nedelja, 28. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

četrtek, 21. februar 2013, ob 0. uri, ogledov: 3622

Sredin večer, Arne Hodalič, Ni nam vseeno - odprtje fotografske razstave

Planinska kultura | Narava | 
Objavil(a): Zdenka Mihelič
Vabljeni na odprtje fotografske razstave Ni nam vseeno: v navdih vsem pri skrbi za naš planet, ki jo pripravlja TNP v sodelovanju z National Geographic Slovenija in Veleposlaništvom ZDA v Sloveniji ter na predavanje Arneja Hodaliča o nastajanju razstave in fotografiji. Odprtje s predavanjem bo v sredo, 6. marca 2013, ob 19. uri, v Info središču TNP Triglavska roža na Bledu.
Na Bled, pred in v Info središče TNP Triglavska roža na Bledu prihaja izbor razstave, ki je navdihovala sprehajalce Jakopičevega sprehajališča v ljubljanskem parku Tivoli od 5. septembra do 16. decembra 2012. Gre za fotografije velikega formata in od kar 120-ih jih na Bled prihaja 30. 

Ob odprtju nam bo Arne Hodalič, mednarodno uveljavljeni fotograf in urednik fotografije slovenske izdaje revije National Geographic povedal več o nastanku razstave, ki obeležuje letošnjo 125. obletnico društva National Geographic Society, beseda pa bo tekla tudi o fotografiji na splošno.

O razstavi: 
Ta svet je edini, ki ga imamo. Prostran je in raznolik in kar brsti od življenja. Toda kot vemo, ga ogrožajo podnebne spremembe in kopnenje virov zaradi hitro rastočega števila prebivalcev in vse večje potrošnje. Zato ne pretiravamo, če rečemo, da se mora prav vsak potruditi in pomagati ohraniti ta naš svet.
Ta zbirka fotografij skuša biti v opomin in navdih hkrati: opominja nas, kako čudovit je naš planet, in želi prav vsakega od nas navdihniti, da bi prispeval k temu, da se ta lepota ohrani. Reševanje sveta se zdi neznansko zahtevna naloga, in če tako gledate nanj, nemara mislite, da sami ne zmorete storiti prav ničesar. Če pa na stvari pogledate drugače - kaj bi lahko kot posamezniki storili, da bi pomagali planetu - uvidite, da je veliko, zares veliko preprostih ukrepov, ki bi se jih lahko lotili.
Fotografije prikazujejo naravo v ZDA in Sloveniji. Nekatere teme so očitno značilnost ene ali druge od obeh dežel, prav zanimivo pa je, da bi bili številni razstavljeni posnetki lahko bodisi od tu ali od tam. Obe deželi, ZDA in Slovenija, sta pokrajinsko raznoliki. ZDA se seveda raztezajo na obsežnem ozemlju. V Sloveniji pa je, prav neverjetno, vsa osupljiva raznolikost strnjena na razmeroma majhnem prostoru.
Revija National Geographic slovi po čudovitih fotografijah in bržkone najstrožjih merilih za to, kaj objavi in česa ne. V tej zbirki so fotografije, ki so jih fotografi National Geographica posneli za revijo. Številne med njimi sploh še niso bile objavljene in so tu prvič postavljene na ogled. Mnoge nas tankočutno, a učinkovito opozarjajo na človekovo povezanost z naravo in na to, kako občutljivo je to ravnovesje.
Upamo, da vam bo razstava všeč. Še bolj pa se nadejamo, da vas bo navdihnila, in boste poiskali še novih poti, da bi pokazali, da vam "ni vseeno" za ta naš imenitni planet.
Iz spremnega besedila k razstavi, Christopher Wurst, Vodja oddelka za odnose z javnostmi, Veleposlaništvo ZDA v Sloveniji

125 let društva National Geographic Society
National Geographic Society letos praznuje 125. rojstni dan. Društvo, ki si je izbralo za vodilo svojega delovanja »poglabljati in širiti znanje geografije« in od ustanovitve naprej spodbuja k odkrivanju novih in še neznanih plati narave, kulture in zgodovine našega sveta, je danes ena največjih neprofitnih znanstvenih in izobraževalnih organizacij na svetu. Finančno podpira najrazličnejše raziskovalne projekte (doslej že več kot 10.000). Mnogi med njimi so pravi mejniki v poznavanju kopnega, morja in neba (upodobljenih v zastavi društva). Če omenimo nekatere res najodmevnejše: raziskovalca Robert E. Peary in Matthew A. Henson sta leta 1909 prva dosegla severni tečaj; arheolog Hiram Bingham je leta 1911 odkril inkovsko mesto Machu Picchu. Raziskovalec in snemalec Jacques-Yves Cousteau nas je v 50. letih popeljal v svet morskih globin. Primatologinja Jane Goodall je leta 1960 v Tanzaniji začela preučevati šimpanze v naravnem okolju, Dian Fossey se je leta 1967 lotila opazovanja gorskih goril v Ruandi. Paleontolog Donald C. Johanson je leta 1974 našel tri milijone let staro okostje slovite »Lucy«. Oceanograf Robert D. Ballard je leta 1985 izsledil razbitine Titanika, lani mu je v globine sledil režiser James Cameron. 

To je le nekaj drobtinic, ki kažejo, da društvo ohranja izročilo očetov ustanoviteljev, zna pa prisluhniti tudi zahtevam časa. Zavedajoč se odgovornosti do sveta, v katerem živimo, je svoj moto dopolnilo še s poslanstvom »spodbujati ljudi k skrbi za naš planet«. Ta svoj nazor širi v znamenitih rumeno okvirjenih revijah, televizijskih oddajah, filmih, z glasbo, knjigami, zemljevidi, razstavami in na drugih prireditvah, pa v programih šolskih izdaj in interaktivnih medijih. Revijo National Geographic, uradno glasilo društva, ki izhaja v angleščini in zdaj že tudi v 36 jezikih različnih lokalnih izdaj, vsak mesec prebere več kot 60 milijonov ljudi, National Geographic Channel pa v 37 jezikih doseže več kot 380 milijonov gospodinjstev v 163 državah. To je družina ljudi, ki jih povezuje želja po spoznavanju in varovanju sveta ter krepitvi razumevanja med različnimi kulturami. National Geographic že od nekdaj slovi po vrhunskih in nepozabnih fotografijah. Toda ne ustavi se le pri tem; tisto, kar zares šteje, so
s temi fotografijami povezane zgodbe, ki pripovedujejo, razlagajo, razkrivajo, opozarjajo, pozivajo k spremembam ... Fotografije, ki smo jih uvrstili na razstavo, tako niso zgolj priložnost za občudovanje lepot narave, ki so jih v vseh teh letih za vselej ujeli v objektiv fotografi National Geographica, temveč tudi povabilo obiskovalcem razstave, naj se pridružijo pomembnemu in navdihujočemu poslanstvu društva. National Geographic vam ponuja »svet in vse, kar je v njem«. Spoznavajmo ga tudi zato, da bomo v njem odgovorneje
ravnali in zanj bolje skrbeli!

dr. Marija Javornik
odgovorna urednica revije National Geographic Slovenija

Razstava bo na ogled do 9. junija 2013.

Vabljeni!

Triglavski narodni park

Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih