petek, 3. maj 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

petek, 15. junij 2012, ob 0. uri, ogledov: 1474

Gorski reševalci letalci - glasniki upanja na krilih vetra

Splošno | 
Objavil(a): Zdenka Mihelič
Siol.net: Kranjska Gora - Ob zdrsu, padcu ali v ledenemu objemu plazu o življenju in smrti lahko odločajo minute. Ko se od tam zgoraj oglasi tresoči glas, poln obupa, v dolini zabrni rotor in proti goram ponese prave junake.
Pravi "dream team" človeških vrednot

Dežurni pilot, kopilot, letalski tehnik ter gorski reševalec letalec in zdravnik gorski reševalec letalec vedo, da jih med strmimi in krušljivimi vršaci po takem klicu ponavadi obupano čaka nekdo, ki je bodisi grdo polomljen bodisi podhlajen, bolan, na smrt prestrašen ... nekdo, ki bo morda prav zaradi njihove elitne usposobljenosti, izkušenj, znanja, popolnega medsebojnega zaupanja, vrhunske telesne pripravljenosti in psihične trdnosti ter ne nazadnje tudi zavestnega tveganja lastne varnosti za pomoč sočloveku lahko še kdaj uzrl najbližje oziroma dobil novo življenjsko priložnost. Ko smo na vaji v Kranjski Gori varno pripeti v sedežu helikopterja brez besed osuplo opazovali te skrite, a zares prave junake Gorske reševalne zveze Slovenije ter letalske enote slovenske policije in vojske, nam je postalo jasno, kaj pomeni reševati v gorah. To so ljudje, ki predstavljajo pravi "dream team" človeških vrednot.

Sto let že odhajajo pomagat ponesrečenim v gorah


V zadnjih sto letih je v slovenskih gorah ugasnilo več kot 2.000 življenj. Ta krvni davek pa bi med gorniki nedvomno bil še mnogo večji, če 16. junija 1912 v Kranjski Gori pod okriljem takratnega Slovenskega planinskega društva ne bi zaživela Gorska reševalna služba Slovenije.

Pripadniki te plemenite organizacije so v stotih letih vselej - ne glede na politično ureditev, ekonomske razmere in opremo - delovali z enakim namenom in poslanstvom: prostovoljno pomagati ljudem pri nesrečah v gorah in na teže dostopnih terenih.

Od leta 1912 do danes so gorski reševalci opravili več kot 8.000 reševalnih akcij v gorah, v njihovih vrstah pa so prisotni tudi nekateri najboljši slovenski alpinisti, ki so se kalili v alpinističnih odeskih Planinske zveze Slovenije. Gorska reševalna zveza Slovenije pa skupaj s to krovno gorniško organizacijo sodeluje še v Odboru Gore in varnost.
....

Preberite celotno objavo - foto in video reportažo Jureta Gregorčiča in ekipe Siol.net.

Jutri pa vabljeni, da si prikazno vajo iz gorskega reševanje (s sedežnice, z reševalnimi psi in s helikopterji), kot je prikazana na posnetkih v reportaži, OGLEDATE V ŽIVO - ob 14. uri pri sedežnici Dolenčev Rut v Kranjski Gori. Več o jutrišnjem dogajanju.

 


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih