sobota, 20. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

četrtek, 10. maj 2012, ob 0. uri, ogledov: 1484

Alpska filmoteka: Filmi o planinskem pašništvu

Planinska kultura | 
Objavil(a): Zdenka Mihelič
Vljudno vabljeni na večer filmov o planinskem pašništvu, posnetih v TNP in njegovi neposredni bližini. Predstavili vam bomo štiri kratke filme o pasmah domačih živali, ki izvirajo iz širšega območja TNP oz. Julijskih Alp.
Ogledali si bomo tudi filma Planšarstvo v Bohinju: Pašna srenja Studor - Stara Fužina in Sirjenje na ovčji planini, ki predstavljata planšarstvo in z njim povezano sirarstvo v bližnji preteklosti. Alpsko filmoteko - Filme o planinskem pašništvu, si lahko ogledate v soboto, 12. maja 2012, ob 19. uri, v Zeleni hiši v Kobaridu.

Filmi:

Avtohtone pasme

Domače živali so že od nekdaj kulturna vrednota človeštva. Človek jih je redil za svojo korist, za prirejo hrane, surovin, za delo in jih imel pod svojim varstvom. V stoletjih razvoja po udomačitvi so se znotraj geografsko izoliranih populacij razvile pasme, prilagojene razmeram določenega okolja in podnebja. Tako smo dobili številne avtohtone pasme in s tem biotsko gensko raznolikost.

Slovenske avtohtone pasme so tiste pasme domačih živali, ki so nastale na območju Republike Slovenije. V Sloveniji imamo registriranih 14 avtohtonih živalskih pasem. Širše območje TNP oz. Julijskih Alp je izvorno območje za vsaj tri v Sloveniji priznane pasme domačih živali: drežniško kozo, bovško ovco in ciko

Žal se zaradi manjše produktivnosti oz. gospodarsko manjše zanimivosti število avtohtonih živali zmanjšuje. Vendar se je potrebno zavedati, da so avtohtone pasme pomemben del naravne in kulturne dediščine, zaradi svoje prilagojenosti pa so ravno te pasme praviloma najprimernejše za svoje okolje in s tem najboljše ohranjevalke kulturne krajine.

Planšarstvo v Bohinju: Pašna srenja Studor - Stara Fužina

Planšarstvo in z njim povezano sirarstvo je skozi zgodovino predstavljajo temelj kmetijstva v Bohinju. V preteklosti je delovalo več kot 40 planin, ki pa so danes žal večinoma zapuščene. Obstoj visokogorske paše ima velik pomen za ohranjanje kulturne krajine in kulturne dediščine ter za ohranjanje znanja izdelave različnih vrst mlečnih izdelkov od masla, pinjenca, skute do mohanta in drugih vrst sirov. Filmski zapis etnologa dr. Naška Križnarja predstavlja dragocen zapis časa, ki je skorajda izginul in kljub temu nostalgičen in romantičen v očeh današnjega opazovalca.

Režiser: dr. Naško Križnar
Produkcija: Slovensko etnološko društvo
Leto nastanka: 1979
Dolžina: 15'

SIRJENJE NA OVČJI PLANINI

Na Planini za skalo, ki jo je TNP pred leti obnovil, se danes ne pase več, kljub temu pa predstavlja priljubljeno pohodniško točko s čudovitim razgledom na Zahodne Julijce. Pričujoči film prikazuje, kako so domačini na planini izdelovali mlečne izdelke pred več kot 30 leti. Filmski zapis etnologa dr. Naška Križnarja predstavlja dragocen zapis časa, ki je skorajda izginul in kljub temu nostalgičen in romantičen v očeh današnjega opazovalca.

Režiser: dr. Naško Križnar
Produkcija: Slovensko etnološko društvo
Leto nastanka: 1979
Dolžina: 13'

Ogled filmov je brezplačen.

Lepo povabljeni!

Triglavski narodni park


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih