nedelja, 16. junij 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

Alpinizem

Prikazano: 461 - 480 od 1449 zapisov
Stran  <<   <   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   >   >> 
15. 4. 2020, Zgodbe iz izolacije: Kako so punce odprle Pandorino skrinjico - prvi 'Babji tabor' Alpinizem
  Vabljeni na spletno predavanje v četrtek, 16.4. ob 20:00 uri. Predavala nam bo Marta Krejan Čokl iz Alpinističnega kluba Ravne na Koroškem.
13. 4. 2020, Gorniški film doma (7) Čopov steber - Prvič pozimi Alpinizem
  Čopov steber v zimi 1968 je bil veliki finale Triglavske stene in uvod v glasbo sten vseh gorstev sveta. Danes tri prvenstvene smeri na tretji Zemljin pol (Makalu-Everest-Lotse) nosijo slovenska imena. V domačih stenah pa bo legendarni Čopov steber večno pripovedoval zgodbo o požrtvovalnosti, tovarištvu in vzdržljivosti svojih prvopristopnikov: Staneta Belaka - Šraufa, Aleša Kunaverja in Antona Sazonova - Tonača. Film iz arhiva Aleša Kunaverja in prijateljev na ogled postavlja Youtube kanal Plezarna.
12. 4. 2020, Gorniški film doma (6) Tone, javi se! Alpinizem
  Dokumentarni film Tone, javi se! v režiji Boštjana Slatenška in v produkciji FilRouge, ki opisuje gorniško pot staroste slovenskega alpinizma Toneta Škarje, si lahko ogledate v arhivu TV Slovenija. Film spremlja Škarjevo pot od jugoslovanske odprave na Everest leta 1979 do odprave na Kangbačen leta 2007 ter odpira tako bridka in tragična kot tudi zmagoslavna poglavja njegovega odpravarskega življenja in zgodovine slovenskega alpinizma.
9. 4. 2020, S knjigo v gore (14) Vprašaj goro Planinska kultura
  Avtobiografsko delo Joža Miheliča Vprašaj goro je nov slavospev bohinjskim goram, ki ga odlikujeta izbrušen slog in ljubezen do gora, po katerem slovijo tudi dela njegovega brata Tineta Miheliča. O Vršacu nad Zadnjico oz. njegovi steni je Joža vzneseno zapisal, da je bila ljubezen na prvi pogled, stena njegovega življenja, pravljični začarani grad. S čim ga je tako uročil, da se je vnovič in zopet in znova vračal v njegovo nedrje, slikovito popiše v poglavju Vprašaj goro, ki je tudi dalo naslov knjigi.
8. 4. 2020, Zgodbe iz izolacije: Marija Jeglič Alpinizem
  Vabljeni na spletno predavanje mlade alpinistke Marije Jeglič iz AO PD Ljubljana Matica, članice SMAR in najuspešnejše slovenske alpinistke leta 2018. V četrtek, 9. aprila 2020, ob 20. uri.
8. 4. 2020, Zgodbe iz gora (3) So dobitki, vredni visoke stave | pogovor z Urbanom Ažmanom Alpinizem
  Urban Ažman ali Urbi, kot ga kličejo prijatelji, je bil v letih 2000 in 2001 izbran za najperspektivnejšega slovenskega alpinista in 2001 nominiran za najboljšega alpinista. Z alpinizmom se je začel ukvarjati kot štirinajstletnik leta 1990 in bil v desetletju na devetih odpravah ter preplezal več kot trideset prvenstvenih smeri v Alpah, Pamirju, Andih in Himalaji.
5. 4. 2020, Gorniški film doma (5) Tista lepa leta S knjigo v gore
  Iskrivi in dobrodušni devetdesetletnik Rado Kočevar pripoveduje, kako so ga pred skoraj petinsedemdesetimi leti tako očarale gore, da je postal eden najboljših alpinistov svojega časa, ki s svojim nekajletnim intenzivnim delovanjem, velikimi plezalnimi uspehi in potem nenadnim zatonom predstavlja svojevrsten fenomen v zgodovini slovenskega alpinizma.
3. 4. 2020, S knjigo v gore (11) Čez rob: Kje je rob in kdaj ga prestopimo? Planinska kultura
  Kje je rob in kdaj ga prestopimo? Kako daleč lahko gremo, preden bo prepozno, preden povratek ne bo več možen, ne bo več varen? Kdaj se obrniti in kdaj ne? Vladimir Habjan se pogosto sprašuje, kje so meje varnosti v gorah. Kdor to ve, je umetnik in zmagovalec. Ko si nekje doma v fotelju, je lahko biti pameten. Tako začenja tudi kratko zgodbo Čez rob, ki je dala naslov knjigi z istim naslovom, v kateri predstavlja zahtevno prostovoljno dejavnost gorskih reševalcev.
2. 4. 2020, S knjigo v gore (10) Tista lepa leta: Prva šestica plus v naših stenah Planinska kultura
  Rado Kočevar je veljal za najmočnejšega in najbolj predanega plezalca prve povojne generacije, ki je v takratni alpinizem vnesla nekaj športnega duha, nov pristop k plezalnim problemom in predvsem drznost. Leta 1949 se je v zgodovino slovenskega alpinizma zapisal z zlatimi črkami, saj sta s Cirilom Debeljakom - Cicem preplezala Centralni steber v Dedcu in s tem premagala prvo smer zgornje šeste težavnostne stopnje pri nas. Pionirsko plezanje lahko podoživite v knjigi Tista lepa leta: Spomini Rada Kočevarja, ki sta jo soustvarila z Mojco Volkar Trobevšek.
31. 3. 2020, Zgodbe iz izolacije: Marija in Andrej Štremfelj Alpinizem
  V četrtek, 2. aprila ob 20. uri, ne zamudite zanimivega predavanja. Predavala bosta zakonca Štremfelj.
30. 3. 2020, Zgodbe iz izolacije – alpinistična predavanja prek spleta Alpinizem
  Naslov cikla predavanj »Zgodbe iz izolacije« je malce hudomušno nastavljen. Po eni strani odseva trenutno stanje obvezne izolacije od službe in družbe. Po drugi strani pa predstavlja težnjo alpinista, ki stalno išče samoten svet v prvobitni naravi in »prostovoljno izolacijo«, v kateri so nastale tudi zgodbe, ki jih bomo poslušali.
30. 3. 2020, Zgodbe iz gora (2): Mitja Kilar - prva generacija alpinistov, ki je načrtno trenirala Planinska kultura
  Mitja Kilar (1931), luciden gospod z izbornim spominom, je prijeten sogovornik. Njegovo aktivno plezalsko obdobje je trajalo od 1947. do 1957. leta. S smermi v območju pete in šeste stopnje je prispeval svoj delež k napredku povojnega slovenskega alpinizma na višjo raven.
26. 3. 2020, Odprava Senja: videti severni sij, ujeti ribo in splezati čim več čim boljšega Alpinizem
  Nestabilno vreme slabo vpliva na motivacijo za plezanje, saj bi neplezalne dneve rajši preživeli v stenah, kot na smučeh. Kljub vsemu sva uresničili cilje in uspeli preplezati tudi dve prvenstveni smeri, kar je bil tudi glavni cilj odprave, hkrati pa sva po dolgem času uživali na belih strminah v celem snegu.
26. 3. 2020, S knjigo v gore (8) Trden kakor skala: Kratka zgodovina Turistovskega kluba Skala Planinska kultura
  "Skala, divja skala, kras gorenjskih gor. Skala, divja skala, ti vedno boš nam vzor. Trden kakor skala je slovenski rod, kvišku kakor skala vodi naša pot ..." zveni skalaška himna. Knjiga Trden kakor skala izpod peresa Petra Mikše in Elizabete Gradnik je prva zgodovinska monografija o Turistovskem klubu Skala, ki prinaša zgodovinski pregled delovanja tega elitnega slovenskega gorniškega kluba.
23. 3. 2020, Poziv k začasnemu zaprtju naravnih plezališč Splošno
  Zaradi epidemije novega koronavirusa pozivamo planinska društva, odseke in druge skrbnike naravnih plezališč, da jih do nadaljnjega zaprejo, obiskovalce pa k doslednemu upoštevanju ukrepov, saj lahko le z odgovornim ravnanjem pripomoremo z zajezitvi širjenja epidemije in zmanjšamo tveganje za nesreče.
23. 3. 2020, Zimska SMAR akcija v stenah nad Ovčjo vasjo Alpinizem
  Najbolj od vsega nam je zagodlo slabo vreme in velike količine zapadlega snega. Prvi dan je bila napoved kolikor toliko stabilna, nato pa so bile skoraj vsak dan padavine, ki so nam onemogočile uspešno plezanje tudi v oknih lepega vremena.
20. 3. 2020, Korajža je ženskega spola | 360° virtualni sprehod Planinska kultura
  Slovenski planinski muzej v Mojstrani je leta 2018 predstavil muzejsko razstavo, ki je posvečena članicam prvih ženskih odprav iz osemdesetih let ter kasnejšim izjemnim ženskim navezam in posameznicam. Razstava trenutno gostuje na Reki, na spletni strani SPM pa si jo je mogoče ogledati tudi virtualno.
20. 3. 2020, Zgodbe iz gora (1) Intervju z Antonom Sazonovim - Tonačem | Planinski vestnik Planinska kultura
  Anton Sazonov, znan tudi kot Tonač, je ena od legend slovenskega alpinizma. Alpinist, gorski reševalec inštruktor, gorski vodnik, turni smučar, v službi je bil orodjar, in to dober, je zdaj upokojenec. Ker je o njem težko povedati kaj, česar še ne vemo, mu bom prepustil besedo. Morda bomo imeli srečo in zvedeli kaj novega.
19. 3. 2020, S knjigo v gore (3) Čez rob: Zadnja pot Planinska kultura
  Da v teh dneh ne bomo še dodatno obremenjevali reševalnega in medicinskega osebja, raje preberimo kakšno zgodbo o reševanju v gorah. Vladimir Habjan v zbirki kratkih zgodb Čez rob opisuje zahtevne, nevarne in težavne razmere, v katerih pogosto rešujejo, in izpostavlja tudi humanitarno in prostovoljno dejavnost gorskih reševalcev. Odpravimo se na Zadnjo pot protagonista Bineta Hočevarja, v katerem utegnete prepoznati vzorce karakterjev Eda Deržaja, Tineta Miheliča in Pavla Kunaverja.
17. 3. 2020, S knjigo v gore (1) Tista lepa leta: Prvič na Mont Blanc - sam Planinska kultura
  Da vam bodo dnevi doma v času epidemije novega koronavirusa hitreje minili in da se boste lahko vsaj z mislimi preselili v gore, bomo vsak dan objavili krajšo vsebino iz knjig, izdanih pod okriljem Planinske založbe Planinske zveze Slovenije. Začenjamo z alpinistično pripovedjo iz knjige Tista lepa leta: Spomini Rada Kočevarja, ki sta jo med platnice ujela Rado Kočevar in Mojca Volkar Trobevšek.
Prikazano: 461 - 480 od 1449 zapisov
Stran  <<   <   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   >   >> 
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
NAJBOLJ BRANE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih