petek, 26. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

torek, 14. februar 2012, ob 0. uri, ogledov: 2038

Dnevi varstva pred snežnimi plazovi

Preventiva | 
Objavil(a): Zdenka Mihelič
Vabljeni na dneve varstva pred snežnimi plazovi, ki jih pripravlja Triglavski narodni park. Potekali bodo v petek, 17. februarja 2012, ob 19. uri in v soboto, 18. februarja 2012.
Petkovo predavanje bo vodil sodelavec Iztok Butinar, vodnik TNP in inštruktor GRZS, v soboto pa se bomo odpravili na sneg. Dnevi so namenjeni vsem, ki jih zanima varno gibanje v zimskih razmerah, tako s smučmi kot brez njih.

V naravo in hribe ne hodimo samo poleti, ampak tudi v zimskem času, ko so gore še posebej lepe in vabljive. Če snega ni v dolini, ga zagotovo najdemo v gorah in lahko bi rekli, da je zimska tura v hribe v lepem vremenu poseben užitek, s katerim se lepa poletna tura le težko primerja. Ob izletu v gore pozimi pa je zaradi varnosti potrebno upoštevati nekaj priporočil.

Pozimi so dnevi krajši, zato lahko tura, ki smo jo poleti z lahkoto opravili v parih urah, lahko traja cel dan. Običajno je pozimi v visokogorju sneg, kar otežuje hojo, večina poti postane zelo zahtevnih, potrebno je uporabljati dereze in cepin, mnogokrat pa se odpravimo s smučmi. Vse to zahteva ustrezna znanja in usposobljenost. Ob obilnem sneženju, odjugi ali v hudem vetru se pojavlja tudi nevarnost plazov, lahko pa ga sprožimo tudi sami. Ob ustreznem znanju, primerni opremi in dobri telesni pripravljenosti, so možnosti za nesrečo minimalne.

Vabimo vas, da se v petek ob 19. uri udeležite predavanja vodnika TNP in inštruktorja GRZS, Iztoka Butinarja in Michaela Rust, gorskega vodnika z licenco UIAGM in predavatelja v podjetju PIEPS. Iztok Butinar nas bo seznanil z vsemi nevarnostmi, ki nas pozimi lahko pričakajo v gorah. Predstavil nam bo teorijo gibanja v zimskih razmerah, kako nastanejo plazovi in katere vrste plazov poznamo, kakšno opremo potrebujemo pozimi za varen obisk gora, kako ukrepati ob reševanju izpod plazov... V drugem delu predavanja pa nam bo Michael Rust pojasnil pomen žolne pri iskanju ponesrečencev (uporaben doseg, kakovost nakazane smeri, doseg tretje antene, podpora več zasutim), problematiko sekundarnega plazu, predstavljene pa bodo tudi nove generacije plazovnih žoln.
 
V soboto pa iz predavalnice na sneg - teorijo bomo nadgradili s praktičnimi vajami. Pomembno je, da nimamo samo dobre teoretične podlage in drage opreme, ampak, da jo znamo tudi pravilno uporabljati. Na snegu se bomo poigrali z performancami žoln, PIEPS varnostnimi sistemi v akciji, Q&A, ugotovili razliko med klasično sondo in iProbe...). 
O kraju in času praktičnega dela se bomo dogovorili v petek.

Prijave niso potrebne.

Podrobnejše informacije
tel: 040 881 125

Za varno pot v gore vljudno vabljeni!

Triglavski narodni park 


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih