POIŠČI

NOVICE

torek, 20. julij 2010, ob 0. uri, ogledov: 1053

Tekmovalni vikend v Dolomitih, 16. - 18. 7. 2010

Pretekli vikend sem nastopil v italijanskih Dolomitih na dveh močnih tekmah, v petek na Svetovnem prvenstvu v Vertical kilometru in v nedeljo na množičnem Dolomites SkyRaceu.
Vertikal Kilometer je gorsko tekaška disciplina pod okriljem mednarodne SkyRunning organizacije. Proga v tej disciplini je izjemno strma, saj višinsko razliko 1000 metrov premaga v dobrih dveh kilometrih, kar pomeni povprečni naklon okrog 40°.

Tekaške palice pri tej disciplini so dovoljene, zato ni čudno, da so najboljši na svetu tu prav turni smučarji. Tudi zmagovalec Urban Zemmer, ki je s časom 33'19'' postavil nov uradni Svetovni rekord v vzponu na 1000 višinskih metrov, je eden najboljši italijasnkih turnih smučarjev. Italijanu ni mogel konkurirati niti najboljši gorski tekač zadnjega desetletja Jonathan Wyatt, ki je bil na koncu 5. Slovenci smo nastopili z izjemno močno ekipo in se prav vsi uvrstili med najboljših 20 ter tako osvojili ekipno 3. mesto. Sam sem se z 10. mestom uvrstil najbolje od naših in s časom 36'25'' postavil državni rekord v vertikal kilometru.

18) Triler Klemen SLO 0:39:11

Dolomites SkyRace je eden najbolj množičnih gorskih maratonov na svetu, saj je letos štartalo kar 700 tekmovalcev. Štart tekme je v centru Canazeia (1450m), najvišja točka je Piz Boe (3152m), z vrha pa se v tehničnem, skalnatem spustu proga spusti nazaj v Canazei. Letos je bila zaradi slabega vremena proga nekoliko skrajšana, saj smo obrnili na sedlu Forcella Pordoi, 300 višinskih metrov pod vrhom. Na tej tekmi sva nastopila sama z Matjažem in se odlično odrezala, saj sva se oba uvrstila v deseterico najboljših. Na najvišji točki sem bil sam celo na 4. mestu, nato pa v spustu nekoliko pazil na gležnje in zato izgubil 3 mesta.

Trenirajte z mano
Sodobna tehnika omogoča že praktično vse kar si lahko zamislite. Tudi na področju športa, predvsem športnih ur, se je v zadnjih letih veliko spremenilo. Po zaslugi proizvajalca športnih ur Garmin, lahko svoje treninge analiziramo in primerjamo do potankosti. Povsem nova dimenzija uporabe športnih ur oziroma naprav pa je spletni portal GARMIN IZZIV. Ob uporabi Garmin športnih naprav nam omogoča primerjavo športnih dosežkov v realnem času, tekmovanje z drugimi uporabniki portala, lahko pa poiščemo zgolj idejo za dober trening ali turo, kakor kdo želi. Če vam je vsaj kaj od naštetega všeč in uporabljate eno od športnih naprav Garmin, potem se pridružite Garmin Izzivu in tekmujte in se primerjajte tudi z mano.
Kako začeti? Na portalu Garmin Izziva se enostavno pridružite Garmin IZZIVU in ustvarite nov račun. Nato mene ali koga drugega poiščite med prijatelji, izberite traso, ki vam je všeč in jo dodajte na svojo Garmin uro. Prek funkcije Virtualnega partnerja se boste lahko v realnem času primerjali in tekmovali z mano ali s katerim od kolegov. Poleg tega lahko v svoj profil naložite tudi svoje trase in mogoče koga spodbudite, da opravi zanimiv in atraktiven trening.
Naj omenim še, da se vse trase iz ure na Garmin Izziv in obratno nalaga prek portala Garmin connect. Na tem portalu najdete vse moje treninge in si jih prav tako lahko naložite na svojo uro. Na portalu Garmin Izziv pa je le nekaj mojih najbolj priljubljenih trening tras.

Vsem želim dober in zabaven trening!

Državno prvenstvo v gorskem maratonu, 19.6.2010

V soboto sem nastopil na Gorskem maratonu štirih občin. Maraton je štel za Državno prvenstvo v tej disciplini, hkrati pa je služil tudi kot generalka za svetovno prvenstvo v prihodnjem letu. Trasa je potekala po hribih nad Baško grapo, prek Koble, Črne prsti in Porezna, vmes pa se je spustila globoko v Hudajužno. Med štartom in ciljem na Petrovem brdu je bilo potrebno premagati 35 dolžinskih in dobrih 5 višinskih kilometrov. Organizatorji so res odlično poskrbeli za tekmovalce - tako pred tekmo, med in po njej. Poleg tega pa nam je bilo naklonjeno tudi vreme, ki je tako pripomoglo k res pravemu gorsko tekaškemu prazniku s skoraj 300 tekmovalci.
Nastop na tekmi je bil sestavni del treninga, saj imam v tem času opravka predvsem z dolgimi teki po hribih, s katerimi nabiram bazo za naslednjo zimsko sezono. Kljub temu, da sem imel 'za seboj' le mesec tekaškega treninga, mi je uspelo noge vsaj približno navaditi na nove obremenitve. Večji del proge sem nastopil povsem v skladu s pričakovanji - v začetne vzpone sem se podal nekoliko rezervirano, v spuste zmerno, nato pa na Porezen v dobrem in taktičnem ritmu. Na žalost pa so me tik pod vrhom Porezna presenetili krči v mečnih mišicah in me za nekaj časa ustavili, predvsem pa me močno upočasnili v zadnjem spustu do cilja. Zaradi močnih krčev sem vesel, da sem sploh prišel do cilja in kljub temu osvojil odlično četrto mesto.
V naslednjih tednih bom nadaljeval z napornimi treningi in se poizkusil tudi čim bolje pripraviti za Svetovno prvenstvo v gorskem teku v disciplini Vertical kilometer julija v Italiji. Tekma poteka v sklopu SkyRace Svetovnega prvenstva, kjer tekmovalci premagajo točno 1000 višinskih metrov na zelo strmi progi.