ponedeljek, 7. oktober 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

Planinska kultura

Prikazano: 341 - 360 od 1515 zapisov
Stran  <<   <   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   >   >> 
24. 4. 2020, Planinski sejem s kavča ob svetovnem dnevu knjige Planinska kultura
  V časih, ko se v gore najpogosteje odpravimo s knjigo v rokah, smo za vas ob svetovnem dnevu knjige pripravili posebno knjižno akcijo, s katero se Planinska založba PZS pridružuje vseslovenskemu spletnemu knjižnemu Sejmu s kavča, ki poteka med četrtkom, 23., in nedeljo, 26. aprilom 2020. Leposlovje ter planinski in plezalni vodniki vas razveselijo od 20 do 50 odstotkov ceneje.
21. 4. 2020, Zgodbe iz gora (4) Nas težnja po svobodi žene v višave? S knjigo v gore
  Skozi celo zgodovino gorniškega udejstvovanja se je veliko pametnih glav ukvarjalo z osnovnim vprašanjem, zakaj pravzaprav hodimo v hribe. Kaj je glavni motiv, ki nas žene v višave? Hipotetičnih odgovorov je bilo veliko, končnega pa še ni in ga verjetno tudi nikoli ne bo. Je preveč kompleksen, da bi ga lahko zreducirali na eno samo enačbo.
20. 4. 2020, S knjigo v gore (20) Trden kakor skala: Alpinizem Alpinizem
  Vodilo Kjer je volja, tam je pot, je navduševalo tudi slovenske mlade plezalce in se je zasidralo v Skali, ki je združevala veliko večino tedanjih najboljših slovenskih alpinistov, delovanje katerih predstavlja knjiga Trden kakor skala. Prva zgodovinska monografija o Turistovskem klubu Skala izpod peresa Petra Mikše in Elizabete Gradnik prinaša zgodovinski pregled delovanja tega elitnega slovenskega gorniškega kluba.
19. 4. 2020, Gorniški film doma (8) Ama Dablam, izsanjane sanje Alpinizem
  Ama Dablam, izsanjane sanje, dokumentarni film Igorja Vrtačnika in najboljši alpinistični film 11. Festivala gorniškega filma, govori o sedemdnevnem vzponu Vanje Furlana in Tomaža Humarja prek severozahodne stene Ama Dablama leta 1996, za katerega sta prejela zlati cepin, iz baznega tabora je njun vzpon s kamero spremljal Zvonko Požgaj.
18. 4. 2020, Everest 1979-2019 | fotografska razstava na spletu Alpinizem
  Gorenjski muzej omogoča spletni ogled fotografske razstave Everest 1979-2019, ki so jo ob lanski 40. obletnici slovenskega vzpona na vrh sveta postavili v okviru projekta Neverjetne gore. Razstava bo sicer na ogled do konca septembra 2020.
16. 4. 2020, Olimpijskemu športnemu plezanju posvečen Planinski vestnik Planinska kultura
  V aprilski številki Planinskega vestnika smo se v prvem delu revije posvetili športnemu plezanju včeraj, danes in jutri. Dejstvo je, da smo Slovenci plezalni narod, eden največjih na svetu in kljub vse večji priljubljenosti športa po zemeljski obli lahko korak z nami zadnja leta držijo le Japonci. V pogovor smo med črke in stavke povabili povabili Gorazda Hrena, trenerja športnega plezanja in selektorja slovenske reprezentance v športnem plezanju.
14. 4. 2020, Migajmo skupaj in nabirajmo planinsko znanje in zgodbe Splošno
  Dni, ko zaradi epidemije novega koronavirusa ostajamo doma in kujemo planinske načrte za prihodnje podvige, lahko izkoristimo tudi za rekreacijo tako telesa kot malih sivih celic, vrsto idej najdete v oddajah Hudo! na 1. programu Radia Slovenija ter Izodrom in Na lepše v arhivu TV Slovenija, pa tudi v pogovoru na Valu 202.
14. 4. 2020, Observatorij na vrhu Triglava: Bili smo mu bliže, kot si danes mislimo | Planinski vestnik Planinska kultura
  Takoj po koncu druge svetovne vojne je napočil čas velikih idej, ki naj bi pripomogle k čim boljši izgradnji opustošene domovine. Mednje je sodila ureditev višinskih vremenskih opazovalnic. Po vzoru nekaterih držav, ki so se ponašale z modernimi meteorološkimi observatoriji na svojih najvišjih vrhovih, naj bi tudi pri nas zgradili nekaj podobnega na vrhu Triglava. >>> Več v prispevku Dušana Škodiča iz arhiva Planinskega vestnika.
13. 4. 2020, Gorniški film doma (7) Čopov steber - Prvič pozimi Alpinizem
  Čopov steber v zimi 1968 je bil veliki finale Triglavske stene in uvod v glasbo sten vseh gorstev sveta. Danes tri prvenstvene smeri na tretji Zemljin pol (Makalu-Everest-Lotse) nosijo slovenska imena. V domačih stenah pa bo legendarni Čopov steber večno pripovedoval zgodbo o požrtvovalnosti, tovarištvu in vzdržljivosti svojih prvopristopnikov: Staneta Belaka - Šraufa, Aleša Kunaverja in Antona Sazonova - Tonača. Film iz arhiva Aleša Kunaverja in prijateljev na ogled postavlja Youtube kanal Plezarna.
12. 4. 2020, Gorniški film doma (6) Tone, javi se! Alpinizem
  Dokumentarni film Tone, javi se! v režiji Boštjana Slatenška in v produkciji FilRouge, ki opisuje gorniško pot staroste slovenskega alpinizma Toneta Škarje, si lahko ogledate v arhivu TV Slovenija. Film spremlja Škarjevo pot od jugoslovanske odprave na Everest leta 1979 do odprave na Kangbačen leta 2007 ter odpira tako bridka in tragična kot tudi zmagoslavna poglavja njegovega odpravarskega življenja in zgodovine slovenskega alpinizma.
11. 4. 2020, S knjigo v gore (16) Vodniška literatura - najboljši pripomoček za na pot Planinska kultura
  Planinski vodniki, posebno izbirni, so izredno kompleksne knjige, saj poleg osnovnega besedila, ki že samo po sebi nosi ogromno različnih podatkov, pogosto vsebujejo tudi veliko fotografij, skic, zemljevidov, vrisanih smeri poti itd. V tem delu pogosto sodelujejo še drugi sodelavci; glavni avtor mora biti pri usklajevanju njihovih prispevkov zelo pozoren.
10. 4. 2020, S knjigo v gore (15) Planinski zabavnik 2: Naredi svoj Aljažev stolp Mladi
  Če že ne moremo do njega, pa si lahko Aljažev stolp naredimo kar doma! V Planinskem zabavniku 2 preverite, kako lahko s pomočjo tulca od toaletnega papirja in malce domišljije izdelate znameniti simbol slovenstva. Za nameček pa še prevetrite svoje znanje orientacije, ki ga boste lahko uporabili tudi med sprehodom v bližini doma, in po abecedi zapišite živali, ki jih poznate - če živijo v gorskem svetu, še toliko bolje.
9. 4. 2020, S knjigo v gore (14) Vprašaj goro Planinska kultura
  Avtobiografsko delo Joža Miheliča Vprašaj goro je nov slavospev bohinjskim goram, ki ga odlikujeta izbrušen slog in ljubezen do gora, po katerem slovijo tudi dela njegovega brata Tineta Miheliča. O Vršacu nad Zadnjico oz. njegovi steni je Joža vzneseno zapisal, da je bila ljubezen na prvi pogled, stena njegovega življenja, pravljični začarani grad. S čim ga je tako uročil, da se je vnovič in zopet in znova vračal v njegovo nedrje, slikovito popiše v poglavju Vprašaj goro, ki je tudi dalo naslov knjigi.
8. 4. 2020, Naj odmeva Smeh z gora - planinske humoreske Dušana Škodiča Planinska kultura
  Še topla iz tiskarne bo ljubitelje gora razveselila zbirka planinskih humoresk Smeh z gora izpod mojstrskega peresa Dušana Škodiča, zabavne zgodbe dopolnjujejo ilustracije Milana Plužareva. Raznorodne planinske pripovedi bralca vračajo v čas vožnje z avtobusom do izhodišča in srečanj z jugoslovanskimi graničarji, govorijo o aktualnih izkušnjah z gorskimi kolesarji ali iskanjem družice na planinskem forumu, o veseljačenju po planinskih kočah, srečanjih z brhkimi planinkami ... V njih duhovito spremljamo planinsko zorenje uveljavljenega planinskega publicista, ki se zna pošaliti na svoj račun in kot glavno začimbo pisanja uporablja domišljijo.
7. 4. 2020, S knjigo v gore (13) Pravljičarija pod Triglavom: Ježek Plešek in ježka Nežika Mladi
  Tam daleč, v zadnji dolini pod Triglavom, se stikata človeški in pravljični svet, visokogorska in obmorska druščina, o katerih v Pravljičariji pod Triglavom zgodbe plete Kristina Menih. Nekega čudovitega dne je v dolini Zapotoških slapov družina planinskih ježev priredila veliko ježjo veselico. Njihova številna rodbina se je povečala za novega člana. Jedlo se je, pilo, pelo in bilo je res neznansko veselo!
6. 4. 2020, S knjigo v gore (12) Ljudje v gorah: Nasmeh Ajdovske deklice Planinska kultura
  Gorski svet je zakladnica, iz katere dobremu opazovalcu ni težko črpati tematike za pisanje, poudarja Dušan Škodič, ki nas v zbirki zgodovinskih zgodb Ljudje v gorah navdušuje tako z mojstrskim slogom pisanja kot pisano paleto predstavljenih tem. Po ljudskem pripovedovanju naj bi nekoč gamsji trop sprožil velik plaz s stene Prisojnika, ki so mu tovorniki ušli v zadnjem trenutku, rešila pa naj bi jih Ajdovska deklica, ki jim je v globokem snegu naredila rešilno gaz - in se jim nasmehnila ...
5. 4. 2020, Gorniški film doma (5) Tista lepa leta S knjigo v gore
  Iskrivi in dobrodušni devetdesetletnik Rado Kočevar pripoveduje, kako so ga pred skoraj petinsedemdesetimi leti tako očarale gore, da je postal eden najboljših alpinistov svojega časa, ki s svojim nekajletnim intenzivnim delovanjem, velikimi plezalnimi uspehi in potem nenadnim zatonom predstavlja svojevrsten fenomen v zgodovini slovenskega alpinizma.
3. 4. 2020, S knjigo v gore (11) Čez rob: Kje je rob in kdaj ga prestopimo? Planinska kultura
  Kje je rob in kdaj ga prestopimo? Kako daleč lahko gremo, preden bo prepozno, preden povratek ne bo več možen, ne bo več varen? Kdaj se obrniti in kdaj ne? Vladimir Habjan se pogosto sprašuje, kje so meje varnosti v gorah. Kdor to ve, je umetnik in zmagovalec. Ko si nekje doma v fotelju, je lahko biti pameten. Tako začenja tudi kratko zgodbo Čez rob, ki je dala naslov knjigi z istim naslovom, v kateri predstavlja zahtevno prostovoljno dejavnost gorskih reševalcev.
2. 4. 2020, S knjigo v gore (10) Tista lepa leta: Prva šestica plus v naših stenah Planinska kultura
  Rado Kočevar je veljal za najmočnejšega in najbolj predanega plezalca prve povojne generacije, ki je v takratni alpinizem vnesla nekaj športnega duha, nov pristop k plezalnim problemom in predvsem drznost. Leta 1949 se je v zgodovino slovenskega alpinizma zapisal z zlatimi črkami, saj sta s Cirilom Debeljakom - Cicem preplezala Centralni steber v Dedcu in s tem premagala prvo smer zgornje šeste težavnostne stopnje pri nas. Pionirsko plezanje lahko podoživite v knjigi Tista lepa leta: Spomini Rada Kočevarja, ki sta jo soustvarila z Mojco Volkar Trobevšek.
1. 4. 2020, Smeh z gora | nove zabavne planinske zgodbe Planinska kultura
  Z izjemo posamezne pripovedi, kjer vzbuja smeh že situacija sama (npr. o turnem smučarju, ki mu v delikatnem trenutku jezik primrzne na žepni nožek), se v knjigi smejemo značajskim lastnostim protagonistov in podobam, ki jih pripišemo avtorjevi izvirnosti, potem ko smo se zastonj trudili najti tuje zglede.
Prikazano: 341 - 360 od 1515 zapisov
Stran  <<   <   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   >   >> 
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
NAJBOLJ BRANE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih