petek, 19. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

ponedeljek, 16. november 2009, ob 0. uri, ogledov: 1691

Tomaž Humar

Umrl je Tomaž Humar. Planinska zveza Slovenije ob tem že izrazila sožalje njegovi družini.
V spomin na Tomaža Humarja je odprta Žalna knjiga v občini Kamnik. Vanjo se je mogoče vpisati vsak dan do 20. novembra med 8. in 18. uro. Žalna slovesnost bo v soboto, 21. novembra ob 11. uri v Kamniški Bistrici. Na spletni strani občine Kamnik so objavili spletno žalno knigo .

Najpomembnejši osvojeni vrhovi:

13. november 1994: Ganeš V. (6989 m)
6. maj 1995: Anapurna 1 (8091 m), solo vzpon
4. maj 1996: Ama Dablam (6828 m)
2. november 1996: Bobaje (6808 m), solo vzpon
1. oktober 1997: Lobuče (6119 m), solo vzpon
9. oktober 1997: Pomuri (7165 m)
31. oktober 1997: Nuptse (7742 m)
26. oktober 1998: El Capitan [1] (2307 m), solo vzpon
2. november 1999: Daulagiri (8167 m), solo vzpon
8. november, 2002: Šiša Pangma, (8046 m)
22. december 2003: Aconcagua (6960 m)
23. april 2005: Cholatse (6440 m)
november 2009: Langtang Lirung, Nepal (7227 m)


Zahvala predsednika PZS Francija Ekarja predsedniku UIAA in lastniku družbe »Asian-treking« Ang Tshering  Sherpi

Dragi Ang.

Rad bi se ti iskreno zahvalil za vse, kar si storil, da bi pomagal Tomažu Humarju. Vsi smo upali na najboljše in vedeli, da boste vložili vaš ves napor, da bi mu pomagali. Tragedija nas je hudo prizadela, vendar narava je bila tudi tokrat močnejša.

Dragi Ang in ostali nepalski himalajski prijatelji, ki ste nam pomagali, sprejmite našo globoko zahvalo.

Franci Ekar

predsednik PZS

V Ljubljani, 14. novembra 2009


Sporočilo Ang  Theringa v nedeljo, 14. 11.09, predsedniku PZS Francu Ekarju:

Tomaž Humar, državljan Slovenije je bil na  plezanju ekspedicija 2009  5. oktobra na  Mt. Lang Tang Lirung. Zvečer 9. novembra 2009 je g. Jagat iz baznega tabora obvestil agencijo Asian Treking, da je Tomaž Humar doživel nesrečo na višini približno 6300 m n.v. in je prosil za takojšno reševalno pomoč. Naslednje  jutro, 10. novembra je helikopter s štirimi nepalskimi plezalci  in potrebno reševalno opremo odletel do baznega tabora. Opravljen je bil zračni ogled vendar ga posadka ne mestu, ki ga je opisal Tomaž ni našla. Reševalna posadka je ostala v baznem taboru, helikopter pa se je vrnil v Kathmandu.

Zadnji kontakt med Jagotom in Tomažem je bil 10. novembra ob 10. uri. Razgovor s Tomažem je bil zelo kratek in zdelo se je, da v zelo kritičnem stanju, njegov glas je bil zelo slaboten in velel je: » Jagat to moje zadnje«!! Potem s Tomažem ni bilo več stika.

Reševalci so  se odpravili iz baznega tabora (5800 m n.v.) 10. novembra in fiksirali 400 m vrvi. Naslednji dan, 11. novembra so prispeli do opisane lokacije in pritrdili skoraj 500 m vrvi, vendar ga niso uspeli najti. Šerpe, reševalci  so se vrnili 12. novembra, ker so zaradi snežnih padavin vremenske razmere postajale zelo slabe.

Zadnja sporočila.

Švicarska reševalna ekipa in pilot helikopterja so prispeli s Tomaževo družino v Kadhmandu 13. novembra. 14. novembra so s helikopterjem poleteli do Langtanga in se srečali z reševalci in  »Asian Treking«  organizatorji reševanja in po kratkih informacijah odleteli proti gori na ogled iz zraka. Odkrili so kraj nesreče in dvignili Tomaža. Prizadevamo si, da bi truplo čim prej prenesli v Kathmandu.

»Asian Treking« agencija in vsa družina je v globoki žalosti ob izgubi našega dobrega prijatelja in velikega alpinista. Molimo zanj, da  bi njegova duša našla svoj mir. Naše iskreno sožalje.

Ang Thering Shresta.
...................................................................................................................................
Sporočilo Geralda Binerja (vodja reševanja pri Air Zermatt) ob zahvali predsednika PZS
 

Dragi Franc Ekar,

V imenu naše ekipe se vam iskreno zahvaljujem za prijazno pismo.  Lepo je, ker smo iz Slovenije dobili toliko pozitivnih odgovorov, kar je za nas velika čast, saj tukaj v Švici za akcijo ni vedel skoraj nihče. Iz nepalskih virov nam je znano, da gre za prvo takšno reševalno akcijo v pogorju Himalaje s strani tujcev.

Air Zermatt je prvič reševal leta 1970 v severni steni Eigerja s pomočjo vitla. Od tega časa je reševanje s pomočjo helikopterja zelo napredovalo. Po tridesetih letih smo imeli to čast, da smo enako stvar ponovili v Himalaji. Se pa poraja vprašanje, zakaj vse skupaj toliko časa traja v Nepalu in zakaj se v tej smeri nekaj ne uredi. Res je, da človek ne more vplivati na nadmorsko višino, prepričani pa smo, da bi z reorganizacijo in pravilnim pristopom lahko reševali do vrha Everesta.

V zadnjih štirih letih, od reševanja v Pakistanu, smo bistveno skrajšali čas intervencije in prepričan sem, da lahko v prihodnost zremo optimistično, kar se tiče posredovanja v Himalaji.

Tomažu, žal nismo mogli več pomagati. Z Brunom sva mu leta 2006 na letališču obljubila, da v primeru težav, ga bomo spravili iz njih kar se da hitro.

Naj počiva v miru!

Lep pozdrav iz Zermatta, Gerold Biner


Sožalja ob smrti Tomaža Humarja poslana Planinski zvezi Slovenije
 

Spoštovani,

Ob smrti Tomaža Humarja vam izražam najgloblje sožalje. Vse do zadnjega trenutka smo verjeli, da se bo njegova zgodba tudi tokrat uspešno razpletla. Tomaž bo za vedno ostal v naših spominih kot izjemen alpinist, ki je za večno zapisal svoje ime v zgodovino svetovnega alpinizma.
Samuel Žbogar, 
minister za zunanje zadeve Republike Slovenije                          

..................................................................................................................................                              

Spoštovani,
Ob smrti slovenskega alpinista Tomaža Humarja Vam v svojem osebnem imenu in imenu vseh članov Islamske skupnosti v Sloveniji izražam globoko sožalje.

Izražamo svoje sožalje tudi svojcem, znancem in prijateljem umrlega.

Tragedija, ki se je zgodila pri njegovem vzponu na Langtang Lirung v Himalaji je pretresla celotno Slovenijo. Tudi v Islamski skupnosti smo spremljali potek akcije reševanja, ki se je končala z žalostno novico. Smrt je vedno nepričakovana. Zato se moramo vsi skupaj potruditi in izkoristiti mladost pred starostjo, zdravje pred boleznijo in življenje pred smrtjo. Takšni dogodki so lahko primer vsem nam, ki smo živi toda trenutek smrti bo za vedno ostal neznanka med ljudmi, zato moramo biti za ta dogodek vselej pripravljeni, usoda Tomaža Humarja je določila, da za vedno ostane v objemu gora, ki jih je od svoje mladosti nosil v srcu in z njimi živel.

Z molitvijo v srcu vsem prizadetim stojimo ob strani in z njimi sočustvujemo.

Sprejmite spoštljive pozdrave! 
dr. Nedžad Grabus, mufti 
.............................................................................................................................
Spoštovani,  
Ob smrti vašega in našega  alpinista Tomaža Humarja Vam izrekamo globoko sožalje.  
S spoštovanjem,  
Gimnastična zveza Slovenije
............................................................................................................................
Spoštovani.  
Pretreseni smo ob tragičnem odhodu velikana svetovnega alpinizma Tomaža Humarja in seveda vseh preminulih   Želimo se pokloniti njegovi veličini in veličini preminulih v ekstremnih podvigih, družini - svojcem še posebej Tomaža pa izrekamo iskreno sožalje.  
Težkoatletska zveza Slovenije-dvigalci uteži
............................................................................................................................
g.Franci EKAR

Sprejmi naše sožalje od tragični smrti svojega Odrešenika, Alpinista  Tomaža Humarja.

Planinarska - Alpinisticka Federacija Kosova
Predsednik
Ejup Maxhera
............................................................................................................................
Spoštovani!
Tomaž je bil in ostaja največje ime svetovnega alpnizma. Bojeval je številne bitke z gorami, neštetokrat je zmagovalno osvojil vrhove in premikal meje mogočega. Njegov ugled doma in v svetu je neprecenljiv. Plezalstvo je bilo njegovo poslanstvo, njegov smisel življenja. Sam je dejal: "Vsaka gora ima svojo dušo. Če te gora  ne sprejme, ti pa vseeno vztrajaš, te bo pogubila". Žal se je v zadnjem vzponu na Himalaji zgodilo prav to, Tomaž je bitko z goro izgubil. Njegova smrt je velika izguba za Slovenijo, svetovni alpinizem, predvsem pa za vse njegove najbližje, družino in prijatelje.
Ob izgubi največjega plezalca, ki se je pogosto izkazal tudi kot topel in dobrosrčen človek, vsem njegovim najbližjim izrekam globoko in iskreno sožalje.

Zoran Janković
                                                                                          


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih