nedelja, 19. januar 2025
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

Varstvo gorske narave

Prikazano: 21 - 40 od 609 zapisov
Stran  <<   <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   >   >> 
19. 2. 2024, Filmski festival GoroVenture v Slovenskem planinskem muzeju Alpinizem
  Letošnji festival GoroVenture, ki se bo v Slovenskem planinskem muzeju že tradicionalno odvijal v februarju, med 22. in 25. februarjem 2024 ob 20. uri, bo povezoval alpinizem, plezanje ter gorsko naravo. Lepo vabljeni!
16. 2. 2024, Francoski film Mongolija: Dolina medvedov zmagovalec 18. FGF | urnik projekcij nagrajenih filmov Planinska kultura
  Zmagovalec 18. Festivala gorniškega filma je francoski film Hamida Sardarja Mongolija: Dolina medvedov, ki ga odlikujeta odličen scenarij in lepa pripoved, ki daje misliti, brez nepotrebnega moraliziranja. Poleg glavne nagrade mesta Domžale je festivalska žirija med 35 filmi v tekmovalnem programu nagradila tudi najboljše v posameznih kategorijah: najboljši alpinistični film je Transcendenca, najboljši plezalni Plezanje kot upor, najboljši film o gorah, športu in avanturi Tragedija na Haute Route, najboljši film o gorski naravi in kulturi Maurice Baquet: akord, najboljši kratki film pa Anatomija vzpona. Nagrajeni filmi bodo danes zvečer na ogled v Cankarjevem domu v Ljubljani, Mestnem kinu Domžale, Linhartovi dvorani v Radovljici in celjskem Kinu Metropol, v Domžalah in Radovljici pa tudi v soboto.
8. 2. 2024, 250. obletnica rojstva Valentina Staniča | dokumentarni portret Alpinizem
  12. februarja 2024 mineva 250 let od rojstva slovenskega alpinista evropskega slovesa, narodnega prosvetitelja in človekoljuba Valentina Staniča. Med vsem drugim delovanjem je pri nas prvi izmeril višino Triglava, na Bavarskem pa slovi kot prvopristopnik na goro Watzmann, po njem se imenuje PD Valentina Staniča Kanal. Vabljeni k ogledu dokumentarnega portreta Valentin Stanič: duhovnik, alpinist, humanist v arhivu TV Slovenija.
15. 1. 2024, Drsanje na visokogorskih jezerih Triglavskega narodnega parka ni dopustno Varstvo gorske narave
  Nizke zimske temperature gladino visokogorskih jezer Triglavskega narodnega parka spreminjajo v ledeno skorjo. Opozarjamo, da drsanje na visokogorskih jezerih v edinem narodnem parku ni dopustno.
12. 1. 2024, Festival gorniškega filma ob polnoletnosti z najbogatejšim programom do zdaj Alpinizem
  18. Festival gorniškega filma praznuje polnoletnost z najnovejšo domačo in svetovno gorniško filmsko produkcijo, v spremljevalnem programu pa z vrsto zanimivih gostov, kolikor jih v 18 letih še ni bilo, s predavanji, pogovori, razstavo in aktualno gorniško literaturo. Med 12. in 17. februarjem 2024 vse poti ljubiteljev gora vodijo v Cankarjev dom v Ljubljani, Mestni kino Domžale, Linhartovo dvorano v Radovljici in Kino Metropol v Celju.  
3. 1. 2024, 16. BOFF: Občinstvo najbolj navdušili risi in drugačen plezalski podvig Splošno
  V Bovcu se je 30. decembra po treh večerih projekcij zaključila 16. izvedba festivala filmov o naravi in športih v njej Bovec Outdoor Film Festival (BOFF). Izmed 26 filmov – devetih domače in 17 tuje produkcije – je občinstvo znova izglasovalo svoja najljubša filma. Med domačimi je nagrado občinstva prejel film Skupaj za rise, med tujimi pa Eternal Flemme.
13. 12. 2023, Mikroplastika v visokogorskih jezerih Varstvo gorske narave
  Mikroplastika je odkrita že v vseh okoljih, vendar je njena prisotnost manj raziskana v okoljih, ki so bolj oddaljena od vpliva človekove dejavnosti kot je npr. visokogorje. Predmet tega magistrskega dela je raziskati ali so oz. v kolikšnem obsegu so delci MP prisotni v dveh visokogorskih jezerih – Dvojnem in Velikem jezeru v Julijskih Alpah. Vabljeni na predstavitev magistrskega dela Mateja Kovača z naslovom Mikroplastika v visokogorskih jezerih, ki bo danes, 13. decembra, ob 19. uri potekala prek spleta.
6. 12. 2023, Spoštljivo in odgovorno obiskovanje gora pozimi | zgibanka Varstvo gorske narave
  Planinska zveza Slovenije je v okviru projekta Vrh Julijcev pripravila novo zgibanko Spoštljivo in odgovorno obiskovanje gora pozimi, s katero pojasnjujemo razloge, ki so pomembni za varstvo vrst v gorah in hkrati nagovarjamo obiskovalce gora, kako se vesti v gorah pozimi. Držimo se označenih in ustaljenih poti ali prog. Izogibamo se predelom, ki jih živali uporabljajo za počivanje in prehranjevanje. Pomembno je, da ne povzročamo nepotrebnega hrupa, če nas spremlja pes, pa naj bo vedno na povodcu.
5. 12. 2023, Zemljevid priporočenih turnosmučarskih poti na Pokljuki Varstvo gorske narave
  Najbolj priljubljene turnosmučarske poti na širšem območju Pokljuke potekajo v bližini mirnih območij za belko, divjega petelina, ruševca in gamsa, zato je Planinska zveza Slovenije s partnerji projekta VrH Julijcev pripravila zemljevid priporočenih turnosmučarskih poti na Pokljuki, na katerih boste živalim zagotavljali večjo mero miru.
1. 12. 2023, Za ohranjeno naravo ključno sodelovanje različnih sektorjev in spreminjanje navad ljudi Varstvo gorske narave
  Petletni projekt VrH Julijcev, ki ga vodi Javni zavod Triglavski narodni park (JZ TNP), je s pomočjo evropskih in nacionalnih sredstev omogočil devetim partnerjem izboljšano sektorsko sodelovanje in številne novosti s skupnim ciljem izboljšanja stanja izbranih zavarovanih vrst in njihovih življenjskih prostorov v območjih Nature 2000 v Triglavskem narodnem parku. Med ključnimi rezultati projekta je 15 obnovljenih kalov na večinoma težko dostopnih planinah in pašnikih, označitev in uveljavitev 19 mirnih območij, prav tako pa so obnovili in na novo vzpostavili široko mrežo usmerjevalne infrastrukture za obiskovalce.
27. 11. 2023, Martin Šolar nočni gost na Radiu Slovenija Planinska organizacija
  Martin Šolar, podpredsednik Planinske zveze Slovenije, direktor Kobariškega muzeja in ambasador Biosfernega območja Julijske Alpe, je bil 25. novembra 2023 nočni gost na Radiu Slovenija. Vabljeni k poslušanju pogovora v spletnem arhivu!
24. 11. 2023, Ureditev planinske poti na odseku Jezerce-Studorski preval za dobro narave Poti
  Planinsko društvo Srednja vas v Bohinju je kot skrbnik poti v poletnem času 2023 uredilo planinsko pot na odseku Jezerce-Studorski preval. Odsek poti se nahaja v neposredni bližini mirnega območja za belko znotraj Triglavskega narodnega parka. Ureditev poti predstavlja pomemben doprinos za mirno območje in usmerjanje obiskovalcev na hojo po planinskih poteh in ne izven poti oz. po bližnjicah. Aktivnost je bila izvedena v okviru projekta VrH Julijcev.
21. 11. 2023, Delavnica o mirnih območjih za divjega petelina s planinskimi društvi Varstvo gorske narave
  Javni zavod Triglavski narodni park je v projektu VrH Julijcev organiziral delavnico o mirnih območjih za divjega petelina, ki je bila namenjena članom in predstavnikom planinskih društev in turističnih organizacij, ki delujejo na območjih Zgornjesavske doline in Pokljuke. V Triglavskem narodnem parku so letos označili 19 mirnih območij za divjega petelina, belko in aktivna visoka barja.
19. 11. 2023, RAZPIS in VABILO I 17. strokovni posvet GORE IN VARNOST, 25. 11. 2023 Preventiva
  Na 17. strokovnem posvetu se bomo zbrali strokovnjaki, novinarji, obiskovalci gora in drugi, ki nas povezuje delovanje na področju preventive in nesreč v gorah.
9. 11. 2023, Domači in tuji živi svet alpskih voda od Trente do Bohinja Varstvo gorske narave
  Dolina pod Triglavom s pravljičnim številom sedmih jezer je za planince pogosta izbira tudi zaradi izjemnih razgledov in velja za enega najbolj obiskanih delov visokogorja Triglavskega narodnega parka. Čeprav so Triglavska sedmera jezera polovico leta skrita pod snežno odejo in prekrita z ledom, je življenje v in ob njih pestro in dinamično, njihova neizmerna vrednost in ranljivost pa sta že pred skoraj stoletjem vodili v zavarovanje, tako da prihodnje leto praznujejo 100-letnico prvega zavarovanja območja kot Alpskega varstvenega parka.
8. 11. 2023, Kako varčevati z vodo ob obisku planinskih koč? Varstvo gorske narave
  Slovenija velja za deželo, bogato z vodo. Imamo okoli 28 tisoč kilometrov vodotokov, okoli 1.300 jezer in dobrih 46 kilometrov morske obale. Ni veliko držav na svetu, kjer lahko praktično povsod pijemo vodo iz pipe. Vode pa so pomembne tudi za ohranjanje raznolikosti živalskega in rastlinskega sveta. Z obiskovanjem gora in planin si prizadevamo za čim manjši vpliv na vodne vire.
6. 11. 2023, Kako planinci skrbimo za ohranjanje narave in še posebej voda ob obisku gora? Varstvo gorske narave
  Visokogorski svet ob vsej svoji mogočnosti je v resnici zelo občutljiv za različne spremembe, ki jih v ta prostor vnaša človek. Planinska zveza Slovenije in planinska društva v svojem temelju vedno in povsod poudarjajo pomen odnosa do prostora, ki ga obiskujemo. V nekaj kratkih napotkih smo zbrali ključne poudarke za ohranjanje narave in še posebej voda.
3. 11. 2023, Planinski horoskop: kakšno leto se obeta gorskim zvezdam? Varstvo gorske narave
  Planinski horoskop je univerzalen pripomoček za boljše razumevanje, kako ne glede na položaj planetov ljudje vplivamo na življenje gorskih zvezd. Vsak mesec predstavlja eno žival, ki ima velik naravovarstveni pomen za ohranjanje bogate narave Triglavskega narodnega parka. S prebiranjem horoskopa bo sobivanje človeka in živalskih prebivalcev lahko prineslo pozitivne učinke!
2. 11. 2023, Dolina Triglavskih jezer: eden najstarejših simbolov zavarovanja narave v Sloveniji Varstvo gorske narave
  Ena najbolj prepoznavnih visokogorskih dolin v Triglavskem narodnem parku bo prihodnje leto praznovala 100 let od prvega zavarovanja naravovarstvenega območja. Idilična kulisa Dvojnega jezera s kočo in grebenom Tičaric pa se v zadnjih letih spreminja zaradi različnih človekovih dejavnosti. V projektu VrH Julijcev so Planinska zveza Slovenije, Planinsko društvo Ljubljana-Matica, Javni zavod Triglavski narodni park in Zavod za ribištvo Slovenije izvedli številne aktivnosti za izboljšanje stanja voda in zmanjšanje vpliva na kakovost vode.
1. 11. 2023, Higiena v visokogorju: kje vse puščamo sledi? Varstvo gorske narave
  Danes imamo na voljo številne praktične pripomočke, ki so namenjeni naši osebni higieni in tudi čim manjšemu vplivu na občutljivo naravno okolje. Vsaka kapljica čiste vode šteje na koncu za kakovostno vodo.
Prikazano: 21 - 40 od 609 zapisov
Stran  <<   <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   >   >> 
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2025

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
NAJBOLJ BRANE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih