sobota, 27. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

nedelja, 22. maj 2011, ob 0. uri, ogledov: 4125

Lhotse 1981- Južna stena, dokumentarni film

V soboto, 28. junija 2011, bo na TV Slovenija 1, ob 21.40, dokumentarni film LHOTSE 1981 - JUŽNA STENA.
Odprava pod vodstvom Aleša Kunaverja se je vrnila domov 28. maja 1981, dokumentarec o vzponu na Lhotse pa bo na sporedu točno 30 let pozneje, torej 28. maja 2011.

Napovednik.

VEČ:
Snemalci: Stipe Božić, Aleš Kunaver, Janez Majdič, Marjan Manfreda-Marjon, Peter Markič, Vanja Matijevec, Pavel Podgornik, Peter Podgornik, Miroslav Stanković, Andrej Štremfelj.
Scenarij: Dušica Kunaver, Vanja Matijevec, Borko Radešček.
Besedila napisali in brali člani odprave.
Strokovna sodelavca: Vanja Matijevec, Peter Podgornik.
Montaža in realizacija: Borko Radešček.

Leta 1981 je vodja odprave Lhotse Aleš Kunaver vodil v južno steno tega osemtisočaka najboljše alpinistično moštvo sveta. Naši alpinisti so na poti od začetniškega Trisula (1960) do vzponov v južni steni Makaluja (1975) in v zahodnem grebenu Everesta (1979) izpolnili nalogo, ki so si jo zastavili, ko so leta 1960 prvič videli Himalajo: "Če zamudiš vlak, moraš teči hitreje kot vlak!" Takrat so bili vrhovi vseh himalajskih osemtisočakov že doseženi, zato so naši alpinisti zamudili ta prvi vlak na himalajske vrhove. Skočili so zato na naslednjega - ta je vozil v himalajske stene! Petnajst let pozneje so stopili na čelo svetovne alpinistične elite.

Ko je leta 1979 pod Anapurnami zrasla še slovenska alpinistična šola in dala prve šolane Šerpe, je čas za vstop v južno Lhotsejevo steno dozorel. V tistem času je bila ta stena največji alpinistični problem na svetu, največji izziv in najbolj razvpita stena sveta. Odbila je vrsto odličnih odprav in dobila ocene: "pošast", "stena plazov" in še marsikaj. Vse te ocene si ta stena zasluži, saj je to prva velika naravna ovira oblakom in vetrovom na njihovi poti od Indijskega oceana proti severu. Naša odprava je v 64 dneh imela le štiri dneve brez sneženja.

Odpravo v južno steno Lhotseja je Aleš Kunaver pripravljal skoraj dvajset let, od leta 1962, ko je to steno prvič videl. Na veliki fotografiji je stotine ur iskal možnost varne smeri v plazoviti navpičnosti stene. Našel je le eno smer prehoda in tri izstopne variante, dve sta vodili na vrh, tretja pa na rob stene. Po tej tretji načrtovani smeri je odprava dosegla rob stene in navdušila alpinistični svet, ki je dosežek odprave označil kot "neverjeten, fantastičen podvig", "prestop čez meje starega alpinizma" ...

Filmski in zvočni posnetki naše odprave v južno steno Lhotseja pomenijo veliko vrednost za slovensko in svetovno alpinistično zgodovino. V pogojih, ko se cepini lomijo, barometri ne delajo, fotoaparati zmrzujejo ... so naši alpinisti posneli za nekaj ur 8 mm filma. Po tridesetih letih je to dragoceno dokumentarno gradivo sedaj prvič dostopno širši javnosti.

Čas odprave: 10. marec do 28. maj 1981
Vodja: Aleš Kunaver
Člani odprave: Filip Bence, Janez Benkovič, Borut Bergant-Čita, Stipe Božić, Slavko Frantar-Čopek, Viki Grošelj, Franček Knez, Ivan Kotnik-Ivč, Rajko Kovač-Rok, Marjan Kregar, Marjan Manfreda-Marjon, Peter Markič-Pero, Vanja Matijevec, Željko Perko, Pavel Podgornik, Peter Podgornik, Jovan Popovski, Andrej Štremfelj, Marko Štremfelj, Miro Šušteršič-Čeha, Iztok Tomazin, Nejc Zaplotnik.
Spremljevalna ekipa: dr. Matija Horvat (zdravnik), Janez Majdič (radist RTV Ljubljana), Ivan Skumavc-Čivč (kuhar), člana ekipe RTV Novi Sad: Miroslav Stanković-Mika, Petar Antonijević-Peka.


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih