zavemo, šele takrat ko informacije potrebujemo, in prav je, da na to pomislimo, ko jih imamo sami. Splet je dandanes za to gotovo najprimernejši, le v skrajnosti ne smemo zaiti in biti moramo dovolj selektivni ter (samo)kritični. In za kaj takega nam ni treba biti Mihelič ali Zaplotnik.

In zakaj pisati za Planinski vestnik? Omenila sem, da je kronist in pomemben zgodovinski vir, zgodovina pa je tudi pomembna učiteljica. Če hočemo, da tako ostane, moramo pisati, pisci pa morajo biti verodostojni. In kdo je lahko bolj verodostojen kot tisti, ki napiše svojo zgodbo?

Marta Krejan Čokl

Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih