petek, 26. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

torek, 1. oktober 2013, ob 0. uri, ogledov: 2968

Izgubljeni v megli, reševalni akciji

Preventiva | 
Odbor Gore in varnost | Odbor za usposabljanje in preventivo | 
Objavil(a): Zdenka Mihelič
Akciji sta resno opozorilo gornikom pred začetkom jesenske gorniške sezone. Morda bi sporočili regijskega centra za obveščanje spregledali sredi največje poletne gorniške sezone, toda konec septembra in v tednu, ko se je skozi vrata že prikobalila jesen, sta informaciji o dogajanju v gorah nemara veliko bolj resno opozorilo, kot se sprva zdi.
Proti sobotnemu popoldnevu (28. 9. 2013) so v nekaj minutah aktivirali gorske reševalce iz Radovljice, Tržiča in Bohinja. Najprej so morali na teren reševalci, ki pokrivajo območje Karavank, razlog navajajo v poročilu: »Na vrhu Suhega ruševja sta se zaradi goste megle izgubili planinki. Posredovali so reševalci Postaje GRS Radovljica in Tržič, ki so ju našli in varno pospremili v dolino.« Za njim so šli proti Žagarjevemu grabnu v Ukancu bohinjski reševalci. Planinka je pri sestopu padla in se huje ranila, reševalci pa so jo na kraju dogodka oskrbeli, jo s pomočjo nosil prenesli do spodnje postaje žičnice Vogel ter jo predali blejskim reševalcem, da so jo prepeljali v bolnišnico na Jesenice.

Akciji sta glasno opozorilo pred jesensko planinsko sezono, saj je bila situacija v obeh primerih vremensko pogojena s slabimi in nemara celo neobvladljivimi razmerami. Žagarjev greben nad Ukancem je znan predvsem smučarjem, zanj že ob dričanju po snežni podlagi v kristalno jasnem zimskem dnevu velja, da je lahko ob strminah, ki ga krasijo, zoprno nevaren. Planinki, ki sta se izgubili v Karavankah, sta bili na mejnem območju z Avstrijo, kjer sta dve zelo zahtevni in neoznačeni poti na Palec in Zelenjak, obstaja pa tudi zelo zahtevno brezpotje v grapo Ipsilon v smeri Vrtače. Obupno gosta megla v povezavi s takim terenom je celo za zelo izkušenega gornika prežeča past.

Glede na dejstvo, da je letos v naših gorah umrlo že 13 gornikov, v celotnem lanskem letu pa 15, bi veljalo v naslednjih tednih, ko se bodo vremenske razmere v gorah hitro spreminjale, temeljito razmisliti, preden se odpravite na turo: kam, po kateri poti, s kakšno opremo in predvsem, ali smo psihofizično sploh pripravljeni na razmere, ki bodo v gorah iz tedna v teden bolj zahtevne.

Vir: Slovenske novice, B. F.


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih