ponedeljek, 29. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

petek, 1. junij 2012, ob 0. uri, ogledov: 3246

Alpe kot baterije za Evropo?

Narava | 
Objavil(a): Zdenka Mihelič
Odgovor alpskih držav na izzive, ki jih prinaša energetski preobrat, so nove črpalne hidroelektrarne. To pa hkrati pomeni tudi zapostavljanje varstva narave in energijske učinkovitosti.
Na seznamu se je znašla soteska Rena, švicarski veliki kanjon in pokrajina nacionalnega pomena, prav tako pa še 13 drugih lokacij. Švicarska vlada je namreč aprila objavila seznam lokacij, kjer bi lahko gradili velike hidroelektrarne. Vladna stran vidi potenciale predvsem v črpalnih hidroelektrarnah, saj naj bi te energijo dobavljale ravno v času, ko ni sonca oz. ne piha veter - potrebe po energiji so namreč velike. Sicer pa Švica ni edina alpska država, ki načrtuje gradnjo novih črpalnih hidroelektrarn.

Od vodnega stolpa do akumulacijskega jezera Evrope
Kot je razvidno iz skupne izjave treh držav, stavita na črpalne hidroelektrarne tudi Avstrija in Nemčija, ki poleg Švice želita postati "zelena baterija" v srcu Evrope. V ta namen naj bi v Švici poenostavili in pospešili postopek pridobivanja dovoljenj za gradnjo elektrarn in napeljavo električnih vodov. Vse to velja tudi za Bavarsko. V Bavarski strategiji za vodno energijo, ki je bila sprejeta februarja, je zapisano, da bo treba v prihodnje pri presoji razmerja med interesi vodne energije in varstva okolja večji pomen pripisati energetski oskrbi in varstvu podnebja. Bavarska namerava do leta 2021 z vodno energijo pokrivati 17 odstotkov porabe energije, kar pomeni, da bo treba proizvodnjo vodne energije povečati za 14 odstotkov.

Za energetski preobrat je nujen kulturni preobrat
Energetski preobrat pa ne bo uspešen, če bo prišlo le do nadomeščanja enega energetskega vira z drugim, opozarja Društvo za varstvo gorskega sveta v svojem stališču do Bavarske strategije za vodno energijo. "Za energetski preobrat potrebujemo predvsem tudi 'kulturni preobrat', kar zadeva naše ravnanje z energijo". To pomeni, da bo treba temeljito spremeniti porabo energije ter energijsko intenzivnega blaga in storitev. Za Bavarsko je na primer Zveza za varstvo narave izračunala, da bi lahko na ta način do leta 2030 privarčevali 38 odstotkov električne energije.

Viri in več informacij na:
Cipra, www.stmug.bayern.de/umwelt/wasserwirtschaft (de), www.vzsb.de/pdf/VzSB_20120421_SN_Bayr (de), www.news.admin.ch/NSBSubscriber/message (de), www.20min.ch/schweiz/news/story (de), www.20min.ch/schweiz/dossier/atomenergie (de), www.news.admin.ch/message/index (de)


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih