petek, 26. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

sreda, 3. november 2010, ob 0. uri, ogledov: 1643

Odprava Šiša Pangma 8027 m - poročilo

CILJ: pristop na 8012 m visok glavni vrh Šišapangme s severne strani; v primeru ugodnih snežnih in vremenskih razmer ponovitev »španske« ali ene od drugih obstoječih smeri nad taborom 3
ČLANI: Irena Mrak (PD Križe, AO Tržič), Mojca Švajger (PD Križe, AO Tržič), Tomaž Goslar (PD Lj. Matica; zdravnik odprave), Bogdan Ambrožič, Shujaat Ali (K2 International, Pakistan, kuhar).
AGENCIJA: Manaslu Adventure Treks (Katmandu, Nepal).

Kratek kronološki pregled
16.9. Prihod v Katmandu.
17. - 23.9. Čakanje na izgubljeni kargo, ki je bil namesto v Katmandu poslan v Moldavijo (napaka kargo posrednika v Sloveniji), za nas pa izgubljen 1 teden načrtovanih aktivnosti na gori.
24.9. Prevoz Katmandu - Nyalam (Kitajska- Tibet, 3770 m).
25.9. Nyalam - aklimatizacija v okolici mesta.
26.9. Prevoz Nyalam - baza Šišapangma (5000 m).
27.9. Aklimatizacija v okolici baze.
28.9. Prenos opreme z jaki v ABC pod Šišapangmo (5500 m).
29.9. Postavitev in urejanje tabora - prave baze + aklimatizacija.
30.9. Aklimatizacija.
1.10. Aklimatizacija (Goslar, Švajger, Mrak); vrnitev v bazo iz zdravstvenih razlogov (Ambrožič, Ali) - pričakovana vrnitev v ABC po 2 - 3 dneh počitka.
2.10. Odhod proti T 1.
3.10. Postavitev T1 (6430 m).
4.10. Vrnitev v bazo.
5. in 6.10. Počitek; večina drugih odprav je zapustila bazo, vrha ni dosegel nihče, razlog pa je bil v vseh primerih premočan veter ter pri nekaterih nevarnost plazov nad T3.
6.10. od nepalske agencije izvemo, da sta Ambrožič in Ali odšla domov.
7.10. - 9.10. Postavitev T2 (7000 m); 2x spanje na T2 za aklimatizacijo. Zaradi močnega vetra ne nadaljujemo do T3.
Šotor na T1 so nam uničili krokarji, zato smo v nadaljevanju šotor (Mountain Hardwear, EV 3 (za 3 osebe) se je ponovno izkazal kot odličen višinski šotor!) postavljali sproti.
10.10. Vrnitev v bazo.
11., 12.10. Počitek. (11. je bazo zapustila še zadnja, ameriška odprava).
13. - 15.10. Vrnitev na goro - poskus postavitve T3 in pristopa na vrh. Vremenska napoved, ki je obetala lepo vreme za 5 dni, vreme pa je bilo izjemno lepo 13. (edini dan brez vetra nasploh), nato pa se je poslabšalo (sneženje in vedno bolj močan veter).
16.10. Zjutraj se glede na vreme odločimo za sestop v bazo.
17., 18.10. Počitek.
19.10. Kljub slabi napovedi se odločimo za drugi poskus, glede na to, da nam zmanjkuje časa (odhod proti T1).
20., 21.10. Čakanje na izboljšanje vetrovnih razmer; napoved je do 25.9. obetala hitrosti do 120 km/h, zato smo se odločili za sestop; tretji poskus se zaradi najkasnejšega datuma vrnitve v Katmandu 25.10 časovno ni več izšel.
24.10. Prenos opreme z jaki v bazo (5000 m). Prevoz v Zhangmu.
25.10. Prevoz v Katmandu.

Glede na počutje in uspešno aklimatizacijo 3 članov se je izkazalo, da nam je lepo priložnost za pristop na vrh žal vzelo čakanje na izgubljeni kargo, saj bi v tem času lahko opravili aklimatizacijo in imeli v nadaljevanju več časa za poskus pristopa na vrh. Prva tako je bilo vreme v tednu, ko smo postavljali T1 in T2 vsaj delno primerno za vrh, kar bi lahko izkoristili. Sam pristop je tehnično manj zahteven (razen nad T3), zato so bile možnosti za vrh toliko večje, povsem pa so jih je tudi tokrat prikrojilo vreme.
Glede na letošnje vremenske razmere pristop na vrh ni uspel nobeni odpravi, glavni omejitveni dejavnik pa je bil močan veter, ki je sledil v pomonsunskem obdobju. Slednje se je letos zavleklo daleč v september in bistveno vplivalo na uspešnost odprav.
Omeniti je potrebno, da je bila naša odprava popolnoma »samozadostna«, kar pomeni, da smo na gori delovali sami, brez podpore višinskih nosačev (prav tako v primeru pristopa na vrh ne bi uporabljali dodatnega kisika), kar je sicer vedno bolj izjema kot pravilo, saj je komercializacija 8000 m (komercialne odprave) visokih gora že zdavnaj prevladala nad alpinizmom/himalaizmom.
Bazni tabor (ABC) pod Šišapangmo je okoljsko že zelo obremenjen in odraža odnos do visokogorskega okolja tako članov odprav, predstavnikov agencij kot tudi kitajskih oblasti, ki sicer pod goro pošljejo svojega predstavnika - slednji ostane le v bazi (5000 m). V primeru nadaljevanja sedanjega stanja bo okolje v bazi postalo kritično tudi iz zdravstvenih vidikov.

Zdravniško poročilo
Člani odprave smo imeli relativno veliko zdravstvenih težav in nekatere so zahtevale celo kirurško posredovanje.
Že v Katmanduju smo kljub previdnosti pri prehrani vsi zboleli za diarejo, ki je bila glede na čas trajanja in učinkovito antibiotično zdravljenje najverjetneje bakterijskega izvora.
Ob hitrem vzponu v Tibet so se kljub preventivi z acetazolamidom (Diamox) pojavile težave povezane z višino. Ob prihodu v bazo na 5000 m so bili pri vseh članih odprave prisotni simptomi in znaki višinske bolezni (nespečnost, glavobol, pomanjkanje apetita). Še največ težav je imel kuhar, Shujaat Ali, ki ni zmogel samostojnega vzpona do ABC. Drugi dan v ABC na višini 5550 m sta imela največ težav Shujaat Ali in Bogdan Ambrožič, ki sta oba izpolnjevala tudi Lake Louise Consensus kriterije za diagnozo višinskega pljučnega edema (težko dihanje v mirovanju, oslabelost, povišana frekvenca dihanja in srca). Oba sta prejela priporočeno zdravljenje z acetazolamidom (Diamox) in nifedipinom (Adalat Oros). Tretji dan v ABC se je ob zdravilih njuno stanje izboljšalo (normalizacija srčne frekvence, porast nasičenosti arterijske krvi s kisikom, upad frekvence dihanja), ostal pa je subjektivni občutek slabega počutja. Slabo počutje je bilo tudi vzrok, da sta se omenjena člana odprave odločila za spust za 550 m nazaj v bazni tabor. K slabši aklimatizaciji in simptomom višinske bolezni, je pri enem od omenjenih članov, kljub opozorilom, botroval tudi alkohol.
Vzrok vrnitve dveh članov odprave v Katmandu mi ni znan, saj bi morale zdravstvene težave, ki so posledica višine, ob spustu za 500 m hitro izzveneti.
Kirurško oskrbo z incizijo, drenažo in antibiotičnim zdravljenjem je zahteval absces dlesni. Kirurško je bilo potrebno oskrbeti tudi paronihijo (vnetje obnohtja).
Trije člani pri nadaljnji aklimatizaciji in vzponu nismo imeli večjih zdravstvenih težav povezanih z višino, smo pa utrpeli blažje omrzline na prstih rok, ki pa niso potrebovale posebnega zdravljenja.

Finančno poročilo
Cena odprave (Manaslu adventure treks) 21200 USD
Zavarovanje 340 EUR
Kuhar 1000 USD
Letalske karte 4500 EUR
Kargo 700 EUR
Dodatni stroški zaradi zamude karga 600 USD
Skupaj (približno) 24000 EUR

Poročilo pripravila: Irena Mrak in Tomaž Goslar

-------------------------------------------------------------

Povezava na novice z odprave >>>>>

 

 


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih