četrtek, 18. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

četrtek, 25. junij 2015, ob 9. uri, ogledov: 2471

»Na Vel'ko jo maha, na Malo pa gre« po vpis v častno Zlatorogovo vpisno knjigo

Splošno | 
Planinsko društvo Domžale | 
Objavil(a): Matej Ogorevc
Mala planina je del največje visokogorske pašne planine na slovenskem, Velike planine. Ta slovi po prav posebni čarobnosti. Njen zaščitni znak so obširne pašne ravni s pastirskimi stanovi, številne vrtače, jame in brezna, planina pa se ponaša tudi s kapelico Marije Snežne, ki je bila leta 1939 postavljena po načrtih arhitekta Plečnika, Preskarjevo bajto, enega redkih ohranjenih pastirskih stanov, ki je danes zavarovan kot edinstveni spomenik pastirske arhitekture, številnimi etnografskimi značilnostmi (srebrna fibula, žlice, sekira…) in siru trnič (lepo okrašena kepa sira iz posnetega mleka).

Če boste imeli srečo, morda srečate divjega moža ali belo deklico, prvotne prebivalce planine, ki so jih pred 3000 leti pregnali pastirji. Bojda še vedno živijo na najbolj skritih mestih. Domžalski dom na Mali planini je za razliko od njih prav dobro viden, pa tudi oskrbnik nas bo veliko bolj vesel kakor divji mož.

Razgled

Z rebri nad domom je čudovit razgled na vse strani. Proti vzhodu se pobočja Velike planine spuščajo proti Volovjeku in Rogačevi skupini. Na jugu pogled seže prek Ljubljanske kotline vse do Polhograjskega hribovja, Krima, Mokrca, Nanosa, Javornikov, Snežnika in Risnjaka v Gorskem Kotarju. Razgled na zahodu zapira Krvavec, od severozahoda do severovzhoda pa se za Veliko planino kitijo Grintovec, Skuta, Brana, Planjava in Ojstrica.

Dostop

Na veliko planino lahko pridete z vseh možnih strani. Množica planinskih in lovskih poti je res velika, za najmlajše pa bo najzanimivejša vožnja z nihalko (spodnja postaja leži v dolini Kamniške Bistrice). Za pohodnike pa priporočamo tri poti.

a) Iz Kamnika se peljite proti prelazu Černivec. Približno 100 m pred prelazom zavijte ostro levo za Kranjski Rak. Cesta vas bo pripeljala do prelaza Volovjek, kjer parkirajte v bližini gostišča Kranjski Rak (parkiranje pred gostiščem je dovoljeno le gostom).

b) Daljša različica pohoda na Malo planino je iz Stahovice. Iz Kamnika se peljite v smeri Kamniške Bistrice. Ko pridete do Stahovice zavijte levo za Kamniško Bistrico in žičnico do Velike Planine. Po približno 50 metrih parkirajte na označenem parkirišču pri tovarni Calcit. Parkirate lahko tudi na desni strani ceste na primernem prostoru ob cesti, ki vodi v Prapretno. Iz obeh izhodišč do doma vodita dobro markirani poti.

c) Kondicijsko najbolj pripravljeni pa se lahko do doma povzpnejo iz Kraljevega hriba oz. od spodnje postaje kabinske žičnice, ki vozi na Veliko planino. Za čudovito kuliso med počitki na poti bodo poskrbele planine Dol, Konjščica in Velika planina (Veliki stan).

program_mala_planinaProgram

Od 9. ure dalje vas bomo čakali pred kočo in to je ura, ko bomo odprli častno Zlatorogovo vpisno knjigo ter v njej pričeli zbirati vaše podpise. Za vsakega bo Pivovarna Laško Planinskemu društvu Domžale donirala 1 € za nadaljnje učinkovito delovanje društva in vzdrževalna dela na koči.

Tekom celega dne se bodo na prizorišču pred Domom na Mali planini odvijale številne nagradne animacijske družabne igre. Od pol desete ure dalje se boste lahko pomerili v skakanju v žakljih, hitrostnemu pobiranju smeti, skupinskemu smučanju, igri spomin in še mnogočem. Gregor in Andrej sta že pripravljena. Prav tako tudi eden najboljših deskarjev na svetu, Rok Marguč!

Metoda Skovik, umna in modra sovica, vabi vse otroke med 10. in 14. uro v svojo družbo. Skupaj boste ustvarjali in se kaj pametnega naučili. Recimo, da so v starih časih, da so izdelali veliko jadrnico, potrebovali kar 200 hrastovih dreves in so zato morali posekati cele gozdove. In da Benetke stojijo tudi na hrastovih kolih. Predstavila vam bo še eno kopico drugih lesenih zanimivosti ter dokazala, da njej (skoraj) zagotovo ne manjka deska v glavi. Naučila vas bo tudi starodavne obrti tiska. Vsak si bo lahko s tehniko sitotiska na majico odtisnil njeno podobo ali napis Gremo v hribe. Pa ne samo to! Barvali bomo, na papir in na kožo ter izdelali številne mojstrske umetnine, ki jih lahko pričarajo le otroški prstki. Recimo Metodino dvojnico in odganjalca grdih sanj in nočnih mor. Seveda pod budnim očesom sovice. Hu-hu-do dobro bo, zato se nam le pridruži!

Ves dan nas bo zabaval ansambel Prijatelji. Preverjeno zabaven ansambel, ki je še vsako leto poskrbel za odlično glasbo in plesne ritme, letos začnejo ob 10.30.

Včasih je vse, kar potrebuješ, pobeg v naravo, v gozd. Vse, kar ti polepša dan in daje moč. Tega se še kako zavedamo in prav zato tako radi hodimo v hribe. Ob 12. uri se nam bo pridružila tudi Urška Dolinšek iz Fitnes klinike by Urška, ki je v sodelovanju z blagovno znamko Oda pripravila set vaj, ki vam lahko popestrijo sprehod po gozdu ali kar vzpon na hrib. Prinašajo boljše počutje, umirjene misli in zdravo telo. Urška jih bo delila z vami, skupaj z Gregorjem in Andrejem, pridružil pa se ji bo še nekdo, ki se na šport in vadbo odlično spozna. Z nami se je družil že lansko leto na Kopitniku in zabava je bila nepopisna. V soboto bomo vsi skupaj zelo Fit z Odo!

Zabavni program bomo ob 13. na kratko prekinili in slavnostno odprli razstavo posvečeno Luki Boštjančiču, umetniku, ki je veliko ustvarjal prav tu na Mali planini in zapustil velik del svojega ustvarjanja Domžalskem domu.

Med vsemi, ki boste do 13.45 ure izpolnili nagradni kuponček, ki ga boste našli pri Zlatorogovi vpisni točki, bomo izžrebali nekoga, ki bo prejel nagrado avtohiše Avtomerkur.

Vse lepo se enkrat končna. A to ne velja za nas. Zopet se srečamo prihodnjo soboto!

logo_pivovarna_lasko_m logo_zlatorogova_transverzala_ponosa_m PZS_znak_napis_desno_m


Kako do Domžalskega doma na Mali planini:
opisi dostopov,
Grintovci - 1 : 25 000,
Kamniško - Savinjske Alpe 1 : 50.000,
Vodnik Kamniško-Savinjske Alpe,
Vodnik po planinskih kočah v Sloveniji (J. Dobnik, 2007),
Turni smuki,
Interaktivna Slovenija - CD,
Planinsko-izletniški vodnik Kamniška Bistrica.

 


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih