četrtek, 25. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

torek, 20. oktober 2009, ob 0. uri, ogledov: 1232

69. redna skupščina UIAA

V Portu na Portugalskem so v času od 6. do 11. oktobra 2009 potekale aktivnosti UIAA  v sklopu  69. redne generalne skupščine UIAA - Združenja planinsko alpinističnih zvez z vseh kontinentov sveta. Prva skupščina UIAA je bila leta 1934, letos pa je potekala že 69. skupščina zveze UIAA, kajti v času druge svetovne vojne od leta 1940 do leta 1946 ni bilo sklicev skupščine UIAA. PZS je bila praktično ves čas aktivno prisotna, bilo pa je uradno članstvo vezano na Jugoslovansko skupnost, torej na Planinarski savez Jugoslavije. UIAA danes združuje v rednem članstvu 83 planinskih, alpinističnih in smučarskih organizacij nacionalnih zvez iz 58 držav. PZS je redna in polnopravna članica, od tedaj, ko je Slovenija postala samostojna država in s tem članica UIAA od leta 1991 dalje. Ker skupščine potekajo po vsem svetu, tudi v najbolj oddaljenih krajih, se je Slovenija redko udeleževala teh skupščin, razen tistih, ki so bile sklicane v Evropi. V Sloveniji na Bledu je bila prva skupščina UIAA v letu 1951 in nato prvič v samostojni državi Sloveniji v letu 1997 v Kranjski Gori.

Letošnje zasedanje UIAA je potekalo v radovednosti, kako bo potekala razprava in vprašanje članstva DAV in OEAV, kajti obe planinski velesili s skupaj z več kot 1.000.000 članstva sta izstopili že v lanskem letu iz združenja UIAA. Iz UIAA je odšlo tudi nekaj zvez, ki se ukvarjajo s športnim plezanjem in turnim smučanjem - organizirali so se v novih zvezah. Na to 69. generalno skupščino je vodstvo UIAA povabilo  predsednika DAV in OEAV, kot posebna gosta. Nemci se niso odzvali povabilu, niti se niso opravičili. Novi predsednik Avstrijske planinske zveze Madek pa se je odzval povabilu UIAA in je bil vse skozi prisoten kot aktiven opazovalec dogajanj in poteka skupščine. Vprašanje povratka pa je tako ostalo tudi za povratek OEAV v UIAA še odprto.

Predsednik UIAA je Kanadčan Mike Mortimer, ki je odličen poznavalec Slovenije saj letuje in dopustuje v Gornjesavski dolini. Izpostavil je težnjo po tem, da se UIAA razširi na vsa območja še posebej na tista, kjer je velika koncentracija pohodnikov.

Letni promet UIAA je bil v povprečju 450.000 CHF, v letošnjem letu pa se načrtuje, da bo ta priliv za 50.000 CHF nižji. Pričakuje pa se za okoli 16.000 CHF izgube. Veliko časa je bilo namenjenega Tyrolski deklaraciji, ki je nastala v okviru OEAV, DAV ter Deželne vlade Tirolske in tudi v prisotnosti predstavnikov UIAA v Innsbrucku v času od 6. - 8. septembra 2002. To je v letu, ko so Združeni narodi prvič namenili pozornosti in skrbi gorskim okoljem v svetu in to leto razglasili za leto gora. Listina temelji na temelju etičnega odnosa do gora, gorskega sveta in tudi z zapisi za vrednotenje športnih dosežkov v gorah. Morda je to listina, ki bi po šestih letih že potrebovala določene dopolnitve, nova merila, vendar pa kot so med drugim predlagali naj bi spremenili tudi ime deklaracije, da bi jo preimenovali v "deklaracijo Porto" pa se to ni bilo izglasovano. Prepustilo se je to času in ožjemu timu, ki naj to še enkrat temeljito in strokovno prouči. Upoštevati je potrebno, da so bili pri nastanku te Tirolske deklaracije aktivno in vplivno delovala prav iz DAV in OEAV, ki danes niso več člani UIAA. Predsednik OEAV, pa se tudi ni vključil v razpravo in je bil le opazovalec.

Predstavljena so bila poročila komisij za varnost, zaščito, ledno plezanje, mladino, medicino, antidoping... Čeprav so bile načelno predstavljene, so bile precizne in jedrnato predstavljene. Tudi o novih iniciativah je bilo veliko govora, o planinskih postojankah, oblikovanju finančnih skladov, o gorskih kulturnih področjih, muzejih, knjižnicah, filmskih festivalih. Obšlo se ni niti problematike klimatskih razmerah, ki vplivajo na gorski svet. Tudi Slovenija je bila deležna razprave, še posebej  zaradi obojestranskega sodelovanja z  Novo Zelandijo in Kanado. Na novo podpisan sporazum z Nepalom - NMA je bil  odlično ocenjen in sprejet.  Komisiji, ki ji predseduje Silvano Calvi je bil predstavljen povsem na novo nastajajoči Slovenski planinski muzej. V poročilih  se tudi niso mogli izogniti oceni tekmovanja v lednem plezanju, ki je potekalo v Mojstrani in je bila organizacija odlično ocenjena. Žal pa je tudi nekaj slabega vremena povzročilo da se je program v nacionalnem parku Peneda moral spremeniti in tudi del skrčiti in spremeniti. Prijetno pa je bilo slišati dobre komplimente, tudi  slovenske zgodbe o vrhu Triglava so planinskemu svetu poznane. Obisk slovenskega uradnega delegata PZS po 10 letih,  je bil praktično obljuba predsednika PZS na neposredno povabilo UO in predsednika UIAA, ki je letos potekalo na Bledu. Bilo pa je tudi smiselno prisostvovati in oceniti stališče, če je še smotrno ostati član UIAA ali se odločiti tako, kot so to storili Nemci in Avstrijci. Stroški so resnično veliki, tudi delovanje je bolj načelno in oddaljeno. Največja vrednota je spoznavanje in zbliževanje ljubiteljev gora, uporabnikov gorskega sveta, ki imamo iste cilje, enake dolžnosti in obveze, kako gorski svet ohraniti v kar najpopolnejši prvobitnosti in izvirnosti.

Gostitelji Planinske organizacije Portugalske (Portuguese Alpine Club) so se vse stransko trudili in prizadevali za dobro informatiko in logistiko izvedbe 69. generalne skupščine UIAA 2009.  Želeli so se predstaviti kot pravi planinci, alpinisti in plezalci. Delegati so potrdili tudi lokacije naslednjih skupščin UIAA, v letu 2010 bo ta potekala v Bormiju Italiji in v letu 2012 v Katmanduju Nepalu, s čemer se želi Nepalcem in Himalajski državi z najvišjimi gorami sveta dati posebno priznanje.   

Franc Ekar, predsednik PZS


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih