petek, 26. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

četrtek, 7. junij 2012, ob 0. uri, ogledov: 2957

Gorska reševalna in Planinska zveza Slovenije skupaj pri praznovanju in preventivi

Splošno | Preventiva | 
Objavil(a): Zdenka Mihelič
Sodelujoči na novinarski konferenci v Kranjski Gori, 6. junija 2012, so predstavili osrednje praznovanje 100-letnice organiziranega gorskega reševanja v Sloveniji skupaj z že 47. dnevom slovenskih planincev, ki bo 16. junija 2012 v Mojstrani in Kranjski Gori.
Gorska reševalna zveza je predstavila tudi novo knjigo, 5. zbornik GRZS z naslovom Reševanje v gorah. Ob tem so opozorili tudi na porast števila gorskih nesreč, varnejšo hojo v gore in trenutne razmere v gorah.

Zvezi sta pripravili skupno novinarsko konferenco, saj visoki jubilej, ki ga letos vsi skupaj praznujemo, obe zvezi močno povezuje. »Planinstvo in gorsko reševanje sta neločljivo povezana že od vseh začetkov gorskega reševanja,« je dejal predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije Igor Potočnik in nadaljeval: »gorsko reševalno službo je ustanovilo Slovensko planinsko društvo, katerega naslednica je Planinska zveza Slovenije. Organizacijsko smo se sicer leta 2006 razšli, a kljub temu ostali močno povezani, predvsem na preventivni dejavnosti in vzgoji alpinistov, ki so baza za gorske reševalce. Konec leta 2010 smo podpisali tudi dogovor o medsebojnem sodelovanju, ustanovili skupni odbor Gore in varnost ... Povezava je ključnega pomena za varnejšo hojo obiskovalcev gorskega sveta.«

V letu 2011 so gorski reševalci sicer prvič zabeležili več kot 400 reševalnih akcij. »Število naših posredovanj raste zaradi vse večjega števila obiskovalcev gora in zaradi športov, kot sta na primer jadralno padalstvo in soteskanje,« je razložil Jani Bele, predsednik Komisije za informiranje in analizo Gorske reševalne zveze Slovenije ter nadaljeval: »Morda bo zvenelo malo čudno, če izjavim, da je bilo pri taki sezoni, kot je bila lanska, še malo nesreč. V zimski sezoni, ki so jo prekinjala le redka obdobja kratkotrajnega slabega vremena, so bile naravnost idealne razmere za gibanje v gorah. Da ne omenjam poletne sezone, ki je zopet s krajšimi prekinitvami trajala do decembra .... Tako da lahko res rečemo, da je bilo še malo nesreč. Prepričan sem, da je k temu pripomoglo tudi stalno opozarjanje glede opreme in varnejšega gibanja v gorah s strani Planinske zveze in Gorske reševalne zveze ter tudi preventivnih akcij Policije.« Bele je omenil tudi boljšo opremljenost obiskovalcev gora in opozoril na trenutne spomladanske razmere v gorah: sneg je še vedno na severnih pobočjih, zato je potrebno biti previden pri izbiri ture oziroma vsaj dostopa do vrha. Neveščim uporabe zimske opreme je priporočil južne pristope, ki so kopni. Planinci, obiskovalci gora naj spremljajo tudi vremensko dogajanje, poročila in napovedi ter opazujejo naravo samo (smer vetra, bližajoče črne oblake ...). Bele je opozoril tudi na ostanek zime, na kamenje (odkrušeno, na poteh ...); priporočil je uporabo varovalne čelade: »Če smo nekdaj opozarjali na uporabo čelade zaradi nevarnosti padajočega kamenja, pa danes dodajamo - čelada nas varuje tudi pri padcih. Poškodbe glave so namreč na 2. mestu med najpogostejšimi poškodbami.«

V nadaljevanju sta Gorska reševalna zveza, zanjo njen predsednik Potočnik in strokovni delavec Dušan Polajnar, ter Planinska zveza, zanjo podpredsednik Tone Tomše in generalni sekretar Matej Planko, predstavili dogajanje 16. junija na Dnevu slovenskih planinskih doživetij, kot so skupna dogajanja poimenovali gorski reševalci in planinci. Gorski reševalci, ki z vrsto dogodkov obeležujejo visoki jubilej, bodo praznovali že na svečani seji Upravnega odbora GRZS 12. junija ter 15. junija z odkritjem spominske plošče na hotelu Razor, kjer je Slovensko planinsko društvo, katerega naslednica je PZS, 16. junija 1912 ustanovilo Gorsko reševalno službo. V soboto, 16. junija, pa se bodo planinci, gorski reševalci in številni gostje (tudi iz drugih držav in organizacij) dopoldne zbrali v Mojstrani in Kranjski Gori, kjer pa bo ob 14. uri osrednji del s prikazom gorskega reševanja različnih načinov (s sedežnice, s psi, s helikopterjem), nato bo ob 15. uri sledil slavnostni sprevod vseh sodelujočih. Več o programu.

Planinska zveza je za letošnji Dan slovenskih planincev prevetrila siceršnji program srečanja in pripravila številne dogodke na različnih krajih za vse starostne skupine. Tako bo za mlade in najmlajše pripravljeno dogajanje s planinsko pustolovščino, ustvarjalnimi delavnicami, plezanjem ... pri Slovenskem planinskem muzeju, kjer bo ta dan za vse obiskovalce prost vstop; za vse pohodnike so pripravili štiri različne pohode, za kolesarje pa dva različno zahtevna izleta. Ves dan pa bo pestro tudi v šotoru za hotelom Kompas v Kranjski Gori, kjer bo po slavnostnem sprevodu še svečanost, slavnostni govornik bo predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk.

pzs-grzs-novinarska4-6-6-2012-foto_franci_soklicmČlana uredniška odbora knjige Reševanje v gorah Dušan Polajnar in France Malešič pa sta na koncu predstavila že 5. zbornik gorske reševalne službe, knjigo Reševanje v gorah, ki na zanimiv način predstavi Gorsko reševalno zvezo, nesreče v svetu gora skozi čas, reševalno opremo nekoč in danes, usposabljanja in izobraževanja, zdravnike v slovenski gorski reševalni službi, pa o radijskem omrežju, različne načine reševanja ... V drugem delu knjige, katere uredniški odbor je vodil Vladimir Habjan (urednik Planinskega vestnika), pa so z nami svoje izkušnje spomine - lepe in pretresljive - delili gorski reševalci sami. Njihovo skupno sporočilo bralcem je: Želja pomagati ljudem v stiski ne sme nikoli zamreti.
Verjamemo, da ta želja ne bo nikoli zamrla. Gorski reševalci, ki so v stotih letih opravili več kot 8000 reševalnih akcij, so s 1. junijem kot že vrsto let ponovno začeli dežurati na Brniku - tam bodo dežurali vse vikende od petka do nedelje (v juniju in septembru) ter vse dni od zore do mraka (v juliju in avgustu): pilot, kopilot in tehnik ter gorski reševalec letalec, zdravnik gorski reševalec letalec in pripadnik gorske enote Policije (tudi gorski reševalec). 20. junija bodo odprli tudi heliodrom na Splošni bolnišnici Jesenice.

Vsem planincem, ljubiteljem narave in obiskovalcem gorskega želimo lepe in varne planinske, gorniške, plezalne idr. potepe, poskrbite za ustrezno opremljenost in dobro psihofizično pripravljenost. Ter vas vabimo 16. junija v Mojstrano in Kranjsko Goro, kjer bomo praznovali planinci in gorski reševalci, kjer se bomo ozrli na prehojeno pot in se s smelimi cilji zazrli v prihodnost.

Zdenka Mihelič


Fotogalerija

 foto Vili Vogelnik

 foto Franci Soklič1 / 10

 foto Franci Soklič2 / 10

Dušan Polajnar z novo knjigo GRZS Reševanje v gorah

  foto Franci Soklič3 / 10

 foto Franci Soklič4 / 10

Z leve: France Malešič, Jani Bele, Dušan Polajnar, Igor Potočnik, Tone Tomše in Matej Planko

  foto Franci Soklič5 / 10

Z leve: France Malešič in Jani Bele

  foto Franci Soklič6 / 10

Dušan Polajnar, strokovni delavec GRZS, in Igor Potočnik, predsednik GRZS (desno)

  foto Franci Soklič7 / 10

Podpredsednik PZS Tone Tomše in generalni sekretar PZS Matej Planko

  foto Franci Soklič8 / 10

Z leve: Igor Potočnik, Tone Tomše in Matej Planko

  foto Franci Soklič9 / 10

 foto Franci Soklič10 / 10

 

Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih